برای اولین بار و با حضور اهالی کتاب جشن 50 سالگی اولین کتابخانه عمومی کاشمر برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ در این مراسم که در محل کتابخانه امام خمینی(ره) برگزار شد، رئیس اداره نهاد کتابخانه های کاشمر گفت: اکنون شهرستان کاشمر دارای ۱۴ باب کتابخانه که ۸ کتابخانه‌ نهادی و ۶ کتابخانه‌ مشارکتی هستند است.

محمد جعفری با بیان اینکه کتابخانه‌های شهرستان کاشمر دارای ۵۹۰۰ متر زیربنا و تعداد ۲۹۰ هزار نسخه کتاب است، افزود: در حال حاضر ۲۹ هزار نفر که حدود ۱۸ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند عضو کتابخانه‌های عمومی و مشارکتی شهرستان هستند.

جعفری اظهار کرد: وضعیت موجود موجب شده در بسیاری از شاخص‌های کتابخانه‌ای از شهرستان‌های برتر در سطح استان و کشورباشیم.

وی با اشاره به اینکه اولین انجمن خیرین کتابخانه ساز استان خراسان رضوی در کاشمر راه‌اندازی گردید، بیان کرد: نزدیک به ۱۵ کتابخانه روستایی و شهری توسط خیرین در شهرستان تجهیز و راه‌اندازی گردیده است.

رئیس اداره نهاد کتابخانه های کاشمر یادآور شد؛ در حال حاضر بیشتر اعضاء کتابخانه‌ها را کودکان، نوجوانان و بانوان تشکیل می‌دهند و متاسفانه بزرگسالان رغبتی به حضور در کتابخانه ندارند.

وی با اشاره به اینکه برخلاف آقایان، زنان بزرگسال گرایش بیشتری به حضور در کتابخانه‌ها دارند که امیدواریم این مشکل را بتوانیم با کمک پیشکسوتان و با برگزاری دورهمی‌های ادبی رفع کنیم، گفت: متاسفانه هر چه رشد می‌کنیم اما بازهم از دنیای مجازی عقب هستیم و گرایش به سمت فضای مجازی بیشتر است.

جعفری ادامه داد: کتابخانه مرکزی کاشمر ابتدا در سال ۱۳۴۷ در خیابان قائم افتتاح شد و پس از چند سال در سال ۶۲ به مکان فعلی و در خیابان امام خمینی(ره) انتقال یافت.

وی با اشاره به اینکه اکنون این کتابخانه با ۲۹ هزار عضو، ۲۸ هزار جلد کتاب، ۷۰ عنوان نشریه، ۶ عنوان روزنامه یکی از مهمترین کتابخانه‌های منطقه است، گفت: کتابخانه امام خمینی(ره) شهر کاشمر با ۴ کتابدار دارای بخش کودک، نوجوان و مرجع است.

رئیس اداره نهاد کتابخانه های کاشمر با اعلام اینکه کتابخانه مرکزی کاشمر با ۳۰۰ متر فضا به شدت از کمبود فضا و فرسودگی رنج می‌برد، افزود: به دلیل کمبود فضا مجبور به وجین برخی کتاب‌ها هستیم.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه کتابخانه‌های عمومی پایگاه فرهنگی هستند بیشترین اعضاء کتابخانه مرکزی را خانم‌ها و کودکان تشکیل می‌دهند.

در پایان از آقایان نیازی و مهدوی نیا به عنوان پیشکسوتان مسئولان عرصه فرهنگ کاشمر تجلیل شد.

 

  • منبع خبر : پوششی