براساس آنچه اعلام شده تا کنون 4500 تن سیب و پرتقال با کیفیت مطلوب برای شب عید در استان خراسان رضوی تامین شده و مشکلی وجود نخواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ گوشت سفید ویژه تنظیم بازار به اندازه کافی در سردخانه‌های استان ذخیره شده و با هماهنگی ستاد تنظیم بازار توزیع این اقلام از اواخر اسفندماه در تمام شهرستانها آغاز می‌شود.

هیچ‌گونه کمبودی نداریم

در همین خصوص رئیس اداره تنظیم بازار جهاد کشاورزی خراسان رضوی در گفت و گویی می‌گوید: طبق سنوات گذشته موظف هستیم دو میوه سیب و پرتقال را در قالب طرح تنظیم بازار میوه شب عید با قیمت‌های مصوب ستاد تنظیم بازار کشور وارد بازار کنیم.

فرهاد فرخ منش اظهار می‌کند: در این راستا کمیته تنظیم بازار میوه شب عید در تمامی استانها تشکیل و تمامی نمایندگان دستگاههای مرتبط عضو آن بوده و تصمیم گیریهای لازم را اتخاذ می‌کنند.

وی بیان می‌کند: برای شب عید سال جاری در استان خراسان رضوی ۱۵۰۰ تن سیب و ۳ هزار تن پرتقال به تصویب رسیده که سهمیه سیب به طور ۱۰۰ درصد و بخش قابل توجهی از سهمیه پرتقال تامین شده است.

رئیس اداره تنظیم بازار جهاد کشاورزی خراسان رضوی ۸۰ درصد از سهمیه میوه را مربوط به سیب زرد و ۳۰ درصد را سیب قرمز اعلام می‌کند و می‌گوید: از نظر کیفیت سیب و پرتقال در حد میوه‌های صادراتی هستند و کنترل کیفی توسط مراجع استاندارد سنجیده می‌شود.

وی اظهار می‌کند: با توجه به اینکه کمیته تنظیم بازار میوه شب عید که در استان خراسان رضوی تشکیل شده مکلف و موظف است سیاست‌گذاری توزیع میوه شب عید را هم اتخاذ کند به همین خاطر به استناد دستور العملی که از ستاد تنظیم بازار کشور ارسال شده این کمیته اختیار دارد مدیریت را برعهده بگیرد.

فرخ منش با بیان اینکه با تدابیر اتخاذ شده برای میوه شب عید هیچ‌گونه کمبودی نخواهیم داشت، بیان می‌کند: اداره تنظیم بازار جهاد کشاورزی خراسان رضوی تنها موظف به تنظیم بازار میوه شب عید است.

وی می‌گوید: به رغم اینکه تاکنون قیمت میوه از سوی ستاد تنظیم بازار کشور اعلام نشده اما این اختیار به کمیته مربوطه در استان داده شده که بر اساس قیمت‌های موجود در بازار بتوانیم خودمان قیمت‌ها را تعدیل کنیم.

رئیس اداره تنظیم بازار جهاد کشاورزی خراسان رضوی می‌افزاید: اگر احساس شود که باز هم باید قیمت اعلام شده از سوی ستاد تنظیم بازار کشور کاهش یابد این اختیار را داشته و می‌توانیم این تصمیم را بگیریم.

وی اظهار می‌کند: با وجود اینکه قیمت سیب درختی اکنون در بازار بین ۷ تا ۸ هزار تومان و قیمت پرتقال ۵ تا ۶ هزار تومان است و در شب عید نیز افزایش بیشتری خواهد یافت اما قیمت میوه ستاد تنظیم بازار در شب عید بسیار کمتر خواهد بود.

فرخ منش می‌گوید: به رغم اینکه اعلام شده ۲۰ درصد زیر قیمت بازار میوه‌ها عرضه شود اما این اختیار را داریم که این درصد بیشتر شود.

رئیس اداره تنظیم بازار جهاد کشاورزی خراسان رضوی یادآور می‌شود؛ هفت سردخانه با پراکنش استانی از جمله در شهرستان‌های نیشابور، تربت حیدریه و کاشمر انتخاب شده‌اند تا بخشی از میوه‌های شب عید به این سردخانه‌ها منتقل شوند تا برای توزیع مشکلی نداشته باشیم.

وی با اعلام اینکه به جز سهمیه اصلی در حد ۵۰۰ تن از هر قلم کالا سیب و میوه به عنوان ذخیره ملی در تهران نگهداری می‌شود تا در صورت کمبود به موقع نیاز استان تامین شود، می‌گوید: امیدواریم برای انتقال میوه به استان پلیس راهور همکاری لازم را داشته باشد.

قیمت مرغ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان

در ادامه معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی در گفت و گویی با بیان اینکه براساس میزان تولید به نسبت ۱۰ ماهه مدت مشابه سال قبل در تولید گوشت قرمز کاهش خاصی نداشته‌ایم، می‌افزاید: در ده ماهه سال گذشته حدود ۶۵ هزار تن تولید گوشت قرمز داشته‌ایم که امسال حدود ۶ دهم درصد کاهش داشته است.

سعادت علی‌نیا می‌گوید: به رغم اینکه در تولید دام سبک از جمله گوسفند و بز در استان خراسان رضوی حدود ۱۷ درصد کاهش داشته‌ایم اما در دام سنگین همانند گوساله و شتر بین ۱۱ تا ۱۲ درصد افزایش تولید داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه ستاد تنظیم بازار قیمت مرغ را ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرده است، بیان می‌کند: روزانه توسط زنجیره‌های تولید ۵۰ تن مرغ با قیمت مصوب ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در ۱۲ شهر استان خراسان توزیع می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد این میزان مرغ در شهر مشهد توزیع می‌شود، اظهار می‌کند: نیاز روزانه استان ۴۰۰ تا ۴۵۰ تن است که همین میزان نیز کشتار می‌شود.

وی با بیان اینکه هر شب بین ۲۳۰ تا ۲۵۰ هزار قطعه مرغ کشتار می‌شود، می‌گوید: به خاطر گرانی گوشت قرمز مردم بیشتر به خرید گوشت مرغ روی آورده‌اند.

علی‌نیا با بیان اینکه با توجه به جوجه ریزی‌هایی که در بهمن‌ماه داشته‌ایم در روزهای عید بدون شک قیمت‌ها کاهش خواهد یافت، بیان می‌کند: در سایر شهرهایی که زنجیره تولید ندارند مرغ مورد نیاز توسط تعاونی و یا خود مرغداران با همان قیمت مصوب توزیع خواهد شد.

وی با بیان اینکه در بهمن‌ماه بیش از ۶٫۵ میلیون قطعه جوجه ریزی شده که برای شب عید با قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در بازار عرضه خواهند شد، اظهار می‌کند: با توزیع مرغ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت مرغ در بازار مشهد از ۱۵ هزار تومان به ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان کاهش یافت.

وی بیان می‌کند: هر چه عرضه مرغ با مبلغ ۱۱٫۵۰۰ بیشتر و نظارت در بازار افزایش یابد در کاهش قیمت اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی با تاکید براینکه هیچ مرغ فروشی حق ندارد مرغ را از کیلویی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان بیشتر به فروش برساند، اظهار می‌کنند: فروش مرغ بیش از ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در مرغ فروشی‌های ‌استان تخلف محسوب می‌شود و ادارات صمت در شهرستانها باید با متخلفین برخورد کنند.

علی‌نیا در ادامه می‌گوید: در تولید تخم مرغ سالیانه ۵۰ هزار تن و در تولید شیر سالیانه ۸۰ هزار تن مازاد داریم که به دیگر استانها تحویل داده می‌شود.

وی با بیان اینکه صادرات تخم مرغ و مرغ تا ابتدای ماه مبارک رمضان ممنوع اعلام شده و گوشت مرغ نیز از قبل ممنوع بوده است، از صادرات دام زنده و گوشت قرمز خبر می‌دهد و می‌گوید: ۲۰ درصد کشتار دام‌های کشور مربوط به استان خراسان رضوی است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی با اعلام اینکه تلاش می‌کنیم با همکاری شرکت پشتیبانی امور دام سهمیه‌ گوشت منجمد استان را از تهران بگیریم، می‌افزاید: تاکنون سهمیه‌ای برای گوشت قرمز به استان خراسان رضوی تعلق نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه بالغ بر یک ماه است که ستاد تنظیم بازار کشور گوشت گرم به استانها نداده و فقط شهر تهران را تامین می‌کنند: نیاز گوشت قرمز استان خراسان رضوی را ۱۳۰ تن اعلام می‌کند و می‌گوید: فقط ۲۰ تا ۳۰ درصد این میزان را کمبود داریم و باقی نیاز نیز در داخل خود استان تامین می‌شود.

علی نیا با اعلام اینکه در تامین گوشت گوساله مشکلی نداریم و فقط در دام سبک به دلیل عدم کشتار تا حدودی با مشکل مواجه هستیم، اظهار می‌کند: با برگزاری جلسات مختلف قیمت تمام شده گوشت قرمز مشخص شده است.

وی عنوان می‌کند: به رغم اینکه قیمت تمام شده هرکیلو دام زنده بین ۲۷ تا ۲۸ هزار تومان است اما در بازار بین ۳۸ تا ۴۰ هزار تومان عرضه می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی با بیان اینکه اگر بر قیمت تمام شده نظارت شود حدود ۱۰ هزار تومان می‌توان قیمت دام زنده را کاهش داد، می‌افزاید: قیمت منطقی و واقعی گوشت گوسفند بدون دنبه هر کیلو ۶۰ تا ۶۵ هزار تومان و ران حدود ۷۵ هزار تومان است.

 

  • منبع خبر : تولیدی