مدرس اولین دوره تخصصی تجاری سازی صنایع دستی و دومین دوره بسته‌بندی و سوغات در کاشمر گفت: تغییر محصولات صنایع دستی را با حفظ اصالت محصول ضروری دانست.

عطیه غلامپور در حاشیه مراسم اختتامیه اولین دوره تجاری سازی صنایع دستی استان خراسان رضوی که در کاشمر برگزار شد، در گفت و گو با پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ با اشاره به اینکه این کارگاه طی مدت دو روز و هر روز ۸ ساعت برگزار شد، اظهار کرد: در روز اول کارگاه در خصوص موضوع فروش و بازاریابی و روز دوم در موضوع تجاری سازی، بسته‌بندی و برندینگ بحث و تبادل نظر گردید.

وی از شرکت ۱۰۰ نفر از رشته‌های مختلف در این دوره خبر داد و عنوان کرد: کارگاه‌ها با حضور ده تیم ده نفره به صورت تخصصی و ویژه تشکیل شده و این موجب گردید با تجمیع و خرد جمعی به نقطه نظرات مشترکی برسند.

غلامپور با اعلام اینکه در روز اول کارگاه بوم کسب و کار مشابه برنامه استارتاپ ویکند و رویدادهای کارآفرینی که برای تجاری‌سازی ایده انجام می‌شود برای این افراد در نظر گرفته شد، افزود: با توجه به اینکه ۶۰ درصد شرکت‌کنندگان در این دوره راه خود را اشتباه می‌رفتند ضمن شناسایی مشکلات و موانع و شرکت در کارگاه تجاری‌سازی و خلاقیت کارشان بهبود داده شد.

وی گفت: متاسفانه بسیاری از افراد شرکت کننده در این کارگاه محصولات و تولیدات خود را فقط در همین شهر به فروش می‌رسانند در صورتی که می‌توانند به شهرهای دیگر و حتی کل کشور نیز صادات داشته باشند.

وی در ادامه سطح کارگاه را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و افزود: تاکنون کارگاهی با این سطح مختص صنایع دستی و سوغات نداشته‌ایم.

مدرس رشته طراحی بسته بندی اظهار کرد: هرچند محصولات افراد فعال در حوزه صنایع دستی خاص و ویژه است اما عده‌ای نمی‌دانند که در همین خصوص سعی شده با برگزاری دوره‌های آموزشی استراتژی بازار و فروش به طور ویژه برایشان ترسیم شود.

وی افزود: در حال حاضر مهمترین مشکل پیش‌رو تولیدکنندگان مسئله فروش کالا است که با توجه به بازار موجود و مشکلات اقتصادی موضوع صادرات بسیار می‌تواند حائز اهمیت باشد.

این مربی رویدادهای کارآفرینی کشور بیان کرد: با توجه به اینکه برخی از محصولات نیاز مردم را برطرف نمی‌کند اما اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که باید محصول تغییر پیدا کند.

وی تغییر محصولات را با حفظ اصالت محصول ضروری دانست و گفت: وقتی در تولید و فروش خلاقیت وجود داشته باشد می‌توان به تولید ثروت هم فکر کرد.

غلامپور عنوان کرد: در بین کسانی که در این دوره با یکدیگر آشنا شدند نوعی شبکه‌سازی به وجود آمد و این از نکات مثبت این رویداد بود.

وی با اشاره به اینکه این دوره بعد از کاشمر در سبزوار برگزار خواهد شد، بیان کرد: در پایان دوره گروه‌های برتر مورد تقدیر قرار گرفته و گواهینامه معتبر از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگر برایشان صادر گردید.

این استاد دانشگاه در پایان از مدیرکل صنایع دستی خراسان رضوی به خصوص مدیر شهرستان کاشمر و مدیر اجرایی این دوره تقدیر کرد.

در این دوره تعداد ده گروه ۷ تا ۱۰ نفره شرکت داشتند که بعد از بررسی نتایج تعداد چهار گروه با عناوین هزار نقش ترشیز، سرو کهن، شیرین بانو و خاتون شایسته تقدیر قرار گرفتند و به گروه بنفشه، باران و سپیدار به عنوان گروه‌های اول تا سوم جوایزی اهدا شد.

 

 

  • نویسنده : جواد افتخاری
  • منبع خبر : تولیدی