سرپرست مدیریت ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد گفت: مطمئنم که در آینده ای نچندان دور برند هنری شهر مشهد، جشنواره های جامعه شهر ایمن خواهد شد به دلیل اینکه گستره موضوعاتی که پوشش می دهد زیاد است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ نمایشگاه آثار دومین جشنواره بین المللی کاریکاتور و کارتون با موضوع جامعه ایمن با حضور جمعی از مدیران شهری و کاریکاتوریست های مشهدی در نگارخانه شهر مشهد افتتاح شد.

دکتر امیر عزیزی سرپرست مدیریت ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد گفت: این جشنواره ایده و طرحش از شهرداری شهر مشهد آغاز شده است. بیش از ۱۱۰۰ اثر از ۷۵ کشور دنیا به دبیرخانه جشنواره رسید، که آثار منتخب جشنواره یک هفته در معرض دید عموم قرار می گیرد.
وی در رابطه با هدف برگزاری این نمایشگاه افزود: ما در دنیا کنفرانس های مختلفی را در رابطه با ایمنی و سلامت برگزار می کردیم. اما برای عمومی شدن مفهوم ایمنی و سلامت و این که به همه افراد جامعه بتوانیم این فرهنگ ایمنی و سلامت را منتقل بکنیم به این فکر افتادیم که مطمئنا هنر ابزار قوی برای این کار است.

دکتر عزیزی گفت: بازخورد های خیلی خوبی در جشنواره اول داشتیم. همین طور آثاری که در این دوره ارسال شده است، آثار بسیار با کیفیتی است. مطمئنم که در آینده ای نچندان دور برند هنری شهر مشهد، جشنواره های جامعه شهر ایمن خواهد شد به دلیل اینکه گستره موضوعاتی که پوشش می دهد زیاد است.

وی بیان کرد: مشهد یکی از قطب های کاریکاتور ایران است اما تا پیش از این نتوانسته بود رویداد بین المللی را در حوزه کارتون و کاریکاتور رقم بزند.

جواد علیزاده کاریکاتوریست گفت: خیلی کار سختی است صحبت کردن، چون زبان ما زبان کاریکاتور است. چند نکته ای را به طور خلاصه عرض می کنم. اول رسالت هنر کاریکاتور را بیان می کنم. این هنر یک هنر چند بعدی و یک ابزار فرهنگی است، که هم می تواند جنبه سیاسی ، جنبه فرهنگی، روحی، جنبه هنری و در انتها جنبه آموزش داشته باشد.

وی بیان کرد: جنبه فرهنگی، روحی آن سبب می شود که مردم به مشکلات خود بخندند. جنبه هنری کاریکاتور سبب می شود که مردم عادی هم اثر را ببینند و سعی کنند مفهوم آن را بفهمند. این جشنواره به جنبه آموزشی پرداخته است و دارای پیام های آموزشی راجع به جامعه ایمن است.

علیزاده گفت: این نمایشگاه می تواند هم برای مردم عادی خیلی پیام داشته باشد و هم برای مسئولین که در راستای مسئولیت هایشان خوب عمل کنند و وجدان کاری آن ها را بیدار کند. هنر یک ابزار فرهنگی که هنر کاریکاتور فرهنگی ترین ابزار است، که می تواند منجر به ایمنی جامعه و شهر بشود.

این نمایشگاه از شنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۷ تا پنجشنبه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۷ صبح ها از ساعت ۹ الی ۱۳ و بعد از ظهر ها ۱۶ الی ۱۸ در محل دائمی نگارخانه شهر واقع در میدان شهدای مشهد آماده بازدید عموم است.

  • نویسنده : 9602218