حجت الاسلام محمد الهی خراسانی با تاکید براینکه وضعیت دینداری همانند اول انقلاب و دهه 60 نیست گفت: اگر با فرمان اول انقلاب و دوران جنگ تحمیلی جلو می آمدیم وضع اینطور نبود، مشکلات امروز به خاطر فاصله گرفتن از ارزش های انقلاب است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ مناظره ای با موضوع «دینداری پس از انقلاب صعود یا نزول» با حضورحجت الاسلام محمد الهی خراسانی، مدرس حوزه علمیه و کارشناس ارشد علوم قرآن و حدیث و سید جواد حسینی، دکترای تاریخ ایران دوره اسلامی و استاد تاریخ دانشگاه پیام نور مشهد در دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
حجت الاسلام محمد الهی خراسانی در ابتدای این مناظره عنوان کرد: بعد از انقلاب در عرصه های مختلف دینداری به خصوص باور ها شاهد رشد چشمگیر بوده ایم هر چند که در التزام به تکالیف دینی این رشد نبوده است.
وی اظهار داشت: در کشورهای دیگر به خاطر نبود معنویت، آمار خودکشی و طلاق بسیار بیشتر از ایران است در حالی که ایران از نظر تعداد طلاق جزو ۱۰ کشور آخر قرار دارد و در آمار مربوط به خودکشی نیز در پایین ترین آمار از این موضوع در سطح دنیا قرار دارد.
وی گفت: در مورد سبک زندگی دچار ضعف هستیم و وضعیت دینداری همانند اول انقلاب و دهه ۶۰ نیست بطوری که در دهه ۶۰ فضای حاکم چنان معنوی شده بود که رفاه طلبی و تجمل را پنهان می کردند به این معنا که کسی که از وضعیت مالی بسیار خوبی برخوردار بود نمی توانست ماشین آخرین مدل خود را در معرض امور بگذارد چرا که تجمل گرایی به این اندازه باب نبود، ولی امروز برعکس شده است.
حجت الاسلام الهی افزود: اگر با فرمان اول انقلاب و دوران جنگ تحمیلی جلو می آمدیم وضع اینطور نبود، مشکلات امروز به خاطر فاصله گرفتن از ارزش های انقلاب است.
وی اظهار داشت: باید در مقایسه به صورت جامع نگاه کنیم و همه کشورها را ببینیم، چرا که نمی توان به صورت گزیده به موضوعات اشاره کرد و شرایط مختلف در سطح کشور را از جمله فضای مجازی نادیده گرفت.
وی در ادامه عنوان کرد: یکی از موضوعات قابل توجه این است که نمی توانیم این نسل را با نسلی که جنگ و انقلاب را از نزدیک دیده اند مقایسه کنیم.
وی گفت: شاخص توسل به اهل بیت (ع) و اعتقاد به ولایت بسیار بیشتر از پیش از انقلاب است و نسلی که جنگ و انقلاب را ندیده امروز برای دفاع از حرم ائمه داوطلب می شود و در واقع همین جوانان هستند که ما را در زمینه موشکی، انرژی هسته ای و موضوعاتی از این قبیل به این جایگاه رسانده اند.
وی با اشاره به اطاعت مردم از شخصیت قابل اعتماد آن ها در دوره های مختلف نیز اشاره کرد: به طور مثال اگر در گذشته مردم از افراد قابل اعتماد در جامعه مانند میرزای شیرازی اطاعت می کردند حال نیز اتفاق به گونه ای دیگر ور در خصوص ولی فقیه صورت صورت می گیرد.
وی افزود: به طور مثال امروز ولی فقیه وقتی از مردم درخواستی دارند به بهترین وجه از سوی مردم اجابت می شود که می توان در این راستا به درخواست مقام معظم رهبری در خصوص شرکت مردم در انتخابات اشاره کرد در حالی که در زمان حضرت امام علی (ع) مردم اینگونه عمل نمی کردند و به همین دلیل بود که امام (ره) فرمودند که این مردم حتی در زمان امیرالمومنین (ع) نبودند وگرنه علی(ع) تنها نمی ماندند.

نمود اصلی دینداری باید در حوزه اخلاق و اجتماع جلوه گر باشد
سید جواد حسینی، دکترای تاریخ ایران دوره اسلامی و استاد تاریخ دانشگاه پیام نور مشهد عنوان کرد: نمود اصلی دینداری باید در حوزه اخلاق و اجتماع جلوه گر باشد زیرا اگر قائل به رعایت حقوق دیگران نباشیم دینداری معنا ندارد، خدا از حقوق خود می گذرد اما از حق مردم نمی گذرد.
وی در ادامه داد: وقتی مردم به حقوق یکدیگر بی اعتنا هستند و آن را در ارجعیت قرار نمی دهند چگونه می توان گفت این کشور در راه دینداری در راه صعود قدم برداشته است.
وی در ادامه افزود: ما به دنیا کاری نداریم در حال حاضر موضوع این مناظره به ایران قبل و بعد از انقلاب اشاره دارد به همین دلیل اگر به طور مثال همین موضوع طلاق را در نظر بگیریم که با توجه به آمار ارائه شده اداره سردفترداران در واقع از هر ۳ ازدواج یکی به طلاق منجر می شود خواهیم دید که آمار طلاق در این زمان بسیار رشد کرده است و این نشانه رشد دینداری نیست.
سید جواد حسینی افزود: پیمایشی که به وسیله تعدادی از جامعه شناسان در سال ۵۳ و ۸۳ انجام شده است نشان می دهد بسیاری از ارزش های اخلاقی در این مدت دچار بحران شده است.
وی اظهار داشت: نباید نگاه آرمان گرایانه به موضوعات داشته باشیم و باید ببینیم دینداری در عرصه اجتماعی و اخلاقی چه کاربردی داشته است.
وی گفت: نباید فقط یک دهه از انقلاب را بیینم، اعتقاد به توحید در جوامع بسیاری وجود دارد اما باید دید که نمود آن در اجتماع و کاهش آسیب ها به چه میزان است.
استاد تاریخ دانشگاه پیام نور مشهد افزود: افزایش بودجه مراکز و نهاد های دینی به این معناست که کارکرد دینی آنها رو به افول نهاده است.
وی اظهار داشت: انقلاب اسلامی به نام دین است لذا باید بیشتر مراقبت شود تا دین ضربه نخورد.

  • نویسنده : 9602219