دکتر رضا افضلی بیان کرد:همه آن چیزهایی که انسان دو پا لازم دارد در حقیقت توسط مولانا گفته‌شده است و همه‌اش در لباس کنایه و تمثیل و حکایت گفته‌شده است.

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ جلسه انجمن ادبی، هنری دوست داران کافه داش آقا با محوریت شاعر بزرگ مولانا جلال الدین مولوی به سخرانی دکتر رضا افضلی و دکتر ملیحه شهریاری برگزار گردید.

دکتر رضا افضلی گفت: خیلی گفتم بزرگ‌ترین شاعر جهان مولانا است وکسی که با شعر آشنایی داشته باشد می‌بیند که اغراق نیست کسی که شعر ازش می‌جوشد نه نیاز به تفکر دارد و نیاز به قافیه فروکردن دارد.

وی بیان کرد:مولانا اصلاً برای گفتن شعر تلاش نمی‌کرد اما الآن در نقد ادبی می‌گوییم که شعر کوششی و شعر جوششی داریم شعر کوششی یعنی اینکه شاعری بیاید بر اساس قافیه بکوشد تا یک شعر بگویدا ما شعر جوششی نیازی به تفکر ندارد و همه‌ی نقدکننده‌های ادبی شعر خالص را همان شعر جوششی می‌دانند مولانا اعتقادی دارد که می‌گوید دنیا را برای شادی آفریده‌اند و نه برای غم.

وی افزود: مثنوی مولانا را متأسفانه کسانی که کتاب‌خوان هم هستند نخوانده‌اند و حتی دانشجویان ما برای این‌که دو واحد بگذرانند مقداری می‌خوانند و می‌روند ولی حقیقت این است که به ژرف‌دریایی مثنوی نمی‌روند.

وی گفت:همه آن چیزهایی که انسان دو پا لازم دارد در حقیقت توسط مولانا گفته‌شده است و همه‌اش در لباس کنایه و تمثیل و حکایت گفته‌شده است.

ملیحه شهریاری گفت: جان یکی از بلندترین مفاهیم و یکی از اصلی‌ترین واژه‌هایی است که در دیوان شمس به کرار تکرار شده و گویی مولانا از این تکرار منظور خاصی داشته است.

وی ادامه داد:جان در لغت به معنای همان روح زبان و جسم است اما آن چیزی که مدنظر مولانا بوده است به نظر می‌رسد معنای عدم است.مولانا مفهوم جان را هم از طریق سبب خیال  سعی می‌کند به نظر مخاطب برساند.

وی افزود:اصولاً مشبه‌به نقش مضاف را دارد و جان را اینجا می‌چیند تمام اعداد تشبیه را ذکر می‌کند و آنجا از تشبیه گسترده از قدرت وجه شبه استفاده می‌کند که این‌یکی از فن‌های اصلی مولانا در دیوان شمس است در استعاره اصولاً هدف مولانا استعاره مکنیه است.

شهریاری گفت:جایی که جان را به کار می‌برد معنای نماد است قطعاً اولین معنا همان خدا است و معانی دیگری هست مثل عالم غیب روح و شمس است که همین شمس را در همان معنای مشبه‌به که به کار می‌برد آنجا هم همین کار را انجام می‌دهد.

وی ادامه داد:مولانا منظورش از جان همان آدم است و همان خبری که می‌خواهد به انسان بدهد اینکه شما فانی هستیدو چاره‌ای ندارید جز اینکه فنای فلاح را انتخاب کنید و  باقی اوست و همه فانی هستند.