میرسلیم ضمن برشمردن برخی از سرمایه های کشور مانند منابع طبیعی، اقلیم و شرایط آب وهوایی، فرهنگ و تمدن و آیین توحیدی، مهمترین سرمایه کشور را نیروی انسانی دانست واظهار کرد: 14سال از تدوین سند چشم انداز 20ساله می گذرد و ما در این سال ها ضمن اینکه هیچ پیشرفتی نداشتیم شاهد سیر نزولی نیز بودیم تنها امید ما برای تحقق این سند در این 7سال باقی مانده نیروی انسانی و در راس دانشجویان هستند.

به گزارش ایران نیوز آنلاین، چهارشنبه چهاردهم آذرماه سید مصطفی آقا میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش روز دانشجو که در دانشکده مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد برگزار شد. ضمن اینکه منابع طبیعی حال حاضر را یکی از مهمترین سرمایه های کشور دانست، عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران یک درصد از کل بخش خاکی جهان است و با وجود اینکه تنها یک صدم جمعیت کل جهان را دارد اما چهاردرصد از منابع طبیعی دنیا را در اختیار دارد.
وی با بیان اینکه در منابع نفتی و گازی در دنیا رتبه اول را اختیار داریم افزود: ضمن اینکه چهار درصد از منابع طبیعی دنیا را داریم در میزان منابع نفتی و گازی در دنیا اول هستیم اما آفت این امر در کجا است؟
وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد در دولت دوم تاراج منابع کشور را یکی از مهمترین آفات این حوزه دانست و ادامه داد: ما سنگ مرمریت را به صورت بلوک استخراج و به ایتالیا صادر می کنیم در آن جا این سنگ برش خورده و مجدد با قیمتی ده برابر به کشور بازگردادنده می شود.
میرسلیم با تاکید بر اینکه با وجود حجم گسترده منابع نباید در کشور بیکار داشته باشیم اظهار کرد: پنج درصد از نفت به خوراک پتروشیمی اختصاص داده می شود و همین مقدار بالغ بر ۲۰تا۴۰ میلیون دلار برای کشور درامد دارد.
عضو حزب موتلفه اسلامی تولید محصول نهایی حاصل از نفت را عاملی برای اشتغال بیش از پیش جوانان دانست و گفت: محصولات نهایی که می توانیم از نفت تولید کنیم را امروز وارد می کنیم باید این محصولات را در داخل کشور درست کنیم تا برای جوانان اشتغال زایی کنیم.

اقلیم و شرایط آب و هوایی یکی از مهمترین سرمایه های کشور است
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام دومین سرمایه کشور را دارا بودن چهار فصل همزمان دانست و گفت: از دیگر سرمایه های کشور می توان اقلیم و شرایط آب و هوایی کشور را برشمرد.
میرسلیم عدم استفاده از سرمایه اقلیمی را از دیگر آفت های اشتغال زایی عنوان کردو افزود: در نقاط مختلف کشور شاهد تولید محصولات تابستانی هستیم.
وی مهمترین آفت این بخش را فرونشست زمین و تبدیل شدن آب های زیر زمینی به شور و نیمه شور دانست و گفت: ما در آلوده کردن خاک در دنیا وضع نابه سامانی داریم.
میرسلیم اظهار کرد: ۱۲ میلیون هکتار جنگل در شمال داشتیم که امروز شاهد آن هستیم که این میزان به ۱٫۲ میلیون هکتار کاهش یافته است.

فرهنگ و تمدن از دیگر سرمایه های مهم کشور است
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام فرهنگ و تمدن را از دیگر سرمایه های مهم کشور برشمرد و اظهار کرد: کمتر کشوری را سراغ داریم که بیش از دو یا سه هزار سال قدمت داشته باشد.

عضو حزب موتلفه اسلامی نظام با بیان اینکه آیین توحیدی از دیگر سرمایه های مهم این کشور است افزود: پس از ورود اسلام به کشور پستی ها و بلندی هایی را شاهد بودیم
میرسلیم مهجور ماندن پیام الهی را مهمترین آفت این سرمایه دانست و ادامه داد: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفت: پیامبر اسلام در قیامت در خصوص مهجور ماندن قرآن شکایت خواهند نمود.
وی تصریح کرد: عبادت با تفکر اعتلا پیدا می کند غیر از اینصورت از نماز بدون تفکر چیزی بیرون نمی آید.

نیروی انسانی می تواند تمام سرمایه های کشور را به خوبی مدیریت کند
میرسلیم در ادامه سخنان خود پس از برشمردن سرمایه های کشور، نیروی انسانی را مهمترین سرمایه حال حاضر کشور دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران دارای سرمایه های متعددی است که در این میان نیروی انسانی مهمترین سرمایه کشور است که باید قدردان آن باشیم.
عضو حزب موتلفه اسلامی تصریح کرد: باید بدانیم نیروی انسانی می تواند تمام سرمایه های کشور را به خوبی مدیریت کند و جلوی آفت های هر حوزه را بگیرد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تنها چاره تحقق سند چشم انداز ۲۰ساله را نیروی انسانی دانست و گفت: ۱۴سال از تدوین سند چشم انداز ۲۰ساله می گذرد و ما در این سال ها ضمن اینکه هیچ پیشرفتی نداشتیم شاهد سیر نزولی نیز بودیم.
وی در ادامه گفت: تنها هفت سال دیگر تا تحقق این سند فاصله داریم حال در این مدت نمی دانم می توانیم جبران کنیم یا نه اما باید بدانیم گل سرسبد ما در این مسیر نیروی انسانی و در راس دانشجویان ما هستند.
میرسلیم رزومرگی در دوران دانشگاه را از مهترین آفت های دانشجو عنوان کردو گفت: دانشجویان برای حل مشکلاتی مانند اشتغال در دوران تحصیلی می بایست کارآموزی و پایان نامه خود را جدی بگیرند.
وی تصریح کرد: مشکلات امروز دانشجویان با علم اندوزی و وارد کردن علم در دوران دانشجویی به صحنه عمل حل خواهد شدما امروز با دانشگاه خاموش مواجه هستیم، دانشگاهی که نسبت به امورات کشور سکوت کرده است.

افزایش ۲۰ درصدی حقوق مشکلی را حل نخواهد کرد
میرسلیم در پاسخ به سوالی در خصوص افزایش ۲۰درصدی حقوق و مزایا گفت: زمانی که قدرت خرید مردم یک سوم شد افزایش ۲۰ درصدی حقوق مشکلی را حل نخواهد کرد ضمن اینکه شاهد افزایش تورم نیز خواهیم بود.
وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد در دولت دوم ابراز کرد: چرا با وجود تحریم ها درایت صورت نگرفت؟ چرا ضمن مدیریت تحریم ريال ارز را به ۱۷تا۱۸ هزار تومان رساندند؟ حال این ۲۰ درصد مشکلی حل خواهد کرد؟ قیمت ها سه برابر شدند و مردم نسبت به چندماه گذشته فقیرتر شدند.

شاهد تغییرات گسترده ای در دوره بعدی مجلس خواهیم بود
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص انتخابات سال آینده گفت: در مجلس کنونی به دلیل برخی زدو بندها ایراداتی وجود دارد.
وی ضمن انتقاد از شغل دوم برخی از نمایندگان مجلس اظهار کرد: یک نماینده مجلس تنها باید در اختیار مردم باشد و نباید شغل دیگری جز نمایندگی داشته باشد.

سرپرست اسبق شهربانی کل کشور  همچنین با بیان اینکه به عقیده بنده در دوره بعدی مجلس شاهد تغییرات گسترده ای خواهیم بود تصریح کرد: مجلس تغییر کند دولت نیز تغییر خواهد کرد.

در موضع گیری های خود نیازی به توهین نداریم
کاندید دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در خصوص سوالی پیرامون شکایت رئیس جمهور از حسن عباسی رئیس اندیشکده یقین، گفت: ما در سخنرانی ها خود باید منطق را بیان کنیم و در موضع گیری های خود نباید توهین کنیم.
میرسلیم با تاکید بر اینکه توهین را به هیچ عنوان بر نمی تابم تصریح کرد: شما اگر منطق را بیان کنید ضمیر مرجع خود را پیدا می کند.

  • نویسنده : الیاس رباطی