جعفری گفت: اکنون نزدیک به 29 هزار نفر که حدود 18 درصد از جمعیت شهرستان می‌شود عضو کتابخانه‌های عمومی هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ محمد جعفری در گفت و گویی بیان کرد: در حال حاضر اکنون درشهرستان کاشمر ۱۵ کتابخانه مشارکتی و نهادی داریم که یک کتابخانه سیار، هشت کتابخانه نهادی و شش کتابخانه مشارکتی هستند.

وی همچنین از فعالیت ۲۲ نیروی متخصص و تاثیر گذار در این تعداد کتابخانه خبر داد و گفت: اکنون در این ۱۵ کتابخانه مشارکتی و نهادی ۲۵۰ هزار جلد کتاب وجود دارد همچنین نزدیک به ۲۹ هزار نفر که حدود ۱۸ درصد از جمعیت شهرستان می‌شود عضو کتابخانه‌های عمومی هستند.

رئیس اداره نهاد کتابخانه‌های عمومی کاشمر با بیان اینکه به ازاء هر نفر به طور میانگین ۳٫۲ کتاب وجود دارد که با میانگین کشوری یکی است، عنوان کرد: اکنون ۵ هزار و ۹۰۰ متر زیربنا داریم که به ازاء هر ۱۰۰ نفر ۳ متر زیربنا وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه با طرح‌هایی که طی چند سال اخیر در شهرستان اجرا می‌شود بسیاری از کتاب‌های کتابخانه‌ها به روز شده و براساس نیاز مراجعه کنندگان است، گفت: با توجه به اینکه بسیاری از جوانان این شهر قدرت خرید کتاب‌های کمک درسی را ندارد و این به مشکلی جدی تبدیل شده به همین خاطر توسط کتابداران و با هزینه شخصی خودشان تعدادی از کتاب‌های این بخش تامین شده است.

جعفری ادامه داد: ۷۰ درصد کسانی که از سالن‌های مطالعه استفاده می‌کنند برای مطالعه درسی بوده و ۷۵ درصد کتاب‌هایی که به امانت داده می‌شود غیر درسی است.

وی با اعلام اینکه ۴۰ درصد از اعضاء کتابخانه‌های عمومی شهرستان را کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند، ادامه داد: هرچند اکثر مسئولان کاشمر عضو کتابخانه هستند اما بسیار اندک به کتابخانه‌ها مراجعه می‌کنند البته برخی مسئولان هم دغدغه کتابخوانی دارند و دارای کتابخانه شخصی هستند.

 

  • منبع خبر : تولیدی