دادستان کاشمر گفت: متاسفانه بعد از اعلام نظر سازمان بازرسی و محرز نشدن هیچ تخلفی از سوی شهردار و شهرداری بازهم اعضاء شورا به مباحث خود ادامه دادند و به جای فصل الخطاب قرار دادن قانون و تبعیت از نظر مراجع قانونی همچنان بر گسترده اختلافات افزودند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ غلامرضا طالعی در هفتاد و دومین جلسه شورای اسلامی شهر کاشمر که به‌صورت علنی با حضور ۶ عضو و غیبت یکی از اعضاء اصولگرا از هفت عضو اصلی شورا، شهردار و خبرنگاران برگزار شد، افزود: شوراهای اسلامی از بارزترین مظاهر تجلی حضور و مشارکت مردم در اداره امور کشور هستند.

وی بیان کرد: پنجمین دوره شورای اسلامی شهر کاشمر در حالی حیات سیاسی خود را آغاز کرد که منتخبین شورا با توجه به تفکرات و سلایق سیاسی مختلفی که داشتند در قالب دو طیف اقلیت و اکثریت بودند.

دادستان کاشمر با اظهار تأسف از اینکه آن‌گونه که باید شورائیان به وظیفه اصلی خود عمل‌نکرده و مسیری که باید طی می‌کردند را نرفتند، اظهار کرد: هرچند شورای شهر کاشمر می‌توانست یک فرصت باشد اما به‌خوبی از این موقعیت استفاده نشد و تبدیل به هزینه‌هایی برای شورا گردید.

وی بیان کرد: از همان جلسات اول و حتی قبل از شورای پنجم شورا به محل جدال و نزاع‌های اعضاء شورا صرفاً به جهت تفکرات و سلایق سیاسی آن‌ها تبدیل شد و سیاست زدگی حاکم بر دو طیف اکثریت و اقلیت تبدیل گردید.

طالعی بابیان اینکه این اختلافات نمود خود را در همان جلسه اول شورا به منصه ظهور رساند، گفت: درحالی‌که مسئولان شهری حضور داشتند و مقرر بود موضوع انتخاب شهردار هم انجام شود اما بر اساس آنچه اعلام شد هنوز صحبت مسئولان تمام نشده اعضاء اکثریت برگه‌های آراء را روی میز گذاشتند و اعضاء اقلیت هم زحمت کشیدند و جلسه را ترک کردند.

جدی‌تر شدن اختلافات در بین اعضاء شورا از ابتدای امسال

وی با اشاره به اینکه این اقدام پایه و مبنای شروع پنجمین دوره شورای شهر کاشمر شد، اظهار کرد: علت اصلی این اختلافات مشخص بود و طیف اقلیت در ابتدای فعالیت شورای پنجم مخالف انتخاب شهردار بودند، به‌طوری‌که قبل از آغاز فعالیت رسمی شورا در دوره پنجم این مهم را اعلام کردند که ما مخالف ابقای شهردار فعلی هستیم ولی اکثریت موافق بودند.

دادستان کاشمر بیان کرد: شورا یک مجلس شهری است و چقدر خوب بود با هماهنگی و تعامل با یکدیگر صحبت می‌کردند و در این خصوص تمامی اعضاء به توافق جمعی می‌رسیدند.

وی بابیان اینکه هرچند اعضاء اکثریت به این نتیجه رسیده بودند که شهردار فعلی انتخاب بشود و با توجه به اینکه انتخابات تمام‌شده و همه باید به این انتخاب احترام می‌گذاشتند، عنوان کرد: متأسفانه اختلافات در بین اعضاء شورای شهر از ابتدای سال جاری با تغییر نظر یکی از اعضای شورا نمود جدی‌تری پیدا کرد.

طالعی با اعلام اینکه با این تغییر اکثریت تبدیل به اقلیت و اقلیت تبدیل به اکثریت شد، افزود: با این اقدام مشکلات شورای شهر وارد فاز و مرحله جدیدی شد.

حال که روال کار دست شماست، حقانیت کلامتان را ثابت کنید 

وی با اشاره به اینکه در دیدار با هیئت‌رئیسه جدید شورا اعلام کردم که تاکنون منتقد بودید، حالا که روال کار و زمام امور دست شما است، مدیریت را به نحوی انجام دهید که حقانیت کلامتان اثبات شود، گفت: به این اعضاء اعلام کردم شما که تا چند روز قبل به مدیریت سابق شورا اعتراضات بسیاری داشتید حال به‌گونه‌ای عمل کنید تا شورایی پویا و فعال داشته باشید.

دادستان بابیان اینکه متأسفانه این اختلافات ادامه یافت و مسائل درونی شورا به فضای عمومی کشانده شد و جامعه و رسانه‌ها را تحت تأثیر قراردادند، افزود: علت اصلی همه این اختلافات، مخالفت با حضور شهردار بود و نیازی نیست که آن را کتمان کنیم.

شهردار کاشمر منطبق بر قانون به کار خود ادامه می‌دهند.

وی با اعلام اینکه در این راستا جلسات فراوانی با اعضاء اقلیت و اکثریت شورای شهر داشتیم، عنوان کرد: هرچند بارها درخواست و تأکید کردیم که منطبق بر قانون حرکت کرده و اختلافات را در درون شورا حل کنید و موضوعات اختلافی را به بیرون و فضای رسانه تسری ندهید، اما متأسفانه این اقدامات انجام نشد و منجر به استیضاحی شد که رأی نیاورد و همچنان شهردار کاشمر منطبق بر قانون به کار خود ادامه می‌دهند.

طالعی با اشاره به اینکه چون اعضای شورا در چارچوب شورا نتوانستند به خواسته خودشان برسند، گرفتار حواشی و مسائل جنبی شدند، بیان کرد: اعضای شورا از وظایف اصلی و قانونی شورا خارج‌شده تا آنجایی که جلسات شورا به‌جای اختصاص فرصت خدمت به برنامه‌های عمومی، عمران و آبادانی و حل مشکلات شهر منعطف به اختلافات درونی اعضا شد.

وی توهین، هتک حرمت، افترا، انتصاب اتهامات متعدد به یکدیگر، ایجاد جنجال و ترک جلسات را ازجمله اقداماتی بود که اعضاء علیه یکدیگر انجام می‌دادند، اظهار کرد: ایجاد جنجال و ترک جلسات توسط اعضاء شورا و… را ازجمله اقداماتی دانست که اعضاء برای رسیدن به اهدافشان انجام دادند.

مکرراً اعلام کرده‌ایم که اگر تخلف یا اتهامی علیه شهردار دارید اعلام کنید

دادستان کاشمر بابیان اینکه اعضای شورای شهر کاشمر به‌جای حل‌وفصل اختلافات با مصاحبه‌های مختلفی که با رسانه‌های محلی داشتند عملاً اختلافات را به متن جامعه رساندند، بیان کرد: دستگاه قضایی و دادستانی مکرراً به شورای شهر این مطلب را اعلام کرد که اگر تخلف یا اتهامی علیه شهردار یا هر یک از اعضا دارید اعلام تا بررسی و پیگیری کنیم نه از مسیری که خودتان ایجاد کردید، جلو بروید.

وی با اشاره به اینکه روزی طیف اکثریت فعلی به اتاق من آمده و یکسری مدارک و کاغذها آوردند و به‌عنوان مدرک ارائه دادند، بیان کرد: در آن جلسه به رئیس فعلی شورای شهر و افرادی که وی را همراهی می‌کردند اعلام کردم که مدارک را باید به‌طور جداگانه فایل‌بندی و موضوع‌بندی کنید.

طالعی با اعلام اینکه مجدد وقتی مدارک را آوردند حدود ۲۰ مورد شده بود، عنوان کرد: مخصوص همین موضوع جلسه‌ای با دادستان استان خراسان رضوی گذاشتم و شخصاً به استان رفتم.

وی بابیان اینکه دادستان خراسان رضوی با توجه به نوع مدرکی که ارائه‌شده بود اعلام کردند باید موضوع توسط سازمان بازرسی پیگیری شود، اظهار کرد: به سازمان بازرسی تأکید ویژه داشتند که به این پرونده با دقت بیشتری بررسی بشود.

هیچ‌کدام از موارد تخلف علیه شهردار و شهرداری احراز نگردید.

دادستان کاشمر با اشاره به اینکه سازمان بازرسی پس از فرستادن بازرسان ویژه خود به کاشمر و بررسی‌های که انجام دادند پس از چند ماه نتیجه را اعلام کردند، گفت: در هیچ‌کدام از آن موارد تخلفی برای بازرسین که متخصص و مسئول رسیدگی به این امور هستند احراز نگردید.

وی با اظهار تأسف از اینکه باوجود تمامی این مسائل و روندی که طی شد ولی بعد از اعلام نظر سازمان بازرسی بازهم اعضاء شورا مجدد به مباحث خود ادامه دادند، افزود: این افراد به‌جای فصل الخطاب قرار دادن قانون و تبعیت ازنظر مراجع قانونی همچنان بر گسترده اختلافات افزودند به‌گونه‌ای که افکار عمومی جامعه به تحرک درآمد.

طالعی بابیان اینکه این اختلافات موجب شد که امام‌جمعه موقت کاشمر سه مرتبه در خطبه‌های نماز جمعه به اعضاء شورا تذکر بدهند، عنوان کرد: هر کس که فکر می‌کرد در این خصوص می‌تواند کمکی کند جلسه‌ای با اعضاء شورا برگزار کرد اما همچنان اختلافات ادامه داشت تا جایی که منجر به تحرکات اخیر تعدادی از همشهریان در قالب مطالبه گردید.

وی با اشاره به اینکه هرچند بماند این اقدام که مطالبه بود یا مجادله و در جای و مسیر قانونی خود پیگیری می‌گردد، افزود: مطالبه یک امر حق و صحیح بوده و باید از مسیر و مجرای قانونی و صحیح خود پیگیری بشود و اگر از مسیر نادرست خود صورت بگیرد خود نوعی خطا است.

بعد از دو ماه هنوز مستندات خود را ارائه نداده‌اند

دادستان کاشمر با اعلام اینکه هر کس مطالبه‌ای دارد باید ابتدا به مسئول مربوطه مراجعه کند اگر دادستان و مدعی‌العموم و سایر مسئولان جوابگو نبودند وارد خیابان شوید، گفت: بارها اعلام کرده‌ام که ابتدا سرباز خط انقلاب، نظام و رهبری و بعد نماینده مردم در دستگاه قضا هستم و به هیچ جناحی توجهی ندارم.

وی بابیان اینکه کار دستگاه قضایی جناحی نیست، افزود: به‌عنوان مدعی‌العموم فارغ از مسائل جنایی کار سخت نمایندگی مردم را دستگاه قضایی برعهده‌گرفته است.

طالعی با اعلام اینکه تاکنون به پرونده‌های مختلفی ازجمله شهرداری که مطالبه اعضاء شورا بود ورود کرده‌ایم و مورد پیگیری قرارگرفته است، گفت: تمامی مستنداتی که اعضاء شورا ارائه دادند مورد پیگیری قرار گرفت و اگر خلاف این موضوع است اعلام کنید.

در این جلسه که یکی از اعضاء شورای شهر حضور نداشت؛ دادستان در خصوص وی گفت: حتی دو ماه قبل برخی اعضاء به اتاق من آمده و یکی از این افراد که اکنون در جلسه حضور ندارد به من موضوعی را اعلام کرد که گفتم اگر واقعیت داشته باشد حتی نیاز به ارائه مدرک هم ندارد فقط گزارش را تنظیم کنید تا پیگیری انجام شود و حتی عکس یکی از برگه‌ها را هم گرفتم ولی از آن زمان تاکنون هنوز این گزارش واصل نشده است.

وی در پایان بابیان اینکه این آخرین جلسه راجع به مباحث شورا از باب حل‌وفصل اختلافات و از باب مماشات است، اظهار کرد: از همین امشب اگر موارد طرح اتهامات یا موارد دیگر وجود داشت خارج از این مقرره‌ای که اعلام شد با هماهنگی‌های انجام‌شده و برابر مقررات قانونی به‌صورت جدی ورود پیدا خواهیم کرد، رسیدگی انجام خواهیم داد و آنجایی که تخلف باشد از مجاری قانونی خودش و آنجا که جرم باشد از مجاری قانونی خودش پیگیری‌های لازم را خواهیم داشت.

 

  • نویسنده : جواد افتخاری
  • منبع خبر : پوششی