نرگس قنبریان تاکید کرد: «محراب مسجد کرمانی» در مجموعه شیخ احمد جامی یکی از آثار ارزشمند گچبری دوره ایلخانی است که از ظرافت و زیبایی فوق العاده در اجرای نقوش و تکنیک های گچبری برخوردار است ولی آنطور که شایسته است به آن پرداخته نشده.

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ نمایشگاه سفال «آینه گی» آثار دو هنرمند نرگس قنبریان، کارشناس صنایع دستی و حسن تقدسی، کارشناس گرافیک در نگارخانه آسمان به نمایش گذاشته شد.
نرگس قنبریان، کارشناس صنایع دستی در خصوص این مجموعه عنوان کرد: حدود یک سال است که من و همسرم صرفا برای این نمایشگاه مشغول به کار هستیم، تعدادی از کارها، کارهای ذهنی و انتزاعی می باشند که طرح آن نیز متعلق به خودمان است و تعدادی از آن ها با الهام از نقوش مسجد کرمانی بوده و بخشی از آن نیز دیتیل هایی از محراب همین مسجد است.
وی در خصوص هدف اصلی این نمایشگاه تاکید کرد: «محراب مسجد کرمانی» در مجموعه شیخ احمد جامی یکی از آثار ارزشمند گچبری دوره ایلخانی است که از ظرافت و زیبایی فوق العاده در اجرای نقوش و تکنیک های گچبری برخوردار است ولی آنطور که شایسته است به آن پرداخته نشده. مسلما هنر متعالی باید فراتر از تعصبات نژادی و مذهبی مورد توجه قرار گیرد تا به عنوان یادگاری های ارزشمند فرهنگی و هنری برای نسل های بعد از ما بماند.
قنبریان ادامه داد: یکی از موضوعات مهم و مد نظر ما این است که این بنای ارزشمند با وجود این که نیاز به مرمت دارد با این حال مورد بی مهری سازمان میراث فرهنگی واقع شده است و بسیاری از قسمت های آن در حال تخریب است.
وی ادامه داد: آخرین باری که به بازدید این بنا رفتیم به نظر می رسید که قستی از آن مورد بازسازی قرار گرفته است اما مرمت آن قسمت بسیار بد انجام شده بود به طوری که حتی یک فرد مبتدی نیز متوجه این موضوع می شد.
نرگس قنبریان اضافه کرد: خبری در این مورد وجود دارد که این بنا قرار است ثبت یونسکو شود اما طبق صحبت ها و تحقیقاتی از میراث فرهنگی انجام داده ام اینگونه عنوان می شود که هنوز در حال انجام کارهای اداری بوده و این موضوع با روندی طولانی روبه رو می باشد.
وی ادامه داد: در خصوص مرمت این اثر از طریق میراث نیز عنوان می شود که تحلیل بر روی چرایی تخریب این اثر انجام شده است اما مرمت آن مستلزم هزینه است که در حال حاضر بودجه برای انجام این کار وجود ندارد.
قنبریان عنوان کرد: تعدادی از کارهایی که در این مجموعه وجود دارد کتیبه است و هیچ یک از کارها بر روی چرخ سفالگری انجام نمی شود و به صورت دستی انجام شده است.
وی در خصوص نامگذاری مجموعه نیز اضافه کرد: درواقع آینه گی معنایی عارفانه دارد و به همین سبب ما در این مجموعه نقش هایی از محراب که در معنا به پاکی و صافی دل اشاره دارد را با آینه که همین معنا را دارد تلفیق کردیم و به علت اینکه هر دو به دل اشاره دارند آن را به نقش های محراب و آینه پیوند داده ایم.
وی در خصوص تعداد آثار نیز عنوان کرد: تعداد کارهای موجود در این نمایشگاه حدود ۱۶ کار سفال و یک چرم فرش می باشد که ۶ کار نیز مربوط به محراب است.
وی در پایان نیز اضافه کرد: با وجود اینکه همه افرادی که از این مجموعه بازدید کرده اند متفق والقول هستند که کارها با قیمت هایی پایین ارزه شده است اما با این حال و بر خلاف تصور من استقبال از کارهای محراب بسیار کم بوده است و این موجب تعجب می باشد.
لازم به ذکر است این نمایشگاه از پنجشنبه ۲۲ آذرماه آغاز شده و تا سه شنبه ۲۷ آذرماه از ساعت ۱۸ تا ۲۱ در محل نگارخانه آسمان واقع در حاشیه وکیل آباد، نبش وکیل آباد ۳۸، بین پارس و خیابان سرو پذیرای حضور علاقمندان می باشد.

  • نویسنده : 9602219