حجت الاسلام محمد هادی عبد خدایی گفت: طی چند دهه اخیر نیز شورای حقوق بشر تشکیل دادند و دینداران را در نظر نگرفتند، بدترین اهانت ها به دیانت انجام گرفت اما جای برای صحبت و دفاع در اختیار متدینین نبود به همین دلیل همایش بین المللی امام رضا (ع) در گفتگو ادیان می تواند پیش درآمدی برای احقاق حقوق دینی انسان ها باشد و همه باید بدانند که متدینین نیز حرف هایی دارند که باید شنیده شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی، ایران نیوز آنلاین؛ حجت الاسلام محمد هادی عبد خدایی، عضو مجلس خبرگان رهبری و رئیس شورای علمی و برنامه ریزی همایش بین المللی امام رضا(ع) در نشست خبری اولین همایش بین المللی امام رضا (ع) و گفتگوی ادیان که در سازمان مرکزی آستان قدس رضوی مشهد برگزار شد عنوان کرد: هر چیزی نیازمند انگیزه و علتی می باشد و هدفی را دنبال می کند، علت این همایش به قرنی که گذشت باز می گردد چرا که جنگ جهانی اول و دوم ، پیدایش کمونیست و کشتارها، پیدایش صهیونیست و غصب فلسطین، تحکیم حاکمیت استبداد بر ایران توسط رضاشاه و فرزندش، تخریب قبر های ائمه اطهار(ع) در مدینه و آمدن آل سعود اتفاق افتاد و هر چه توانستند علیه دین و مذهب فعالیت کردند.
عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: طی چند دهه اخیر نیز شورای حقوق بشر تشکیل دادند و دینداران را در نظر نگرفتند، بدترین اهانت ها به دیانت انجام گرفت اما جای برای صحبت و دفاع در اختیار متدینین نبود به همین دلیل همایش بین المللی امام رضا (ع) در گفتگو ادیان می تواند پیش درآمدی برای احقاق حقوق دینی انسان ها باشد و همه باید بدانند که متدینین نیز حرف هایی دارند که باید شنیده شود.
دبیر علمی همایش بین المللی امام رضا (ع) در گفتگو ادیان در ادامه اشاره کرد: برای پیشبرد برنامه های همایش ۶ کمیسیون تشکیل شده است که می توان به خدامحوری در ادیان، عقلانیت و دیانت، محبت و عدالت، زندگی مسالمت آمیز در پرتو ادیان، تربیت دینی و چالش های عصر معاصر و حقوق بشر در ادیان الهی اشاره کرد.
عبدخدایی تصریح کرد: این کنگره هشت پیش نشست داشته که چهار کنگره در خارج از کشور و در کشور های هندوستان، لبنان، اندونزی و مالزی و چهار کنگره دیگر در داخل کشور و در شهرهای قم، تهران، اصفهان و ارومیه برگزار شده است.
رئیس شورای علمی و برنامه ریزی همایش بین المللی امام رضا(ع) در گفتگو ادیان تاکید کرد: امیدواریم به واسطه برگزاری این همایش و گرد هم آمدن متفکران کشور و جهان، راه روشنی با استفاده از ادیان الهی ارائه شود. همچنین سعی شده آغاز سمینار با پیام برخی از مراجع باشد و از شخصیت های برجسته اسلامی، مسیحی، یهودی و زرتشتی برای شرکت در این رویداد علمی نیز دعوت شده است.

همایش بین المللی امام رضا(ع) در گفتگو ادیان آغاز یک نهضت و جنبش فرهنگی با نگاه توحیدی است
حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد رییس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی در ادامه این نشست عنوان کرد: همایش بین المللی امام رضا علیه السلام در گفتگو ادیان آغاز یک نهضت و جنبش فرهنگی با نگاه توحیدی و فرصتی برای گسترش سیره حضرت رضا (ع) و کتب اهل بیت (ع) است.
وی افزود: ایران، آنچه امروز دارد را مرهون امام رضا علیه السلام است و شاید بتوان دلیل گسترش و تداوم شیعه در کشور را حرم مطهر امام هشتم علیه السلام دانست و بدون تردید پیروزی انقلاب و دستاورد های آن یکی از برکات امام رضا علیه السلام است.
رییس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی اضافه کرد: عصر حال مانند تابلویی می باشد که نازیبایی های فراوانی در آن وجود دارد اما ما خرسندیم که در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب و در روزهایی که شاهد دست های توطئه گر و جنایت کار در همه جهان هستیم، در کنار بارگاه امام هشتم علیه السلام این سالگرد را نشر و منعکس می کنیم.
وی ادامه داد: سیره امام رضا علیه السلام، سیره تعامل، گفتگو و مناظره هایی بود که با اندیشمندان و رهبران ادیان و مذاهب داشتند، در روزگاری که ثروت ها و سرمایه های زیادی از بشریت برای مبارزه با خدا و دینداران صرف می شود، بارگاه امام رضا علیه السلام مکان خوبی برای گسترش توحید و خداباوری است.
حجت الاسلام گنابادی نژاد در ادامه گفت: همچنین همه می دانیم در طول سال پیروان سایر ادیان در مناسبت های مختلف به حرم امام رضا علیه السلام مشرف می شوند.
حجت الاسلام و المسلمین گنابادی نژاد ضمن اشاره به ۶ کتابی که در همایش رونمایی خواهند شد، اضافه کرد: پژواک گفتمان رضوی در تمدن اسلامی، سبک زندگی فردی و اجتماعی در ادیان اسلام، مسیحیت و یهود، امام رضا در سفرنامه های اروپاییان و غیر مسلمانان، نقش گفتگو دینی در هم زیستی مسالمت آمیز ادیان و چکیده مقالات همایش از جمله آن ها است.
وی ادامه داد : همچنین ۴۹ مقاله در پیش نشست ها دریافت و ۱۴۴ چکیده مقاله در فراخوان از کشورهای ایران، عراق، سوریه، الجزایر، پاکستان، اندونزی، فیلییپن، لبنان، هندوستان، مالزی و کنیا دریافت شده است.

همایش فوق با همکاری ۱۸ نهاد فرهنگی و علمی داخلی و خارجی و شرکت رهبران ادیان برگزار خواهد شد
حجت الاسلام سید حمید علوی دبیر همایش ملی امام رضا(ع) و گفتگو ادیان نیز در ادامه گفت: این همایش با همکاری ۱۸ نهاد فرهنگی و علمی داخلی و خارجی و شرکت رهبران ادیان از کشور های اسپانیا، ایتالیا، مالت، یونان، تانزانیا، اتریش، سوریه و عمان و برخی از سفیران از جمله سفیر واتیکان در جمهوری اسلامی ایران، چهارشنبه هفته جاری ساعت هشت صبح در محل تالار قدس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار خواهد شد.
وی افزود: همچنین پنل های تخصصی و نشست ها بعد از ظهر همان روز و صبح پنجشنبه در بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی برگزار خواهد شد و اختتامیه جشنواره نیز عصر پنج شنبه خواهد بود.
دبیر همایش ملی امام رضا(ع)و گفتگو ادیان تصریح کرد: برنامه هایی نظیر افتتاح موزه ادیان، نمایشگاه نسخه های خطی کتاب های آسمانی و مرتبط با ادیان ابراهیمی، اجرای سرود به سه زبان، رونمایی از نقاشی فاخر با موضوع مناظره های حضرت رضا(ع)، دیدار و تجلیل از خانواده های شهدای ادیان مختلف، نمایش ۴۰ عکس برتر با موضوع هم زیستی مسالمت آمیز ادیان و بازدید از دستاوردهای جمهوری اسلامی در پرتو آستان قدس رضوی از جمله برنامه هایی است که در حاشیه این همایش برای شرکت کنندگان در نظر گرفته شده است.
لازم به ذکر است همایش بین المللی امام رضا (ع) در گفتگو ادیان ۱۰ و ۱۱ بهمن با حضور تولیت آستان قدس رضوی و رهبران و نمایندگان ادیان الهی از کشورهای مختلف در مشهد برگزار خواهد شد.

  • نویسنده : 9602219