مسئول پارک‌ها و فضای سبز شهرداری کاشمر گفت: تا پایان سال جاری بالغ بر 170 هزار درخت و گل در مناطق مختلف شهر کاشمر کاشته خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ امیدرضا ذبیحی، در گفت‌وگویی افزود: هم‌زمان با هفته درختکاری از دانش آموزان مدارس و نونهالان مهدکودک‌های کاشمر برای کاشت گل دعوت شد.

وی با اشاره به اینکه امسال برای اولین بار تلاش شد برای فرهنگ‌سازی بیشتر مراسم روز درختکاری از حالت کلیشه‌ای خارج و به صورت مردم محور برگزار شد، عنوان کرد: مراسم امسال با حضور بیش از ۴۰۰ نفر از ۱۱ مهد کودک و مدرسه برگزار شد.

ذبیحی با بیان اینکه دانش‌آموزان با کمک مربیان و باغبانان فضای سبز شهرداری شروع به گلکاری کردند، بیان کرد: این اقدام موجب شد که نونهالان بیشتر با محیط زیست و طبیعت ارتباط برقرار کنند.

وی با بیان اینکه در این روز حدود ۶۰۰ گل مختلف توسط نونهالان کاشته شد، ادامه داد: همانند سالهای گذشته سایر نقاط شهر نیز درختکاری خواهد شد.

ذبیحی با اعلام اینکه این درختان از گونه‌های و درختان مناسب با اقلیم کاشمر و کم نهاده و کم آب طلب همانند زیتون تلخ، عناب، انواع سرو، چنار و تعدادی از درختان میوه هستند که در محورهای مختلف سطح شهر کاشته می‌شوند، افزود: پیش‌بینی می‌شود در مجموع تا پایان سال ۲۰ هزار درخت در مناطق مختلف از جمله پارک‌ها، محورهای شهری و در جلوی منازل با همکاری شهروندان کاشته شود.

وی با بیان اینکه تلاش می ‌شود امسال شهری زیباتر از سالهای گذشته داشته باشیم به طوریکه برای نوروز امسال چند المان ترکیبی جدید خواهیم داشت، پیش‌بینی کرد؛ تا پایان امسال حدود ۱۵۰ هزار قطعه گل در سطح شهر کاشمر کاشته شود.

مسئول پارک‌ها و فضای سبز شهرداری کاشمر اظهار کرد بیان کرد: به‌رغم اینکه با افزایش قیمت گل و گیاه و نهاده‌ها مواجه بوده‌ایم اما میزان گل‌کاری امسال به نسبت سال گذشته ۵۰ درصد افزایش داشته است.

وی عنوان کرد: به رغم اینکه در حال حاضر تعداد ۲۹ بوستان، پارک محله و سه پارک بزرگ دیگر در شهر کاشمر داریم کاشت گل و گیاه در سه پارک جدید آغاز شده است.

مسئول پارک‌ها و فضای سبز شهرداری کاشمر با اشاره به اینکه این فضاها به طریق سیستم‌های آبیاری تحت فشار و غیر از آب شرب آبیاری می‌شود، افزود: تاکنون ۷۰ درصد آب مصرفی فضای سبز کاشمر از آب شرب جدا شده است.

وی بیان کرد: به طور متوسط در سال حدود ۷۰ لیتر درثانیه مصرف آب فضای سبز کاشمر است که دو سوم این مقدار را خود شهرداری از منابع آبی غیر شرب تامین می‌کند.

ذبیحی ابراز امیدواری کرد؛ به زودی با اجرای بخش دیگری از طرح آبیاری تحت فشار کل بدنه غربی شهر از آب شرب جداسازی شده و ۱۰ درصد دیگر نیز به میزان موجود اضافه گردد.

وی با بیان اینکه در حفظ و نگهداری فضای سبز باید فرهنگ سازی شود، گفت: متاسفانه هر ساله در برخی از ایام خاص از جمله ماه محرم، ۲۲ بهمن و… تا ۹۰ درصد از فضای سبز و گل کاری‌های انجام شده از بین رفته و مجدد باید بازسازی شوند.

 

  • منبع خبر : تولیدی