دبیر ستاد خدمات سفر نوروزی استان خراسان رضوی گفت: براساس جلسات برگزار شده تحت هیچ شرایطی نرخ خدمات به خصوص در تاسیسات اقامتی افزایش نخواهد یافت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ جعفر زراعتی در ستاد اجرایی هماهنگی خدمات سفر کاشمر  افزود: ستاد خدمات سفر از دیماه هر سال فعالیت خود را به صورت مستمر آغاز و تا پایان آذرماه سال بعد ادامه پیدا می‌کند.

زراعتی گردشگر مالی در نوروز ۹۷ را حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان در کشور اعلام کرد و گفت: پیش بینی می شود امسال این میزان افزایش یابد.

وی افزود: با توجه به محدودیت‌هایی که در کشور وجود دارد و از سویی محدود کردن صادرات نفت ایران توسط کشورهای استکباری باید باید استراتژی حاکم بر کشور تغییر کند و گردشگری در سرلوحه امور برنامه های کشور قرار گیرد.

دبیر ستاد خدمات سفر نوروزی استان خراسان رضوی با بیان اینکه شعار دبیرخانه ستاد خدمات سفر خراسان رضوی ایران گردی را از خراسان رضوی آغاز کنید اعلام شده است، گفت: در استان خراسان رضوی ۱۲ کمیته ستاد خدمات سفر فعالیت می کنند و تاکنون ۵ جلسه این ستاد برگزار شده که ۵۵ مصوبه در راستای توسعه سفر استان خراسان رضوی داشته ایم.

وی بیان کرد: راه اندازی ایستگاه های راهنمایی زائر در مبادی ورودی شهرها و مسیرهای تردد به خصوص در شهرستانها توصیه شده است.

زراعتی با تاکید براینکه تحت هیچ شرایطی نرخ خدمات به خصوص در تاسیسات اقامتی افزایش نخواهد یافت، ادامه داد: چون اکثر تصادفات در کیلومتر ۳۰ هر شهر اتفاق می افتد به پیشنهاد پلیس راهور مقرر شده ایستگاههای کیلومتر ۳۰ در مبادی ورودی شهرها ایجاد شود.

وی گفت: امسال برای اولین بار ستادهای خدما سفر استان ها توسط ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

فعالیت ۴ اقامتگاه بومگردی در کاشمر

در این جلسه دبیرستاد خدمات سفر کاشمر گفت: اکنون آمادگی کامل در استقبال از زائران و گردشگران وجود دارد و بین کمیته‌ها هماهنگی لازم شکل گرفته است.

رضا یوسفی افزود: جلسات تخصصی در ستاد مرکزی مستقر در فرمانداری تاکنون بالغ بر ۴۰ مصوبه قابل اجرا و جلسات ستاد فرعی بخش ها ۳۲ مصوبه داشته که انجام گردیده است.

وی همچنین از تشکیل ۱۱ کمیته خبر داد و افزود: کمیته های امداد و نجات، ترافیکی و امنیتی، شهرداری، اطلاع رسانی، اسکان و رفاه و خدمات بهداشتی، حمل و نقل جاده ای و… از آن جمله است.

دبیرستاد خدمات سفر کاشمر بیان کرد: به رغم اینکه ظرفیت آماده پذیرایی سال گذشته  شهرستان سه هزار و ۵۸۵ نفر بود اما این آمار با افزوده شدن ۳۰۵ نفر در شب به ۳ هزار و ۸۹۰ نفر در شب افزایش یافته است.

وی گفت: در راستای افزایش ماندگاری مسافران تاکنون ۴ اقامتگاه بومگردی به طور رسمی فعالیت خود را در شهرستان آغاز کرده و برای نوروز این تعداد به هفت اقامتگاه افزایش خواهد یافت.

یوسفی با اشاره به اینکه این اقامتگاه ها در روستاهای فروتقه، قوژد، کریز، نامق، طرق، ایور و شهر ریوش است، عنوان کرد: طی یک سال اخیر اقامتگاه‌های بوم گردی چندین گردشگر خارجی را پذیرایی کرده اند.

وی بیان کرد: سال قبل ۴۲ هزار و ۵۰۰ نفر از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین ماه در شهرستان اقامت داشته اند.

وی در پایان با تقدیر از شهرداری برای احداث زائرسرایی با ۲۴ واحد اقامتی گفت: با این اقدام ارزشمند امکان اسکان ۸۰ نفر در جوار امامزاده سید مرتضی فراهم آمده است.

در این جلسه رئیس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر گفت: طی ۹ سال گذشته برنامه های متنوع فرهنگی در بقاع متبرکه از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه ابلاغ شده و امسال هم سعی می شود با کیفیت بهتری برگزار گردد.

حجت الاسلام نیساری با بیان اینکه فضا سازی لازم در بقاع متبرکه صورت گرفته و آماده استقبال از زائران هستیم، بیان کرد: حدود ۹ مبلغ در دو بقعه سید حمزه(ع) و سید مرتضی(ع) مستقر خواهند شد.

وی همچنین از ایستگاه سبک زندگی اسلامی در بقاع متبرکه در راستای سخنان رهبر معظم انقلاب خبر داد.

شورای شهر مخالف کارناوال شادی

در این جلسه مسئول اداره فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهرداری کاشمر  گفت: ایستگاه راهنمای مسافر برای ایام نوروز در ابتدای بلوار سید مرتضی برنامه ریزی شده که به صورت ۲۴ ساعته تا سیزدهم فروردین ماه مستقر خواهند بود.

مهدی هاشمی همچنین از تهیه کتابچه گردشگری با همکاری میراث فرهنگی که در آن به معرفی تمامی اماکن دیدنی پرداخته شده است خبر داد.

وی بیان کرد: بهسازی محورهای ورودی شهر از سمت مشهد و بردسکن با اجرای دیوارنگارهای که توسط دانش آموزان انجام شده در حال بهسازی است.

مسئول اداره فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهرداری کاشمر  افزود: اکنون ۲۴ واحد اقامتی آماده بهره برداری است  و المان های سال قبل بهسازی شده و از ۶ المان جدید در سطح شهر نیز رونمایی خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه دو هزار متر دیوار نگاره در سطح شهر خواهیم داشت، عنوان کرد: دو هزار متر نقاشی دیواری توسط ۵۰ هنرمند کاشمری در حال انجام است.

هاشمی با اشاره به اینکه طی یک فرایندی از بین ۸۰ اثر برای ساخت المان نوروزی ۱۲ اثر انتخاب شد که شورای شهر فقط با ۴ اثر موافقت کرد، افزود: شورای شهر همچنین با کارناوال استقبال از بهار که برنامه ای شاد بود مخالفت کرد.

 

  • منبع خبر : پوششی