مدیر مرکز آموزش عالی کاشمر از برگزاری همایش ملی توسعه پایدار در فروردین‌ماه سال آینده با حضور مسئولان کشوری و استانی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ هادی معماریان در دیدار رئیس پژوهشکده اقلیم شناسی و مرکز ملی اقلیم  با وی بیان کرد: مرکز آموزش عالی کاشمر به عنوان تنها دانشگاه دولتی در منطقه ترشیز رسالت خود را در جهت رویکرد خوش زیست بوم در زمینه توسعه پایدار انجام می‌دهد.

وی اظهار کرد: با توجه به این تاکنون از پتانسیل‌های منطقه در خصوص کشاورزی و معادن موجود به خوبی استفاده نشده بر این اساس شناساندن چالش‌ها و ظرفیت‌های منطقه ترشیز با استفاده از تقویت بخش خصوصی مدنظر قرار گرفته است.

وی همچنین از برگزاری همایش ملی توسعه پایدار در فروردین ماه با هدف بررسی چالش‌ها و آسیب‌های تحقق توسعه پایدار، تدوین راهبردها و چشم‌انداز توسعه پایدار، ترسیم نقشه راه رسیدن به وضع مطلوب، شناسایی ظرفیتها و توانمندیهای بخش خصوصی بویژه در منطقه ترشیز، شناسایی پتانسیل‌های توسعه و بهبود در منطقه ترشیز و تببین مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها در زمینه توسعه پایدار خبر داد.

معماریان عنوان کرد: این همایش برای اولین بار در سطح ملی و در محورهای کشاورزی و امنیت غذایی، مدیریت شهری پایدار، هوشمند سازی و توسعه دیجیتال، حمل ونقل پایدار، انرژی های تجدیدپذیر، گردشگری و صنایع دستی، صنعت، معدن و توسعه پایدار، آب و توسعه پایدار و مشارکت مردمی و توسعه اقتصادی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه تاکنون برای برگزاری همایش توسعه پایدار که فروردین‌ماه در مرکز آموزش عالی کاشمر برگزار می‌شود مقالات بسیار خوبی را دریافت کرده‌ایم، افزود: به جزء همایش اصلی نیز ۸ کارگاه تخصصی تدارک دیده شده که برگزار خواهد گردید.

مدیر مرکز آموزش عالی کاشمر ادامه داد: با توجه به اینکه یکی از محورهای همایش تغییر اقلیم و توسعه پایدار است از رئیس پژوهشکده اقلیم شناسی درخواست داریم در این خصوص سخنرانی تخصصی داشته باشند.

معماریان با اشاره به اینکه متاسفانه هنوز برخی از مسئولان تغییر اقلیم را باور ندارند و این می‌تواند یکی از کارگاههای بسیار ارزشمند و مهم در حاشیه همایش اصلی باشد، افزود: تلاش می‌شود این همایش با حضور استاندار خراسان رضوی برگزار شود.

وی افزود: به رغم اینکه منطقه ترشیز فرصت بسیار خوبی برای توسعه دارد ولی متاسفانه به خاطر برخی چالش‌های سیاسی در منطقه از چرخه توسعه عقب افتاده‌ایم.

مدیر مرکز آموزش عالی کاشمر  از اضافه شدن محور تغییر اقلیم و توسعه پایدار با سایر محورهای همایش خبر داد.

وی عنوان کرد: به رغم اینکه در طی سه تا چهار سال گذشته جذب اعضاء هیئت علمی در مرکز آموزش عالی کاشمر بسیار ضعیف بوده اکنون شش پرونده در دستور کار برار جذب قرار دارد. از سویی به اعضاء هیئت علمی تاکید شده پژوهش‌ها برروی مشکلات منطقه باشد.

 

 

 

  • منبع خبر : پوششی