عضو هیئت علمی گروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی تهران گفت: که هر کدام از آن قانعی رادها، نسبت به قانعی‌راد قبلی یک گام به جلو رفته است.

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ جلسه اکران و بررسی مستند « محمدِ امین» بر اساس زندگی جامعه‌شناس برجسته محمد امین قانعی‌راد در فرهنگ سرای فناوری و رسانه برگزار شد.

دکتر هادی خانیکی عضو هیئت علمی گروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی تهران گفت: ما با سه قانعی‌راد مواجه هستیم که هر کدام از آن قانعی رادها، نسبت به قانعی‌راد قبلی یک گام به جلو رفته است. قانعی راد اول جامعه شناسی است که خوب درس خوانده، خوب کوشیده و خوب نهاد تاسیس کرده و از جزء جزء زندگی خوب بهره گرفته است. این قانعی‌راد جزو افتخارات جامعه علوم اجتماعی ایران است.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: قانعی‌راد دوم که به نظر من تأثیرگذارتر از قانعی‌راد اول است وقتی است که قانعی‌راد متوجه شد دچار بیماری صعب العلاج شده. او به‌جای اینکه تسلیم بیماری شود در مدت بیماری سخت کوشید و آثار تاثیرگذار به جای گذاشت.

وی بیان کرد: نظمی که در آثار قانعی‌راد به‌وجود آمد متعلق به قانعی‌راد دوم است. قانعی‌راد سوم بعد از مرگ قانعی‌راد است. پس از از فوت او مجموعه ادبیاتی که با موضوعیت قانعی‌راد و بر سر مسائلی که دغدغه او بود فراهم شد که از فصل‌های درخشان جامعه شناسی است. آنچه دغدغه‌های قانعی‌راد بود تولد پیدا کرد و گسترش یافت.

عضو هیئت علمی گروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی تهران گفت: او تعبیر گویایی در مورد سرمایه فرهنگی دارد و آن را به دو بخش تقسیم می‌کند. بخشی که آفرینندگان اثر متولی آن هستند و بخشی که میراث بران و با تولیدکنندگان اثر متولی آن هستند.

وی افزود: این مستند و کارهایی در این سبک به بازآفرینی سرمایه فرهنگی کمک می‌کند و قانعی‌راد سرمایه فرهنگی بزرگی است.

دکتر سید حسین سراج‌زاده رییس انجمن جامعه شناسی بیان کرد: در ارتباط با همه نقش ها، گاهی صحبت می شود که ما به الگوی نقش نیاز داریم. الگوی نقش کمک می کند به دیگرانی که می خواهند بیایند و در آن شغل، جایگاه و … در آینده درگیر بشوند.

دکتر سید حسین سراج‌زاده گفت: این الگو کمک می کند که این نقش قرار است چگونه ایفا شود و بهترین نحوه ی ایفای آن نقش چیست. جامعه شناسی یکی از رشته هایی است که راجع به چیستی اش، بسیار سوال است.

وی بیان کرد:  اصولا علوم اجتماعی علومی هستند که در زمینه های پرابهامی شکل گرفته اند. مستند این حسن را دارد، که می بینیم یک ادمی با یک زندگی معمولی و یک خانواده معمولی در جنوب تهران، در روزگار خودش چگونه یک زندگی عادی را شروع کرده است.

رییس انجمن جامعه شناسی بیان کرد: تلاش کرده و درس خوانده و جلو آمده است. خانواده او در شخصیت او چه نقشی داشته اند. شغل حرفه ای که خارج از علوم اجتماعی داشته است، چه بوده و از کجا شروع کرده است. یک الگوی بسیار خوب است که با یک نوع مسئولیت شناسایی، یک تعهداتی و با یک نوع کوشش و اهتمامی بعد از مرگش همه قشرهای جامعه به سوگ او می نشیند.

وی بیان کرد: من با اطمینان می توانم او را به عنوان یک الگوی نقش معرفی کنم. مسئولیت اجتماعی ما را وارد این رشته کرده است. همه کسانی که وارد رشته علوم اجتماعی شدن با یک دغدغه روشن فکرانه و کمک به بهبود جامعه بوده است.

علیرضا طباطبایی کارگردان و تهیه کننده مستند «محمد امین» گفت:  انسان های فاخر حیات و مماتشان منشاء تاثیر و بهانه ای برای تعقل و اندیشه است. جسمشان اگرچه شبیه مردمان عادی است اما جنسشان، اندیشه­ شان و نگاهشان به جهان و هستی متمایز است.

وی بیان کرد: فیلم های مستند پرتره  کمک می کند که در کنار خواندن کتاب ها ، مقالات و دست نوشته های اساتید، با زندگی و لایه های دیگری از ابعاد شخصیتی آنها آشنا بشویم و سبک زندگی و روند رشد و تعالی آنها را بهتر و بیشتر درک کنیم.

عزیز قانعی راد پسر دکتر قانعی راد گفت: از آنجایی که مستند محمد امین و خود دکتر قانعی راد نگاه ویژه ای به شهر داشتند، من مسائلی را درباره شهر بیان کنم. از تلاقی دو روز و نسبتشان با شهر صحبت کنم.

کارشناس ارشد جامعه شناسی افزود: اولین روز دوازده آذر روز جهانی معلولین و روز دوم سیزدهم آذر روز ملی علوم اجتماعی که همزمان با ولادت دکتر صدیقی بنیانگذار است. سوال من این است که در پنجمین سالگرد روز علوم اجتماعی چه خدماتی به معلولین به عنوان عضوی از جامعه و شهر ارائه کرده است.

وی بیان کرد: البته روز معلولین را به صورت نمادین بیان می کنم و کلا منظورم این است که علوم اجتماعی چه خدماتی را به جامعه داده است چیست؟ من به عنوان عضوی از جامعه که حقی در این شهر دارم، از جمله تردد و به دنبال آن مشارکت اجتماعی در کجای برنامه شهری گنجانده شده ام و آیا جامعه آن ها را به فضای شهری دعوت میکند.

قانعی راد گفت: یا نه آنها طرد شده اند  و به کنج عزلت رفته اند. یکی از پاسخ هایی که می شود به این سوال داد غیبت علوم اجتماعی در جامعه و حوزه عمومی است. علوم اجتماعی در بدنه ی دانش آنطور که باید به رسمیت شناخته نمی شود.

وی بیان کرد: جایگاه آن به عنوان یک شریک و همکار عاقل و هوشمند دیده نمی شود و به عنوان یک دانش دست دوم در مقابل دانش پزشکی و مهندسی و حقوق قرار نمی گیرد. در شهرداری ها معاونت اجتماعی و فرهنگی، آنطور که سایر معاونت ها بودجه میگیرند و به رسمیت شناخته می شوند، مهم تلقی نمی شود.

کارشناس ارشد جامعه شناسی گفت: شهرسازی که امروزه در ایران انجام می شود به دور از محوریت شهروند و شهروندی ایست. شهر بیشتر برای ماشین و سواره امنیت دارد و این از پیامدهای جبران ناپذیر غیبت علوم اجتماعی است.

وی افزود: امروزه ضرورت ورود علوم اجتماعی به جامعه  بیشتر از هر دانش دیگری حس می شود. علوم اجتماعی می تواند به همه رشته ها کمک کند تا به طور موثرتر و بهتری با جامعه ارتباط برقرار کنند.

 

 

 

 

  • نویسنده : 9602218