رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر از برگزاری اولین همایش ملی توسعه پایدار با رویکرد فرصت‌ها و چالش‌های سرمایه‌گذاری در منطقه ترشیز خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ هادی معماریان در جلسه هماهنگی برگزاری این همایش ملی که با حضور فرماندار و جمعی از مسئولان در مرکز آموزش عالی برگزار شد، افزود: مرکز آموزش عالی کاشمر به عنوان دانشگاه عالی منطقه ترشیز نگاه جدیدی را به توسعه پیش گرفته که در قالب توسعه پایدار است.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم منطقه ترشیز به عنوان رهبر توسعه در جنوب خراسان مطرح باشد باید نگاه توسعه پایدار را تقویت کرد، در خصوص مفهوم توسعه پايدار بیان کرد: توسعه پایدار ناظر بر اين واقعيت انکارناپذیر است كه ملاحظات مربوط به اكولوژی می‌تواند و بايد در فعالیت‌های اقتصادي به كار گرفته شود.

معماریان بیان کرد: هرچند مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در توسعه حلقه مفقوده بوده اما آنچه در بسیاری مواقع دیده نمی‌شود موضوع محیط‌ زیست است.

وی با اشاره به اینکه با برگزاری این همایش ملی سعی داریم به این مقوله ورود کنیم، کشاورزی و امنیت غذایی، مدیریت شهری پایدار، هوشمند سازی و توسعه دیجیتال، حمل و نقل پایدار، انرژی‌های تجدید پذیر، گردشگری و صنایع‌دستی، صنعت، معدن و توسعه، آب و توسعه پایدار، مشارکت مردمی و توسعه اقتصادی را از محورهای این همایش ملی دانست.

رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر بیان کرد: اين ملاحظات شامل ایده‌های ايجاد محيطی منطقی است كه در آن ادعای توسعه به منظور پيشبرد كيفيت همه جنبه‌های زندگی مورد چالش قرار می‌گیرد.

وی گفت: توسعه پايدار به معناي تلفيق اهداف اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی براي حداکثر سازی رفاه انسان فعلی بدون آسيب به توانایی‌های نسل‌های آتی برای برآوردن نيازهايشان است.

معماریان بیان کرد: در این میان نقش دانشگاه در توسعه پایدار به دلیل رویکرد نقادانه به عوامل ناپایداری کنونی و نیز مفهوم‌سازی و تولید دانش و پرورش نگاه نقادانه در میان دانش‌آموختگان از اهمیت ویژه‌ای برخورد است و حال با توجه به شرایط خطیر کشور و تعیین سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب تلاش شده تا در هم‌اندیشی‌هایی نظیر این همایش نقشه راه تحقق این سیاست‌ها روشن شود.

وی افزود: این اولین همایش ملی در منطقه ترشیز است که با اخذ مجوزهای استاندارد لازم برای برگزاری یک همایش برگزار می شود.

معماریان عنوان کرد: به‌رغم اینکه گرفتن مجوزهای استاندار بسیار سخت بوده و از سویی فقط ۶ سال از عمر مفید این مرکز می‌گذرد به همین جهت مجوزهای لازم به ما داده نمی شد که با رایزنی‌های صورت گرفته با دانشگاه‌های شهید بهشتی، بیرجند و فردوسی حمایت‌های لازم از دانشگاه‌های مادر کشور گرفته شد و توانستیم در حدود ۱٫۵ ماه قبل مجوز ISC  را برای برگزاری این همایش کسب کنیم.

وی بیان کرد: اخذ این مجوز موجب می‌شود که کلیه اعضاء هیئت‌علمی، اساتید و دانشمندان مختلف مقالات را به این همایش ارائه دهند و اگر غیر از این باشد هیچ هیئت‌علمی و فرد دانشگاهی برای همایش مقاله ارائه نمی‌دهد.

رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر با اعلام اینکه سعی شده با برگزاری این همایش راه را برای کسانی که می‌خواهند در منطقه ترشیز سرمایه‌گذاری کنند بازکنیم و با پتانسیل‌ها و توان منطقه آشنا شوند، بیان کرد: در این همایش از نخبگان منطقه ترشیز در نقاط مختلف کشور و یا خارج از کشور دعوت شده است.

  • منبع خبر : پوششی