فرماندار کاشمر علت اصلی فرار نخبگان را بی توجهی و عدم حمایت دانست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ محمد علی نبی پور در نشست هم‌اندیشی نخبگان و دانشگاهیان ترشیز که در محل مرکز آموزش عالی برگزار شد، بیان کرد: در تمامی دنیا حمایت و جذب نخبگان در تمامی دنیا موضوعی جدی است که در سالهای اخیر نیز برای حمایت از این مجموعه ها ساختارها و سازمانهایی تشکیل و قوانین و مقرراتی تبیین شده است.

وی با اشاره به اینکه به رغم اقدامات صورت گرفته اما اگر پای درد دل نخبگان و اندیشمندان و افراد خلاق بنشینیم دل پردردی دارند که منتهی به فرار نخبگان از کشور می شود، علت اصلی فرار نخبگان را بی توجهی، عدم حمایت دانست و اظهار کرد: متاسفانه نتوانسته ایم بستری را فراهم کنیم که نخبگان ایده های خلاق خود را در این کشور بروز و ظهور داده و اجرایی کند.

فرماندار کاشمر بیان کرد: هرچند در سالهای اخیر اقدامات و کارهای بسیار خوبی در حمایت از نخبگان انجام شده که قوانین و مقررات جدید و ساختار سازی از آن جمله بوده اما در عمل مشکلاتی وجود دارد.

وی یکی از تئوری های مهم در طول تاریخ در حوزه های مختلف را نخبه گرایی دانست که در اوایل قرن بیستم یکی از تئوری های بسیار مهم به خصوص در حوزه سیاسی و اجتماعی بود.

نبی پور با اشاره به اینکه بسیاری از نخبگان در جامعه شاید آن ژنوم نخبگی را داشته باشند ولی اثرگذار نباشند، افزود: اگر در سطح ملی و محلی بخواهیم از تفکر، ایده و خلاقیت نخبگان بهره ببریم باید بستری فراهم کنیم که در جامعه اثر گذار باشند.

وی اظهار کرد: زمانی اثرگذاری نخبگان در جامعه بالا خواهد رفت که به عنوان مسئولان بتوانیم بستر ساز بوده و مکانی فراهم کنیم که جز اندیشه و تفکر خود و اجرایی کردن آن دغدغه دیگری نداشته باشند.

فرماندار کاشمر با بیان اینکه جوانان امروزه بسیار فعال و نخبه هستند مهم این است که بتوانی آنها را حفظ کنیم، افزود: مراکز رشد و فناوری، پارک های علم و فناوری و دانشگاه ها مراکز و پاتق هایی هستند که باید نخبگی را تقویت کنند.

وی با اشاره به اینکه اگر تلاش می کنیم هرچه سریعتر ساختار این پاتق ها در کاشمر تشکیل شود چون بتوانیم حامی این افراد باشیم، اظهار کرد: هستند مخترعینی که شاید سواد خاصی نداشته باشند اما ذهن خلاقی دارند.

نبی پور اظهار کرد: به رغم اینکه فرآیند اداری حمایت از نخبگان آنقدر پیچیده است که بسیاری از این افراد خسته شده و کار را رها می کنند. اما مجموعه بنیاد نخبگان و معاونت علمی ریاست جمهوری باید به ساختارهایی که در این مناطق وجود دارد و دارد شکل می گیرد و حتی به خود نخبگان کمک کند.

وی ادامه داد: وقتی تب نخبگی بالا می رود بسیاری در جامعه تلاش می کنند که سوء استفاده کرده و برخی به رغم اینکه نخبه نیستند از رسانه برای اینکه خود را جا بزنند بهره بگیرند.

فرماندار کاشمر گفت: باید بستری فراهم شود که اگر فرزندان ما نخبه هستند شکار نشوند. برخی از اندیشمندان تاکید کرده اند که اگر این فرآینده ادامه یابد در آینده شاید نقشه جغرافیایی ژنوم نخبگی تغییر کند.

وی اظهار کرد: بسیاری از کشورهایی که دارند نخبگان را جذب می کنند ژن‌های نخبه در این کشورها تکثیر می شوند و شاید در آینده جغرافیای نخبگی را کلا تغییر دهند.

وی افزود: همه ما مسئولان و دانشگاه ها باید کمک کنیم و در حوزه اداری تسهیل گری کنیم تا مرکزی در منطقه شکل بگیرد تا در مرحله اول به مدیران اجرایی کمک کنند.

 

  • منبع خبر : پوششی