فرمانده ‌دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع) در کاشمر به بیان واقعیت های کربلای 4 و 5 پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ سردار علی فضلی فرمانده ‌دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع)در یادواره شهدای انقلاب و شهدای توپخانه، ادوات و زرهی دفاع مقدس که با حضور فرمانده نیروی انتظامی استان گیلان، فرماندهان نیروهای نظامی و انتظامی، فرماندار، جمعی از مسؤولان، خانواده های معظم شاهد و اقشار مختلف مردم کاشمر در آستان مقدس امامزاده سید حمزه(ع) برگزار شد، افزود: امروز محتاج بازآموزی حماسه‌های بی نظیر و بی‌بدیل دوران انقلاب و هشت سال دفاع مقدس هستیم.
وی با بیان اینکه متاسفانه برخی در خصوص کربلای ۴ به دنبال ایجاد شائبه در بین مردم هستند، عنوان کرد: امروز محتاج بازآموزی حماسه‌های بی‌نظیر و بی‌بدیل دوران انقلاب و هشت سال دفاع مقدس هستیم.
وی اظهار کرد: اینکه شیعه و سنی با اطاعت از امامین انقلاب اسلامی به میدان آمدند و از انقلاب شکوهمند اسلامی با وجود همه فراز و نشیب‌ها و دشمنی‌ها دفاع کردند در واقع دل در گرو دفاع از دین و آئین محمد رسول الله(ص) داشتند و دارند.
وی افزود: به کوری چشم دشمنان، انقلاب اسلامی چهلمین سال از عمر پر خیر و برکت خودش را پشت سر می‌گذارد و اکنون در آستانه ورود به پنجمین دهه پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی هستیم.
افضلی با بیان اینکه به رغم وجود برخی از مشکلات از جمله تورم، بیکاری و برخی مسائل دیگر اما مردم ولایتمدار ایران اسلامی پای دفاع از دین خدا ایستاده‌اند و جشن ورود به دهه پنجم انقلاب را برگزار می‌کنند، افزود: شاید این به خاطر آثار مجاهدت‌ها و شخصیت‌های کم نظیری باشد که در تاریخ روی تربیت این مردم آثار و برکاتی را از خود باقی گذاشته‌اند.
فضلی با تأکید بر این که همه آسمان دفاع مقدس در هشت سال عملیات‌های کوچک و بزرگ با هم تفاوتی ندارد، اظهار کرد: متأسفانه اخیرا در مورد عملیات کربلای ۴ در بین مردم شائبه‌های بسیاری در ذهن مردم ایجاد می‌کنند.
وی افزود: به رغم اینکه برای عملیات غرورآفرین کربلای ۴ که بیش از ۶ ماه برای آن کار آماده‌سازی شده بود و در شرایطی که در بالاترین سطح آمادگی رزمی برای انجام عملیات قرار داشتیم اما در کمتر از ۶ ساعت با عدم الفتح مواجه شد و با دست خالی به مواضع قبلی برگشتیم.
فرمانده ‌دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع) عنوان کرد: امام راحل نکته‌ای گفته بودند و همه رزمندگان اسلام آن را آویزه گوش کردند و آن اینکه از باب ادای دین، وظیفه و تکلیف به جبهه آمده‌ایم چه شکست بخوریم و چه پیروز شویم چون به وظیفه الهی عمل کرده‌ایم پیروز هستیم.
وی با بیان اینکه فرزندان، پدران و برادارن شما به تکلیف خود در کربلای ۴ به بهترین نحو ممکن عمل کردند، بیان کرد: پس از بازگشت از عملیات کربلای۴، جلسه‌ای با حضور جانشین فرمانده کل قوا و جمعی از فرماندهان در قرارگاه خاتم‌الانبیاء تشکیل شد و در مدت سه شبانه روز با برگزاری جلسات مستمر مباحث موارد شکست در عملیات کربلای ۴ بررسی و ارزیابی و تصمیم گیری برای عملیات جدید انجام شد.
فضلی با اعلام اینکه ابتدا دیگر مناطق مورد ارزیابی قرار گرفت، اظهار کرد: در بررسی مناطق کربلای ۵ که بین ما و عراقی‌ها بود سه تا ده کیلومتر آبگرفتکی، باتلاق، میدان مین و سیم‌های خاردار حلقوی به هم پیوسته و دو ردیف خط کمین عراقی‌ها قرار داشت.
وی با بیان اینکه جمعیت کمین عراقی‌ها از خط مقدم ما بیشتر بود، گفت: وقتی از دو خط کمین عبور می‌کردیم به دژ تاریخی شلمچه که ارتفاعی بیش از ۵ تا ۶ متر داشت و هر ۱۵ متر یک سنگر بالای این دژ حفر شده بود می رسیدیم.
فرمانده ‌دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع) با اعلام اینکه جلوی دژ ۲۵۰ متر سیم خاردار حلقوی به هم پیوسته قرار گرفته بود، عنوان کرد: وقتی از دژ عبور می‌کردیم به سه هلالی شکل می‌رسیدیم که ارتفاعی بلندتر از دژ شلمچه با دهانه‌ای ۲۵۰ تا ۴۵۰ متر داشتند.
وی گفت: بعد از عبور از این هلالی‌ها به کانال ماهیگیری با یک کیلومتر عرض، دهها کیلومتر طول و کمترین عمق ۴ متر و سپس نخلستانها و اروند صغیر و کبیر و …. می‌رسیدیم.
فضلی با بیان اینکه عراقی‌ها در برابر رزمندگان اسلام شش خط دفاعی ایجاد کرده بودند، گفت: چون عبور از این موانع از حیث مادی و عادی و محاسبات نظامی شاید غیر ممکن بود هیچ فرماندهی اعلام آمادگی نکرد.
وی با اشاره به اینکه سه ضلع کربلای ۵ در اختیار عراقی ها بود و ما فقط یک زاویه در اختیار داشتیم، بیان کرد: به همین خاطر دیگر مناطق از جمله جنوب غرب، غرب و شمال غرب مورد ارزیابی قرار گرفت و بعد از سه شبانه روز بحث و تبادل نظر تصمیم انجام عملیات کربلای ۵ با فرمان حضرت امام خمینی(ره) و اعلام آمادگی تمامی فرماندهان نهایی شد و به فرمان امام لبیک گفتند.
فرمانده ‌دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع) با بیان اینکه بر خلاف تمامی عملیات‌های دوران دفاع مقدس، در این عملیات باید چشم در چشم و سینه به سینه دشمن می‌جنگیدیم، عنوان کرد: سرانجام بچه‌های عملیات بعد از دو شب شناسایی به دژ نفوذناپذیر شلمچه رسیدند و مجدد پس از مشاهده نقشه‌های تهیه شده از منطقه و ارائه توضیحات دقیق تصمیم به اجرای عملیات نهایی شد.
وی با بیان اینکه دوگردان غواص حضرت زینب(س) و علی اکبر(ع) که بالغ بر۱۲۰۰ نفر بودند باید به دژ دشمن حمله می‌کردند و هیمنه دشمن را می شکستند، گفت: جبهه ما جبهه عشق و داوطلبی و حتی رفتن به میدان داوطلبی است.
فضلی با اشاره به اینکه هرچند سه مرتبه به دژ شلمچه دستور حمله داده شد اما تا هفت صبح از ۵٫۵ کیلومتر فقط ۱۸۰۰ متر را توانستیم تصرف کنیم، افزود: هفت صبح پاتک‌های دشمن سنگین شد و برتری با عراقی‌ها گردید.
وی با بیان اینکه رزمندگان اسلام تا ۹ صبح مردانه جنگیدند و تا ۱۱ صبح برتری با ما شد، گفت: وقتی گفته شد که امام رزمندگان کربلای پنج را به ملاقات پذیرفته‌اند شور و شعف خاصی در خط مقدم ایجاد شد و سنگرهای هلالی یکی پس از دیگری تصرف شدند.
فرمانده ‌دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع) با اشاره به اینکه همه دفاع مقدس برای احیاء نماز بود به طوریکه گروهی نماز می‌خواندند و گروهی می‌جنگیدند، افزود: هر سه هلالی در ساعت ۱۵٫۳۰ دقیقه عصر به تصرف رزمندگان اسلام درآمدند.
وی با اشاره به اینکه در ۲۶ شبانه روز اجرای این عملیات به همه اهداف دست یافتیم، عنوان کرد: در عملیات کربلای ۵ نه تنها به همه اهداف و آرمانهای رسیدیم بلکه غریب به ۵۰ هزار کشته، اسیر و زخمی از عراقی‌ها گرفته شد.
فضلی بیان کرد: در کربلای ۵ قریب به ۸۵ تا ۹۰ درصد از رزمندگان لشکر سیدالشهدا رزمندگان دریادل بسیجی بودند، که در لبیک به ندای رهبر خویش برای احیای دین خدا به میدان آمدند.

  • نویسنده : جواد افتخاری
  • منبع خبر : پوششی