رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر از برگزاری اولین دوره تجاری سازی صنایع دستی استان با همکاری معاونت صنایع دستی استان خراسان رضوی در کاشمر خبر داد.

رضا یوسفی در حاشیه برگزاری اولین دوره تخصصی تجاری سازی صنایع دستی و دومین دوره بسته‌بندی و سوغات در گفت و گو با پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ اظهار داشت: در این کارگاه دو روزه که در صبح و عصر برگزار می‌شود بالغ بر یکصد نفر حضور خواهند داشت و در پایان مدرک معتبر ارائه می‌شود.

وی یادآور شد؛ مدرس اولین دوره تخصصی تجاری سازی صنایع دستی و دومین دوره بسته‌بندی و سوغات را عطیه غلامپور برعهده دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر با بیان اینکه تلاش شده در اولین دوره تجاری سازی صنایع دستی تولیدات را هدفمند کنیم، گفت: صنایع دستی یک موقعیت و جایگاه خاص و ویژه‌ای را به عنوان یک کالای فرهنگی به دست آورده و در حوزه بازار حرف برای گفتن بسیار دارد.

وی با اشاره به اینکه اگر بتوانیم آموزش‌های صنایع دستی را نهادینه کنیم خواهیم توانست بازار خوبی را برای فروش صنایع دستی شهرستان و حتی شهرهای دیگر داشته باشیم، عنوان کرد: در این راستا سال گذشته برای توانمندسازی شاغلین صنایع دستی دوره بسته‌بندی صنایع دستی را برگزار کردیم و این موجب شد ضریب شرکت هنرمندان در نمایشگاه‌های ملی و حتی آمادگی آنها برای شرکت در نمایشگاه های بین‌المللی افزایش یابد.

یوسفی در ادامه با اعلام اینکه ورود صنایع دستی به بازارهای داخلی به خصوص بازارهای خارجی مستلزم یکسری اقدامات است که در مرحله اول باید تجاری سازی صورت گیرد، افزود: اگر ادعای صادرات را داریم باید ابتدا به سمت تجاری سازی صنایع دستی حرکت کرد در غیر این صورت موفق نخواهیم بود.

وی بیان کرد: هرچند کاشمر از نظر گردشگری و زیارتی این پتانسیل را دارد که بتواند به بازار خوبی برای صنایع دستی تبدیل شود اما این مستلزم ایجاد زیرساخت‌های لازم در بخش نرم و سخت افزار است.

یوسفی با انتقاد از اینکه آنگونه که باید تاکنون به بسته‌بندی صنایع دستی توجه خوبی نشده است، گفت: با تجاری سازی صنایع دستی شاهد توسعه کسب و کارهای صنایع دستی، گسترش نیازها و تغییر شرایط جامعه، رشد اقتصادی و فنی جامعه، رشد بازارهای داخلی، زمینه‌سازی گسترش صنایع دستی وابسته و حفظ شاغلین صنایع دستی در این صنعت خواهیم بود.

وی با اعلام اینکه هرچند دولت و مجلس شورای اسلامی تاکنون قوانین بسیار خوبی را در حمایت از تولید صنایع دستی از جمله معافیت مالیاتی کارگاههای صنایع دستی و… گذاشته‌اند اما باید در توانمندسازی و ایجاد انگیزه در بین تولید کنندگان هم تلاش کرد، افزود: با توجه به اینکه افق‌های روشنی بیش روی صنایع دستی کاشمر است اما باید برای برندسازی محصولات تلاش بیشتری کرد.

وی همچنین از رشد اقامتگاههای بوم‌گردی در سطح شهرستان خبر داد و اظهار کرد: تلاش شده از همان ابتدا اقامت‌گاههای بوم‌گردی برروی صنایع دستی کار کنند که در این راستا برای عید طرح کارگاه گردی عمدتا برروی اقامت گاههای بوم‌گردی است.

یوسفی عنوان کرد: در ایام نوروز هر اقامتگاه بوم‌گردی میزبان گردشگرانی برای بازدید از کارگاه صنایع دستی در روستا یا محل اقامتگاه خواهند بود.

 

 

 

  • نویسنده : جواد افتخاری
  • منبع خبر : تولیدی