معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی گفت: اکنون بالغ بر 36 اقامتگاه بوم گردی در استان خراسان رضوی فعال هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ یوسف بیدخوری در گفت و گویی افزود: طی سالهای اخیر اقامتگاه‌های بوم‌گردی مورد توجه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی قرار گرفته است.

یوسف بیدخوری اظهار کرد: به رغم اینکه گردشگر به کسی گفته می‌شود که حداقل یک شب را در منطقه‌ای خارج از محل زندگی خود اقامت کند اما در بسیاری از شهرستانها و مناطق استان به دلیل نبود مکانی مناسب افراد نمی‌توانستند شب‌ها را در بیرون از محل زندگی خود سپری کنند.

وی با بیان اینکه طی چند سال گذشته به این موضوع توجه ویژه‌ای شده است، بیان کرد: اکنون بالغ بر ۳۶ اقامتگاه بوم گردی در استان خراسان رضوی فعال هستند.

معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی با اعلام اینکه تاکنون استقبال نسبتا خوبی از اقامتگاه‌های بوم‌گردی صورت گرفته است، گفت: اکنون برنامه‌های آموزشی در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم واحدهای بوم‌گردی به مرحله‌ای برسند تا گردشگران پس از حضور با رضایت‌مندی کامل محل را ترک کنند، اظهار کرد: هدف ما بر تداوم روند ایجاد اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی و تکمیل واحدهایی است که می‌خواهند تبدیل به اقامتگاه‌های بوم‌گردی ‌شوند.

بیدخوری با اعلام اینکه تاکنون بالغ بر ۱۱۵ موافقت‌نامه اولیه دیگر برای اقامتگاه بوم گردی صادر شده است، گفت: پیش بینی می‌شود حداقل ۵۰ واحد در ابتدای نوروز سال آینده به بهره‌برداری برسد.

وی با تاکید براینکه اقامتگاه‌های بوم‌گردی خواهند توانست زمینه جذب گردشگر را برای آینده فراهم کنند، به مهمترین مشکلات این واحدها اشاره کرد و افزود: چون این واحدها به تازگی به بهره‌برداری رسیده‌اند در فرآیند بازاریابی با مشکلاتی مواجه هستند.

معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی با اشاره به اینکه باید زمینه‌های لازم را برای اقامت گردشگران در راستای ایجاد درآمدزایی و اشتغالزایی فراهم کرد، اظهار کرد: در راستای رفع مشکلات برنامه آموزشی را در موزه بزرگ خراسان در مشهد پیش بینی کرده‌ایم.

وی با اعلام اینکه تلاش ما در راستای رفع مشکلات است، ادامه داد: به جز گردشگران داخلی گردشگران خارجی اقبال ویژه‌ای از این اقامتگاه‌ها دارند.

بیدخوری عنوان کرد: به رغم اینکه تعداد گردشگران خارجی به خصوص اروپائیان هنوز محدود است اما رایزنی می‌کنیم تا مثلث طلایی که در کشور وجود دارد و بیشتر اصفهان، شیراز و یزد مورد بازدید گردشگران خارجی به خصوص اروپائیان قرار دارد را تبدیل به مربع گردشگری کنیم.

وی گفت: با توجه به زیرساخت‌ها، جاذبه‌ها و امکانات خوبی که خوبی که در مشهد و استان خراسان رضوی وجود دارد می‌توان این زمینه را فراهم کرد تا گردشگران خارجی حضور بیشتری داشته باشند.

بیدخوری ادامه داد: به رغم اینکه از ۵ میلیون گردشگر خارجی که سال گذشته در کشور حضور داشته‌اند ۳ میلیون نفر به مشهد مقدس آمده‌ و در این استان حضور داشته‌اند ولی بیشتر گردشگران مذهبی و زیارتی بوده‌اند که با قصد زیارت آمده و جذب واحدهای اقامتی مشهد در مرکز استان شده‌اند.

وی در ادامه با بیان اینکه تسهیلاتی که اکنون به اقامتگاه‌های بوم‌گردی پرداخت می‌شود بیشتر در قالب تسهیلات روستایی است که سال گذشته ثبت نام کرده‌ و مورد موافقت قرار گرفته‌اند، عنوان کرد: در فرایند توزیع تسهیلات اقامتگاه‌های بوم‌گردی می‌توانند از طرف سازمان مورد حمایت قرار گیرند هرچند فرمانداران شهرها نیز نقش موثری در توزیع این تسهیلات دارند.

معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی افزود: گردشگری امری فرابخشی است و اگر همه دستگاه‌ها در کنار هم قرار گیرند می‌تواند اثرات خوبی در حوزه گردشگری داشته باشند.

 

  • منبع خبر : تولیدی