محمدرضاکلایی عنوان کرد: موضوع مقابله با فساد برای ما جدی است و در این راستا، اصلاح ساز و کارها و الکترونیکی کردن پروسه ‌ها، شناسایی و برخورد 3 رویکرد ما بوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ اولین نشست خبری محمدرضا کلایی، شهردار مشهد مقدس با اصحاب رسانه در سالن الماس مجتمع کوهسنگی برگزار شد.
محمدرضا کلایی، شهردار مشهد مقدس در خصوص افزایش قیمت حمل ‌و نقل عمومی در سال آینده و اقدامات شهرداری برای فراهم ‌کردن حمل ‌و نقل باکیفیت و ارزان اظهار کرد: اگر شاخص کیفیت حمل ‌و نقل را که البته شاخصی چندگانه و ترکیبی است در بین کلان ‌شهرها با یکدیگر مقایسه کنیم خواهیم دید که شهر مشهد از حیث حمل‌ونقل عمومی وضعیت بدی ندارد.

وضعیت حمل و نقل عمومی
وی در ادامه اظهار داشت: درست است که از وضعیت ایده‌ آل بسیار فاصله داریم اما به صورت نسبی وضعیت نامطلوبی نداریم و حتی در دوره ‌ای که قیمت اتوبوس بیش از سه برابر شده و خریداری آن ‌ها برای شهرها سخت شده، سعی کردیم همچنان به خرید و اضافه ‌کردن ناوگان ادامه دهیم.
وی افزود: باید توجه داشت که در حدود این یک‌ سال ‌و نیم و با این شرایط و فشارهای تحریم، وضعیت نرخ ارز و غیره یک روز کار احداث قطار شهری تعطیل نشده است.
کلایی با اشاره به تفاوت هزینه ها در سال گذشته عنوان کرد: سال گذشته همین موقع هر کیلومتر در خط ۳ مترو ۲۴۰ میلیارد تومان تمام هزینه داشت در حالی که این رقم امروز به ۷۵۰ میلیارد تومان رسیده است.
وی افزود: حدود سه ماه پیش نماینده ‌های سمن ‌ها و رسانه ‌ها در مورد امنیت قسمتی از خطوط قطار شهری به ویژه خط ۲ به ما تذکر دادند. به همین دلیل از سه ماه قبل تا کنون ۸۰ میلیون دلار تجهیزات برای افزایش ایمنی خطوط قطار شهری هزینه کردیم که البته به گفته کارشناسان احتمال ناامنی و رخ‌ دادن اتفاق یک در میلیون بوده است، این تخصیص ‌ها نشان‌ دهنده این است که حمل ‌و نقل عمومی برای حائز اهمیت است.
شهردار مشهدمقدس در ادامه این نشست اظهار داشت: میانگین استفاده از اتوبوس در شهر مشهد کاهش پیدا کرده و این مسئله واقعا باید به صورت جدی توسط رسانه‌ها پیگیری شود و البته افزایش تعرفه ‌های حمل و نقل باید در مراجع خودش بررسی شود، بیشترین سرمایه‌ گذاری ما در بخش حمل و نقل است اما موضوعات فرهنگی و همکاری شهروندان نیز بسیار مهم است.
شهردار مشهد با اشاره به سرمایه گذاری افغانی ها درمشهد عنوان کرد: باید اظهار کرد که بخش بزرگی از گردش مالی شهر مشهد مربوط به برادران افغانستانی است؛ آنها ذاتا علاقه به تجارت دارند و جذب آنها برای سرمایه ‌گذاری در مدیریت شهری سخت است و در حاضر نیز فرآیندی در حال انجام است که اعتماد این عزیزان برای سرمایه گذاری جلب شود.
شهردار مشهد مقدس عنوان کرد: حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان میزان سرمایه‌گذاری برادران افغانستانی در شهر مشهد است که بخش بزرگی از آن در ساخت اماکن اقامتی و هتل آپارتمان صرف می ‌شود.
کلایی در ادامه با اشاره به اینکه حضور تیم فوتبال پدیده شهر خودرو در ۵ رده بالایی جدول در شادی مردم تاثیرگذار است، افزود: حوزه ورزشی حوزه مورد علاقه مردم است و اگر جرائم این تیم را در روز اول پرداخت نمی‌کردیم این تیم نمی ‌توانست بازی کند و این اثر اجتماعی منفی بسیار زیادی بر روی مردم دارد.
شهردار مشهد مقدس خاطر نشان کرد: تلاش ما بر تامین زیر ساخت ‌های مورد نیاز ورزشی است و به‌ شدت با تیم ‌داری مخالفیم؛ اطلاع رسانی و حمایت معنوی و مذاکره و تامین سرمایه‌ گذار برای تیم‌ های ورزشی نیز از برنامه ‌های ما برای حمایت از ورزش قهرمانی است.
وی در ادامه اظهار داشت: اگر حمایت مالی خاصی نیز انجام شده به اکراه و ناچاری بوده و تا هنگام یافتن سرمایه‌ گذار موقت خواهد بود؛به عنوان مثال اگر ما در موضوع تیم والیبال پیام که در ابتدای فصل دچار مشکلات مالی فراوان بود ورود نمی ‌کردیم مطمئنا والیبال مشهد نابود شده بود اما امروز مطمئنیم نماینده والیبال ما جزو ۴ تیم برتر کشور است.

سند عمومی بلند مرتبه ‌سازی آماده شده
وی با اشاره به سند بلند مرتبه سازی عنوان کرد: در سال ۹۵ و در هنگام آماده ‌شدن طرح جامع، تکلیف شد اداره‌ کل راه و شهرسازی ظرف سه ماه دو سند بلند مرتبه سازی و پهنه‌ بندی مشهد را تهیه کند، با توافقات انجام شده مقرر شد برای تسریع کار سند، پهنه بندی حریم توسط شهرداری انجام شود.
شهردار مشهدمقدس افزود: در حال حاضر سند عمومی بلند مرتبه ‌سازی آماده شده و آماده ابلاغ است، درباره سند پهنه بندی آماده تفاهم و همکاری با راه و شهرسازی هستیم البته دغدغه شورا نیز به ‌جاست و ما نیز در همان مسیر گام بر می‌ داریم.

مقابله با فساد برای ما جدی است
کلایی در ادامه در خصوص موضوع فساد عنوان کرد: موضوع مقابله با فساد برای ما جدی است و در این راستا، اصلاح ساز و کارها و الکترونیکی کردن پروسه ‌ها، شناسایی و برخورد ۳ رویکرد ما بوده است.
وی در ادامه افزود: در حدود یک ماه و نیم گذشته ۱۵ مورد از این موارد در شهرداری شناسایی شدند و دستگیری اتفاق افتاده و به مرحله نهایی رسیده است اما شما درباره همه این موارد خبری نشنیده ‌اید.
وی در همین خصوص اضافه کرد: بازرسی شهرداری مشهد در مقابله با فساد بسیار فعال شده است و این اطمینان را می ‌دهم که در مبارزه با فساد جدی هستیم و ذره‌ ای از خواست مردم در مبارزه با فساد تنزل نمی‌کنیم.
کلایی در ادامه با ضمن تبریک به به آیت‌الله رئیسی برای ریاست قوه قضائیه عنوان کرد: این که شهروندی مشهدی رئیس قوه قضائیه شده سبب افتخار و خرسندی است و از این جهت به ایشان تبریک می‌گوییم.
کلایی گفت: باتوجه به شناختی که آقای رئیسی از مشهد دارد، موضوعات مشهد را پیگیری خواهد کرد. شخصیت علمی، اجرایی و خدماتی که ایشان به مشهد و زائرین داده‌اند زمینه شناخت بیشتری را فراهم کرده و من روی کمک ایشان برای پیشبرد مسائل مشهد به صورت جدی حساب می‌کنم.
وی در ادامه اظهار داشت: مشخصا الگوی مدیریت یکپارچه شهری مطلوب است اما ممکن نیست، ترجیح ما این است به همکاری، هماهنگی و یکپارچگی شبکه خدمات محلی تکیه کنیم.

از ظرفیت گفتگو و تعامل در شهر استفاده نکرده ‌ایم
کلایی در خصوص کمربند جنوبی نیز عنوان کرد: تمام دغدغه محیط زیستی ‌ها درباره کمربند جنوبی را قبول داریم و این دغدغه ها جزو نگرانی ‌های خود ماست، ما به تمام حرف‌ های آنها معتقدیم و باید همین حرف‌ ها تبدیل به برنامه شود.
وی تصریح کرد: من معتقدم در بحث پروژه‌ های متوقف مشهد از تمام ظرفیت گفتگو و تعامل در شهر استفاده نکرده ‌ایم و اگر این چنین شود نیازی به دخالت از مقام‌ های بالای کشوری نیست؛ مطالعات پروژه BRT برای اصلاح طرح در دست بازنگری است تا دغدغه شهروندان و کسبه برطرف شود.
شهردار مشهدمقدس با اشاره به دستاوردهای بین المللی خاطرنشان کرد: دستاوردهایی در ارتباطات بین‌الملل داشته ‌ایم که امروز از سرمایه ‌های ما حساب می ‌شود و با قدرت به حفظ این سرمایه ها مشغول هستیم.
وی در ادامه اظهار داشت: در وضعیت تحریم امکان تعامل بین ‌المللی ما با نهادهای رسمی سایر کشورها نسبت به نهاد های دولتی بیشتر است، به شرط آن‌ که سرمایه‌ گذاران و سرمایه ‌پذیران داخلی کنار ما باشند تا از این امکان به نفع کشور بهره ‌برداری شود.
کلایی در مورد آخرین وضعیت ایستگاه‌ های دوچرخه نیز عنوان کرد: قراردادی که در حوزه دوچرخه بسته شده غیر حرفه ای است و هدف اصلی آن نیز روشن نیست از این رو همچنان مشغول حل حقوقی قراردادهای گذشته هستیم و تا زمان حل آن ‌ها نمی‌توان وارد قرارداد جدید شد.
وی با اشاره به برنامه ‌های نوروزی عنوان کرد: در نوروز آتی مانند هرسال شهر آماده پذیرایی از مهمانان و زائران هستیم، مدنظر داریم در تعطیلات نوروزی استفاده از خطوط BRT رایگان باشد و المان‌ های شهری نیز در نوروز آتی برای افزایش نشاط مردم افزایش خواهد داشت.
کلایی گفت: همچنین خانه بهار آتی دارای برنامه ‌های خاصی بوده که در نوروز شاهد آن خواهیم بود به ویژه آن که میراث ماندگار شاهنامه امسال نقش پررنگ در نوروز مشهد خواهد داشت، امسال بخش بین‌ الملل خانه بهار نیز با حضور ۴ هنرمند مطرح خارجی فعال شده که آثار آ‌ن ‌ها در مجموعه کوهسنگی اجرا و اکران خواهد شد.
وی افزود: عزم اساسی برای میدان دادن به نیروهای خلاق و جوان داریم اما روش اجرای درست و اصولی که در بدنه شهرداری بنشیند بسیار مهم است که در حال رایزنی جدی برای آن هستیم.

  • نویسنده : 9602219