رئیس اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی کاشمر از برپایی نمایشگاه ملی صنایع دستی و سوغات برای اولین بار در کاشمر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ رضا یوسفی رئیس اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی کاشمر در گفت و گوی اختصاصی اظهار کرد: در این نمایشگاه هنرمندانی از سراسر کشور حضور دارند.
وی با اشاره به اینکه این نمایشگاه در راستای سیاست های میراث فرهنگی و بر اساس نشاط اجتماعی به صورت ملی برپا شده است، افزود: این نمایشگاه به مناسبت سال حمایت از کالای ایرانی و در ۴۰ سالگی جشن های انقلاب برپا شده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی کاشمر با اعلام اینکه در این نمایشگاه از ۲۰ استان کشور به ارائه محصولات صنایع دستی و سوغات منطقه خود می پردازند، بیان کرد: این نمایشگاه با ۷۰ غرفه فعال است.
وی با بیان اینکه این شانزدمین نمایشگاه ملی در کشور و دومین نمایشگاه در خراسان رضوی است، گفت: اولین نمایشگاه در شهرستان گناباد برپا شده است.
یوسفی در ادامه با اشاره به اینکه هرچند در گذشته نمایشگاه های صنایع دستی با حضور فعالان خود شهرستان برگزار می شد اما امسال برای اولین بار به صورت ملی برگزار می شود، افزود: با توجه به نزدیکی نوروز مردم منطقه با اقوام و صنایع دستی و سوغات مختلف آشنا می شوند.
وی همچنین یکی از بخش های جذاب این نمایشگاه را اجرای برنامه های فرهنگی دانست و اظهار کرد: در این نمایشگاه ۴ سیاه چادر برپا شده است.
وی افزود: دو سیاه چادر از اقوام ترکمن، یک سیاه چادر از اقوام قشقایی و یک سیاه چادر از عشایر شاهسوند استان مرکزی است که برای کودکان ، نوجوانان و خانواده ها از جذابیت بسیاری برخوردار است.
رئیس اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی کاشمر با بیان اینکه تلاش شده همزمان با دهه فجر فضایی شاد و با نشاط برای شهروندان مهیا شود، بیان کرد: دانش آموزان به خوبی می توانند در بازدید از این نمایشگاه با سوغات، آیین و صنایع شهرهای مختلف آشنا شوند.
وی با اشاره به اینکه هنرمندان کاشمری در کنار هنرمندان کشوری در این نمایشگاه حضور خوبی دارند، اظهار داشت: هنرمندان کاشمری در رشته های رودوزی های سنتی، لباس محلی و فرت بافی دارای غرفه هستند.
یوسفی همچنین از برپایی غرفه های بسیج سازندگی، معلولین بهزیستی و انجمن حمایت از زندانیان این شهرستان در نمایشگاه خبر داد و افزود: ۵۵ درصد غرفه ها مربوط به صنایع صنایع دستی و ۴۵ درصد مربوط به سوغات استان های کشور است.
وی با اعلام اینکه به جز سایر استانها از شهرستان های همجوار شامل بردسکن، خلیل آباد، گناباد و شهر کوهسرخ نیز در این نمایشگاه دارای غرفه هستند، گفت: این نمایشگاه به مدت ۱۰ روز  در سالن ورزشی انقلاب فعال است.

  • نویسنده : جواد افتخاری
  • منبع خبر : تولیدی