مدیرکل امور رفاهی زائران معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی گفت:  کاشمر بهترین مقصد برای گردشگری، تفریح و سیاحت است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ مهدی فروزان در ستاد اجرایی هماهنگی خدمات سفر کاشمر از این شهرستان به عنوان قطعه‌ای از بهشت نام برد و افزود: وظیفه همه مسئولان است که قدر این منطقه را دانسته و برای خدمات دهی بهتر به شهروندان بیشتر تلاش کنند.

وی اظهار کرد: جاذبه‌های گردشگری و تاریخی بسیار غنی در کاشمر وجود دارد که از قرن‌ها قبل به ارث رسیده که سرو چندین هزارساله در امامزاده سید حمزه(ع) کاشمر از آن جمله است.

مدیرکل امور رفاهی زائران معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی عنوان کرد: به رغم اینکه صنعت گردشگری بعد از نفت و خودرو سومین صنعت درآمدزا و اشتغالزا در دنیا است اما سهم ایران اسلامی در این حوزه کمتر از سه درصد بوده و این یک نقطه ضعف برای همه ما است.

وی گفت: به رغم این نقاط ضعف اما از سال ۱۳۹۲ رویکرد دولت تدبیر و امید بر این بوده که به جای پرداختن به حوزه صنعت نفت و یا خودرو به حوزه گردشگری توجه بیشتری کند.

فروزان اظهار کرد: با توجه به اینکه ایران اسلامی غنی ترین جاذبه های گردشگری را در همه زمینه ها دارد دولت به سمتی حرکت نموده که مردم بتوانند با سرمایه گذاری بهترین برداشت را داشته باشند.

وی افزود: اکنون در دنیا بیش از ۲۵۰ میلیون نفر از حوزه گردشگری امرار و معاش می‌کنند به طوریکه امروز ترکیه در یک بازده زمانی خاص بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار ارز آوری خود را از محل گردشگری انجام می دهد.

مدیرکل امور رفاهی زائران معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه هرچند ایرانیان بیشترین ارز را به ترکیه می برند در صورتیکه خود ایران به مراتب مکانهایی بسیار بهتر از آنتالیا و ترکیه دارد که می تواند به عنوان مقصد گردشگری باشد ولی تاکنون ناشناخته مانده اند.

وی گفت: با توجه به اینکه سفرها موجب بالندگی و سرزندگی انسانها می شود به همین خاطر دولت در سال ۹۲ با ایجاد ساختار ستاد خدمات سفر در همه استانها این زمینه را ایجاد کرد تا با برنامه ریزی سفر را در بین مردم زنده کرده و شهروندان را تشویق به سفر کنند.

فروزان در همین خصوص اظهار کرد: کاشمر تنها شهرستانی در استان خراسان رضوی است که با فاصله ۵ کیلومتری و در کمتر از ۵ دقیقه می توان برای خود مقصد گردشگری انتخاب کرد.

وی اظهار کرد: بسیار راحت می توان در مدت زمان کن به منطقه کوهستانی و از سویی به کویر رفت و از بهترین مناطق گردشکری بازدید نمود.

مدیرکل امور رفاهی زائران معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی با تاکید براینکه برای جذب گردشگر باید زیرساخت های لازم فراهم شود، عنوان کرد: بسیار خرسند هستم که با پیگیری های فرمانداری و تلاش های شهردار کاشمر زائر سرای ارزان قیمت در سید مرتضی احداث گردید و این مبین این است که می توان زائر خارجی را به کاشمر آورد.

وی با اشاره به اینکه می توان اعراب و کشورهایی که مقصد گردشگری آنها مشهد است را به کاشمر آورد، بیان کرد: اکنون بیشترین مقصد گردشگری زائرین عراقی مشهد مقدس است.

فروزان با بیان اینکه نباید گردشگر خارجی وقتی وارد مشهد می شود تنها در همین شهر باقی بماند، گفت: آمادگی داریم با متولیان گردشگری در شهرستانها البته با مدیریت فرمانداران تفاهمنامه هایی را امضاء کرده تا گردشگران به کاشمر و سایر شهرها نیز بروند.

وی افزود: سوئیت‌هایی که توسط شهرداری کاشمر احداث شده نوید این را می دهد که در ابتدای سال بتوانیم گردشگران خارجی و حتی خود مشهدی‌ها را به کاشمر آورد.

مدیرکل امور رفاهی زائران معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی بیان کرد: کاشمر دومین شهر زیارتی استان خراسان است و سالیانه بیش از ۳ میلیون زائر در این شهر پذیرایی می شود.

وی با اشاره به اینکه بدون شک بقاع متبرکه و زیارتگاه این شهر خود جاذبه گردشگری هستند، گفت: طی یک سال گذشته ۳۱٫۵ میلیون زائر به مشهد آمده اند که این آمار در ۱۱ ماهه امسال به ۳۱ میلیون ۵۰۷ هزار و ۲۹۸ نفر افزایش یافته است.

فروزان همچنین افزود: با توجه به اینکه بیش از ۲۰ میلیون مسافر با وسایل نقلیه خودشان آمده اند اما بسیاری از جنوب، محور بردسکن، انابد، خلیل‌آباد کاشمر تردد داشته اند که موقعیت خوبی برای این شهرها است.

وی با بیان اینکه کاشمر مقصد گردشگری، تفریح و سیاحت است، بیان کرد: بسیاری از روستاهای استان خراسان هدف گردشگری هستند که اقدامات خوبی تاکنون در این خصوص انجام شده است.

فروزان عنوان کرد: ۹۱ رام قطار در حوزه ورودی به مشهد با ۴۱ هزار نفر ورود و خروج تدارک دیده شده که از ۲۵ اسفندماه به طور رسمی کار خود را آغاز خواهند کرد.

وی همچنین افزود: امسال برای اولین بار قطار رشت به مشهد راه اندازی شده و در یک بازده ۱۶ ساعته به مشهد خواهند رسید.

مدیرکل امور رفاهی زائران معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: قطار بین المللی نخجوان نیز برای دومین سال متوالی از مرز تبریر وارد می شود و گردشگران ترکمنستان را به مشهد انتقال خواهد داد و از سویی هشت قطار گردشگری به صورت ویژه از نقاط مختلف کشور با گردشگران مشخص خود به مشهدالرضا خواهند آمد.

وی گفت: در حوزه اقامتی استان خراسان رضوی شامل هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مهمانپذیرها، خانه‌مسافرها، پارک های زائر پذیر و بقاع متبرکه که اسکان در آن امکان پذیر است به طور میانگین در هر شب می توانیم ۵۰۰ هزار نفر شب اقامت خواب را اسکان دهیم.

فروزان با بیان اینکه در شهرستان و همچنین مشهد سوله‌های مدیریت بحران تدارک دیده شده است، افزود: امسال ۱۱ پایگاه اورژانس با ۱۷ آمبولانس به صورت ویژه به مجموعه ۲۳۰ پایگاه اورژانس اضافه شده تا خدمات دهی مطلوبی داشته باشند همچنین دو بالگرد هلال احمر وارد چرخه امدادرسانی شده اند ضمن اینکه بالگردهای اورژانس هوایی شهرستانهای گناباد، سبزوار، نیشابور و مشهد به کمک خواهند کرد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بیش از ۱۸۰ نوروزگاه و جشن نوروزی در همه شهرهای استان خراسان رضوی برگزار خواهد شد از فرماندار کاشمر انتظار داریم در این خصوص با کمک هنرمندان این شهر که مهد موسیقی، مهد آواز و هنر است مراسم نوروزگاه را به بهترین نحو برگزار کنند.

فروزان اظهار کرد: برای اولین بار نوروزگاه بین المللی را به مقامات محلی استانی در مرز ترکمنستان در لطف‌آباد برگزار خواهیم کرد تا بر پیوند دو ملت بیش از گذشته افزوده شود.

وی گفت: امسال برای دومین سال در مسیرهای منتهی به شهرها سیاه چادرهای عشایر نصب خواهد شد تا ضمین این که دست سازها و تولیدات خود را بتوانند به فروش برسانند مکانی برای اسکان موقت زائران باشد.

 

  • منبع خبر : پوششی