رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر گفت: متاسفانه تاکنون علم و فناوری به گفتمان اصلی جامعه تبدیل نشده است،

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ هادی معماریان در جمع مردم کاشمر با گرامیداشت دهه مبارک فجر افزود: این انقلاب عظیم، دست آوردهای فراوانی در داخل و خارج از کشور داشته و مسلما سال ها طول می کشد تا همه ی آثار و نتایج این پدیده الهی آشکار و مورد تحلیل قرار گیرد.
وی در ادامه با بیان اینکه دانشگاههای مدرن امروزی (دانشگاه های نسل ۳ و ۴) تنها محل آموزش، تولید علم وفناوری و صرفاً یک سازمان مادی نیستند، گفت: امروزه رسالت فرهنگی دانشگاه ها در آماده سازی دانشجویان برای رویارویی با واقعیت های جامعه، اهمیت زیادی پیدا کرده و به رسالت اجتماعی و جامعه پذیری دانشگاه برای تربیت دانشجوی خوب تاکید می شود.
معماریان عنوان کرد: اگر کارآفرینی فردی و نوآوری دانشجویان مورد حمایت و پشتیبانی نهادها و مقامات محلی و منطقه ای قرار بگیرد از طریق فعال کردن سازوکارهای حمایتی نظیر معافیت های مالیاتی یا تسهیلات ویژه، به آثار بهتری منجر خواهد شد.
وی معرفي فرصت هاي کارآفريني در دانشگاه در ايجاد تسهيلات براي توسعه قابليت هاي حرفه اي و کارآفريني را بسيار موثر دانست و بیان کرد:  با توجه به اینکه آموزش هاي رايج دانشگاهي به ميزان کمي قادر به تقويت انگيزه کارآفريني و آمادگي براي احراز شغل و حرفه مي شوند بنابراین توسعه کارآفريني در ميان دانشجويان بستگي زيادي به توسعه و ارتقاي رفتار کارآفرينانه افراد، از طريق ترويج، آموزش، حمايت و شناخت مستعدان کارآفريني دارد.
معماریان تصریح کرد: در این راستا نیازمند حمایت تمامی نهادها و مسئولان زیربط و صاحبان حرفه و صنعت هستیم.
وی با اشاره به اینکه هرچند در ۴۰ سالگی انقلاب، توسعه آموزش‌های مهارتی از لحاظ کمی و کیفی مورد توجه قرار گرفته و موفقیت‌هایی نیز در این زمینه حاصل شده اما نباید از نقاط ضعف خود غافل شویم، بیان کرد: متاسفانه هنوز نتوانسته ایم ارتباط موثر چرخه علم و فناوری را با اقتصاد و حل مشکلات و رفع نیازهای واقعی کشور برقرار کنیم.
رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر با انتقاد از اینکه تاکنون علم و فناوری به گفتمان اصلی جامعه تبدیل نشده است، گفت: متاسفانه هنوز رتبه بالایی در خروج سرمایه های علمی انسانی از کشور داریم و در سال هایی نیزکمیت آموزش عالی را ملاک قرار دادیم در حالیکه از کیفیت آن غافل شدیم.
وی با تاکید براینکه در دوران بلوغ انقلاب، همه جامعه دانشگاهی کشور باید دست در دست هم برای حل مشکلات و معضلات جامعه تلاش کنند، ادامه داد: دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در کاشمر نیز حدود ۳۰ سال قدمت دارند.
معماریان با اعلام اینکه براساس آماری ارائه شده در این سالها ۵۰ هزار فارغ التحصیل در منطقه ترشیز داشته ایم، گفت: باید خدمات بیشتری را در زمینه رشد علم و فناوری، تربیت نیروهای متخصص منطقه و همچنین حل مسایل منطقه ای ارائه دهیم.
وی با اشاره به اینکه در مرکز آموزش عالی کاشمر با اتکاء به دانش و تعهد خود به مسایل منطقه، هم پیمان شده‌ایم تا در مسیر عبور امن از بحران‌های مختلف زیست محیطی، و در راستای پایداری و توسعه مدبرانه منطقه، ضمن ایجاد تحول در نگرش به این مسایل، تمامی تلاش خود را به کار بندیم و امیدواریم با همراهی و حمایت مسئولین ذیربط و همراهی سایر نهادهای علمی و اجرایی کشور و منطقه، بتوانیم چشم‌انداز این مرکز و جایگاه آن در علاج بخشی مسایل منطقه و توسعه شهرستان را ایفا نمائیم.
معماریان افزود: مرکز آموزش عالی کاشمر، مرکز منطقه­ای پیشرو در آموزش، پژوهش و ظرفیت‌سازی در جهت استقرار تفکر هم‌بست آب، غذا، انرژی و ارائه رویکرد خشک‌زیست‌بوم در بستر توسعه پایدار خواهد بود و رسالت اصلی آن جدیت در حل مشکلات منطقه‌ای همگام با تفکرات نوین، تولید علم و ارتقاء توان توسعه مبتنی بر نوآوری، مسئولیت­پذیری در قبال ماموریت‌های منطقه‌ای و محلی، ظرفیت‌سازی و تربیت نیروی انسانی ماهر با اتکاء به ارزش‌های اسلامی ـ ایرانی و مبانی اقتصاد مقاومتی است.

  • نویسنده : جواد افتخاری
  • منبع خبر : پوششی