مراسم فرماندار کاشمر کار در عرصه مطبوعات را سخت و حرکت برلبه تیغ دانست و افزود: فعالان این عرصه باید به اصول و ارزشها وفادار باشند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ محمد علی نبی‌پور در مراسم جشن ۲۰ سالگی نشریه آوای کاشمر اولین نشریه محلی این شهرستان که با حضور مدیرعامل خانه مطبوعات خراسان رضوی، ریاست اداره مطبوعات و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و جمعی از اصحاب مطبوعات برگزار شد،

وی به نقش مطبوعات در توسعه اشاره کرد و اظهار کرد: اینکه نشریه‌ای در طی ۲۰ سال بتواند تداوم داشته باشد نشان از درایت، پیگیری و جدیت و حرفه‌ای بودن کار پرسنل این نشریه بوده است.

محمد علی نبی‌پور با بیان اینکه رسانه و مطبوعات نقش بسیار مهمی در توسعه سیاسی و فرهنگی و اقتصادی در منطقه دارد، عنوان کرد: نشریات محلی و رسانه در فرآیند توسعه منطقه نقش به سزایی در  سالهای اخیر داشته‌اند و برای جامعه راهگشا بوده‌اند و آوای کاشمر این نقش را به خوبی در منطقه داشته است.

فرماندار کاشمر با اعلام اینکه نشریه آوای کاشمر در معادلات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی همیشه نقش داشته و دارد، بیان کرد: در مدت کوتاهی که در کاشمر حضور داشته‌ام شاهد نقش موثر مطبوعات به خصوص آوای کاشمر و تاثیرگذاری آنها در جریان سازی منطقه بوده‌ام.

نبی پور با تاکید براستفاده از ظرفیت مطبوعات منطقه اظهار کرد: از مدیران شهرستان نیز انتظار دارم با رسانه ها ارتباط تنگاتنگی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه مدیران نباید از انتقاد گریزان باشند و باید به مطالبه گری نشریات پاسخ دهند؛ گفت: البته رسانه‌ها هم باید منصف باشند و و مطالبه گری منطقی و قانونی را در سطح جامعه نشر دهند.

فرماندار کاشمر با بیان اینکه چنانچه مطالبه گری از مسیر قانونی و درست طی نشود جامعه آسیب می‌بیند؛ اظهار کرد: نشریات می توانند به عنوان کانال ارتباطی و انعکاس دهنده نظر مردم و پاسخ مسئولان به خوبی ایفای نقش نمایند.

وی با اشاره به اینکه وجود این نشریه موجب شده در منطقه هر روز شاهد شکل گرفتن نشریات جدیدی باشیم، از فعالیت شش نشریه دارای مجوز در کاشمر خبر داد و افزود: اینکه نشریه آوای کاشمر به اقتصاد مطبوعات و رسانه هم توجه داشته جای تقدیر دارد که اگر اینگونه نبود امکان تعطیلی آن وجود داشت.

فرماندار کاشمر اگر شاهد رشد این نشریه بوده به خاطر برنامه ریزی درست مجموعه آوای کاشمر بوده است، اظهار کرد: سیاسی بودن منطقه در تکثر مطبوعات تاثیر داشته است.

وی گفت: سیاسی بودن و داشتن تحلیل و بینش سیاسی خیلی خوب است اما سیاست زدگی آسیب زاست.

وی افزود: از نشریات انتظار می رود با توجه به نقش شان جامعه را سیاست زده نکنند بلکه در افزایش بصیرت، و معرفت جامعه نسبت به جریانهای سیاسی  تلاش کنند .

وی با بیان اینکه کار در عرصه مطبوعات سخت و حرکت برلبه تیغ است، گفت: فعالان این عرصه باید به اصول و ارزشها وفادار باشند.

نبی پور با ابراز خرسندی از تداوم فعالیت آوای کاشمر طی دو دهه اخیر افزود: بدون شک توسعه مطبوعات به توسعه شهرستان در بخش های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی منجر می شود .

وی ابراز کرد : دولت تدبیر و امید با نگاهی عمیق به حوزه فرهنگ و هنر بر توسعه کمی و کیفی مطبوعات تلاش دارد و حمایت از نشریات را وظیفه خود می داند .

اشتغالزایی برای ۱۰ نفر

در این مراسم سردبیر نشریه آوای کاشمر گفت: نشریه آوای کاشمر در سال ۱۳۷۷ فعالیت خود را به عنوان اولین نشریه منطقه‌ای آغاز و از سال ۷۷ تاکنون ۴۴۱ نسخه نشریه را به چاپ رسانده است.

علیرضا افتخاری بیان کرد: با توجه این که منابع مالی مهمترین مشکل نشریات محلی هستند و اگر این این موضوع توجه نشود ماندگاری نخواهند داشت به همین خاطر به عنوان اولین نشریه محلی در استان خراسان توانستیم با کمک مسئولان منطقه صاحب ساختمان ملکی شویم.

وی اظهار کرد: به رغم اینکه تاکنون برای ۱۰ نفر در این نشریه اشتغالزایی ایجاد شده تنها نشریه‌ای در استان خراسان هستیم که بدون حتی یک شماره تعطیلی در طب ۲۰ سال فعالیت داشته‌ایم.

سردبیر نشریه آوای کاشمر عنوان کرد: اکنون در منطقه ترشیز که شامل شهرستانهای کاشمر، خلیل‌آباد، بردسکن و شهر ریوش می‌شود ۸ نشریه فعال داریم که آوای کاشمر توانسته بالاترین ضریب کیفی از سوی معاونت مطبوعاتی طی سه سال متوالی به خود اختصاص دهد.

وی افزود: چون بسیاری از نشریات از داشتن سواد رسانه‌ای رسانه‌ای محروم هستند و تنها مجوز چاپ گرفته‌اند به همین خاطر برای آموزش رسانه‌ای مجوز اولین موسسه مطبوعاتی را در بین شهرستان‌های استان خراسان اخذ کردیم.

افتخاری همچنین از اخذ مجوز نشریه جوانه‌های ترشیز و پایگاه خبری صدای خاوران خبر داد و گفت: اگر استان حمایت کند و تسهیلات در اختیار قرار دهد آمادگی راه‌اندازی چاپخانه را در منطقه داریم.

وی در پایان با بیان اینکه در این مدت ۲۰ سال به اصلاح طلبی خود افتخار کرده‌ایم و به هیچ عنوان با تغییر دولت‌ها نگرش و سیاست‌گذاری تغییری نکرده است، بیان کرد: به رغم اینکه در این مدت شکایت‌های اندکی از نشریه آوای کاشمر شده اما در هیچ کدام از دادگاه‌ها محکوم نشده‌ایم.

  • نویسنده : جواد افتخاری
  • منبع خبر : پوششی