دبیر ستاد خدمات سفر نوروزی استان خراسان رضوی برای اولین بار در کشور سمینار تخصصی ستاد خدمات سفر در خلیل‌آباد برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ جعفر زراعتی در نخستین سمینار تخصصی ستاد خدمات سفر که در شهرستان خلیل آباد برگزار شد، گفت: امروزه در کل دنیا صنعت گردشگری از مهمترین صنایعی است که به آن توجه می شود و تمامی کشورها تلاش می کنند تا بتوانند صنعت توریسم را در کشور خود احیاء کنند.

وی با اظهار تاسف از اینکه در ایران چون صنعت تک محصولی هستیم و به خاطر نفت خیلی به صنعت گردشگری توجه نمی شود، بیان کرد: امروزه همه شاهد هستیم که کشور از سوی ابرقدرتها مورد تحریم واقع شده و صادرات نفت را با تهدید کرده است.

دبیر ستاد خدمات سفر نوروزی استان خراسان رضوی با اعلام اینکه تنها صنعتی که می تواند با این تهدید مبارزه کند صنعت گردشگری است، افزود: صنعت توریسم در ایران بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: به رغم اینکه ایران کشوری هست که چهار فصل را در درون خود دارد و در رتبه های جهانی به لحاظه جاذبه های طبیعی و گردشگری جزء ده کشور برتر دنیا محسوب می شود اما از نظر درآمد و ورود گردشگر تقریبا جزء کشورهایی است که امتیازات و نمرات آخر را به خود اختصاص داده است.

زراعی با بیان اینکه در صنعت گردشگری کالا صادر نمی کنیم بلکه خدمت خود را ارائه می کنیم و در قبال آن از توریست و گردشگر ارز می گیریم، بیان کرد: در استان خراسان رضوی خدمتی که به زائران ارائه می شود بسیار بهتر از خدمات سایر استانها است چون به زائران علی بن موسی الرضا خدمت ارائه می دهیم.

وی در ادامه به ارائه آموزش های لازم برای شرکت کنندگان در این همایش پرداخت.

در ادامه مراسم مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی گفت: ستاد اجرایی  خدمات سفر محصول دولت است که به منظور خدمات‌رسانی به مسافرین و گردشگران و در حوزه خراسان به زائرین امام رضا (ع) بوده و این ستاد یک ستاد دائمی است.

مهدی فروزان با اشاره به اینکه در نوروز سال گذشته بیش از ۸ میلیون زائر وارد مشهد و ۱۴ میلیون نفر وارد خراسان رضوی شدند، بیان کرد: پیش‌بینی می شود با توجه به فراهم‌سازی تمهیدات لازم برای نوروز سال ۹۸ بیش از ۸ درصد رشد جمعیت مسافرین و زائرین به این استان را داشته باشیم.

وی کویر بردسکن را یکی از بی‌نظیرترین جاذبه‌های گردشگری این استان نام برد و افزود: باید تورهای گردشگری به سمت کویر بردسکن فعال‌تر عمل کنند.

در این همایش فرماندار خلیل آباد با تاکید براینکه باید برای افزایش ماندگاری مسافران در شهرستان تلاش کرد، افزود: طی چند سال اخیر اقدامات و اطلاع رسانی خوبی در حوزه خدمات سفر انجام گرفته است.

مجتبی شاکری افزود: با توجه به اینکه شهرستان خلیل‌آباد در مسیر جاده ابریشم و زائران علی بن موسی الرضا (ع) قرار گرفته ، از این رو تمام تلاش اعضای ستاد خدمات سفر شهرستان برای ماندگاری بیشتر مسافران و گردشگران است.

وی بیان کرد: در شهرستان ۱۱ اثر  تاریخی فرهنگی ثبت آثار ملی شده است. همچنین ۶ اثر شامل «آئین‌های عاشورایی پرده خوانی، شبیه خوانی کندر، دسته بنی اسد، حیدری حیدر، آئین علم بندان و دانش سنتی تهیه کشمش خلیل‌آباد» در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده است.

  • منبع خبر : پوششی