فرماندار کاشمر گفت: همزمان با دهه مبارک فجر 103 پروژه با اعتباری بالغ بر 121 میلیارد و 934 میلیون تومان به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ محمد علی نبی پور فرماندار کاشمر در نشست خبری خود با خبرنگاران با گرامیداشت فرا رسیدن دهه فجر و چهلمین سال انقلاب بیان کرد: در برنامه ششم توسعه موضوع توسعه روستایی و توجه به مسائل اجتماعی به عنوان یکی از مهمترین مسائل توجه خاصی شده است.
وی با اعلام اینکه در سال ۹۴ تا به امروز در سطح کشور بیش از ۱۲ روستا در حال گازرسانی شده و یا در حال تکمیل است، عنوان کرد: اکنون پروژه گازرسانی در بخش کوهسرخ در حال تکمیل است و امسال سه روستا از نمعت کاز برخوردار می شوند و سایر روستاها در سال آینده به بهره برداری می رسد.
فرماندار کاشمر با بیان اینکه با کمک مجلس و دستور رهبر معظم انقلاب برای برداشت از صندوق توسعه ملی بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان در این چند سال برای حوزه آب رسانی به روستاها هزینه شده که کاشمر هم از این مهم مغفول نمانده است، اظهار کرد: در سال جاری دو مجتمع آبرسانی در بخش مرکزی و کوهسرخ اصلاح و تکمیل شده است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه همزمان با دهه مبارک فجر ۱۰۳ پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۲۱ میلیارد و ۹۳۴ میلیون تومان امسال در منطقه کاشمر به بهره برداری می رسد، اظهار کرد:  یکی از مهمترین موضوعاتی که در منطقه داشته ایم و مشکلاتی را برای مردم منطقه ایجاد کرده بود خط لوله گازی بود که از منطقه تربت حیدریه به منطقه ترشیز انتقال می داد و در برخی از مواقع به خصوص در سالهایی که سرمای شدید داشتیم با افت فشار گاز مواجه می شدیم.
نبی پور افزود: بحمدالله در طی این سالها مطالعات انجام و طرح طراحی شد و در حدود ۱۵ ماه لوله گذاری پروژه از تربت حیدریه تا منطقه کاشمر انجام شده است.
وی با بیان اینکه یکی از پروژه های شاخصی که در این ایام افتتاح می شود مربوط به خط لوله گازی است که به موازات خط لوله قبلی برای تقویت گاز منطقه اجرایی شده است، عنوان کرد: برای این پروژه ۷۷ کیلومتری ۷۷ میلیارد تومان هزینه شده است.
فرماندار کاشمر با اشاره به اینکه از ۱۰۳ پروژه ۷۸ پروزه با اعتبار ۳۲ میلیارد و ۱۹۱ میلیون تومان در مناطق روستایی بوده است، عنوان کرد: ۲۶ درصد اعتبارات این پروژه ها مربوط به روستاها بوده است.
وی با بیان اینکه تعداد ۲۵ پروزه دیگر با اعتبار ۱۲ میلیارد و ۷۴۳ میلیون تومان در مناطق شهری است، اظهار کرد: ۱۰٫۵ درصد اعتبارات مربوط به مناطق شهری است.
وی با بیان اینکه این درصد تخصیص به جز اعتبارات پروژه گازرسانی است، کائولن شویی را یکی دیگر از پروژه هایی ارزشمندی دانست که در این دهه افتتاح خواهد شد.
نبی پور با اشاره به اینکه جلوگیری از خام فروش از جمله مزیت های این پروژه است، اظهار کرد: با افتتاح این پروژه در بخش معدن مزیت نسبی شهرستان ارتقاء پیدا کرده  و در موضوع افزایش اشتغال بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
وی با تاکید براینکه تلاش ما بر تقویت بخش خصوصی است، افزود: باید همانند اول انقلاب مردم را در پروژه ها مشارکت داد و از توان آتها استفاده کرد که در این بخش بخش خصوصی و کارآفرینان بسیار موثر خواهند بود.
فرماندار کاشمر با اشاره به اینکه هرچند زیرساخت ها در روستاها تکمیل شد و از بسیاری امکانات برخوردار بودند اما بازهم به دلیل اشتغال مهاجرت می کردند، بیان کرد: هرچه زیرساخت ها تکمیل باشد اما اگر اشتغال فراهم نباشد جوانان روستایی به شهرهای بزرگتر مهاجرت خواهند کرد.
وی با بیان اینکه اگر در کاشمر شاهد حاشیه نشینی هایی هستیم به خاطر بیکاری است، گفت: در این راستا از سال قبل و امسال اعتبارات اشتغال روستایی چندین برابر شد و در سال آینده نیز براساس آنچه اعلام شد حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان مجدد به خوزه اشتغال روستایی تزریق خواهد شد.
نبی پور با اعلام اینکه تلاش ما بر در اختیار قرار دادن تسهیلات ارزان قیمت به روستائیان است، افزود: تلاش می شود اشتغال روستایی را تقویت کنیم.
وی با اشاره به اینکه در این راستا ۳۵۷ طرح با اعتباری بالغ بر ۴۲ میلیارد و ۴۲۵ میلیون تومان در کارگروه اشتغال کاشمر مصوب و به استان ارسال گردید، عنوان کرد: تاکنون از این تعداد ۱۶۲ طرح در حال بررسی و تعداد ۱۸۷ طرح با اعتبار ۱۳ میلیارد و ۹۳۹ میلیون تومان پرداخت شده است.
فرماندار کاشمر با بیان اینکه هرچند در سالهای گذشته در حوزه اشتغال طرح های خوبی اجرایی شد اما با انحرافاتی در این طرح ها مواجه بودیم، اظهار کرد: به رغم اینکه تسهیلاتی پرداخت می شد اما نتیجه آن به اشتغال منتهی نمی شد.
وی با اعلام اینکه اکنون نظارت جزء دغدغه اول قرار گرفته و باید تسهیلات در جای خود هزینه گردد و منجر به اشتغالزایی شود، افزود: از ۱۸۷ طرح برای ۵۲۱ نفر اشتغال ایجاد شده است.
نبی پور با اشاره به اینکه در اشتغال فراگیر که بیشتر جنبه حمایتی دارد دو طرح با اعتبار یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان در شهرستان داشته ایم، گفت: در مرحله اول سود تسهیلات اشتغال فراگیر ۱۸ درصد اما اگر جذب و اجرایی شود دولت حدود ۶ تا ۷ درصد سود پرداختی را تتقبل کرده است.
وی با بیان اینکه در خصوص اعتبارات اشتغالزایی تاکید بر ایجاد کارگاه‌های خرد که توجیح پذیر باشد داریم، عنوان کرد: در بخش مرکزی به جز این اقدامات بخشداری با کمک مردم و معتمدین کارهای خوبی دیگری انجام شده به طوریکه هشت پارک و فضای سبز با اعتبار ۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال در حال اجرا داریم که به زودی بهره برداری خواهد شد.
فرماندار کاشمر همچنین با اشاره به اینکه چهار مجموعه ورزشی روباز در روستاها اجرایی می شود، گفت: در مجموع ۱۹ پروژه با اعتبار ۱۲ میلیارد و ۱۴۰ میلیون ریال با کمک دهیاری ها و مردم اجرایی خواهد شد.
وی با اعلام اینکه مجبور هستیم به سمت افزایش سرمایه اجتماعی برویم، عنوان کرد: اگر مردم متوجه باشند کارهایی که انجام می شود و بودجه ای که تخصیص پیدا می کند در جای خود هزینه می شود اعتماد افزایش یافته و سرمایه اجتماعی گسترش پیدا می کند.
نبی پور با بیان اینکه رسانه با انعکاس این اخبار باید امید را به جامعه تزریق کند، افزود: برای ایجاد یاس و ناامیدی و تنش در جامعه دشمن تلاش های بسیاری می کند که در این خصوص رسانه ها نقش بسیار مهمی دارند.
وی با اشاره به اینکه باید مشکلات را شفاف و صادقانه با مردم در میان گذاشت، اظهار کرد: باید در این ایام مسائل را برای مردم بهتر تبیین نمود.
فرماندار کاشمر با بیان اینکه تبیین دستاوردهای نظام از رسالت های  اصلی رسانه ها است، گفت: در کنار این وظایف رسانه ها باید مشکلات مردم را بررسی و نقد کرده و به دولت و مسئولان انعکاس داد.
وی تصریح کرد: رسانه های شهرستان در طول سال زحمات بسیاری می کشند و مشکلات و معضلات را به مسئولان منتقل می کنند و از سویی خدماتی که انجام می شود را به استحضار مردم می رسانند.

  • نویسنده : جواد افتخاری
  • منبع خبر : پوششی