مسئول مجتمع فرهنگی و کتابخانه آستان قدس رضوی قوچان گفت: تا امروز بالغ‌بر 680 جلسه در حوزه تاریخ شفاهی قوچان در این مجتمع برگزارشده و بیش از یک هزار و 100 برگ سند جمع‌آوری و اسکن آن در اختیار سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی قرارگرفته است.

بهرام هراتی مسئول مجتمع فرهنگی و کتابخانه آستان قدس رضوی قوچان در گفت‌وگو با خبرنگار ایران نیوز آنلاین با اشاره به اینکه این کتابخانه با مساحت ۴ هزار و ۲۸۰ مترمربع زیر بنا امکان مطالعه هم‌زمان برای ۴۵۰ نفر را فراهم کرده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از ۵۳ هزار و ۲۰۰ نسخه کتاب در مجتمع فرهنگی و کتابخانه آستان قدس رضوی قوچان موجود است که ۴۴ هزار و ۲۰۰ کتاب از آن مربوط به بخش بزرگ‌سالان و ۹ هزار کتاب مربوط به خردسالان و کودکان است.
هراتی افزود: همچنین بالغ‌بر ۳۵عنوان مجله و ۵ هزار و ۱۳۹ لوح فشرده در حوزه‌های مختلف علمی، آموزشی و مذهبی و غیره در این مجموعه وجود دارد.
مسئول مجتمع فرهنگی و کتابخانه آستان قدس رضوی قوچان بابیان این مطلب که از ابتدای تأسیس این کتابخانه تا به امروز ۱۳ هزار و ۳۰۹ نفر عضو کتابخانه‌اند، تصریح کرد: حدود ۷ هزار و ۲۵ نفر در قسمت آقایان و ۶ هزار و ۲۸۴ نفر در بخش بانوان عضو کتابخانه هستند.
وی ادامه داد: علیرغم اینکه تعداد آقایان بیشتر است اما خانم‌ها کتاب‌های بیشتری را امانت برده‌اند و آقایان بیشتر برای مطالعه به کتابخانه مراجعه می‌کنند.
مسئول مجتمع فرهنگی و کتابخانه آستان قدس رضوی قوچان مطرح کرد: در بخش بانوان کتاب‌های ادبی، هنری و مذهبی و در بخش آقایان کتاب‌های فنی، مذهبی و تاریخی بیشترین استقبال را داشته است.
هراتی خاطرنشان کرد: در حال حاضر پایگاه‌های مختلف اطلاعاتی اعم ازسیویلیکا، مگ ایران، گیلالیب، ایران نمایه و غیره در قالب کتابخانه الکترونیکی به بخش بانوان و آقایان مجتمع فرهنگی و کتابخانه آستان قدس این شهرستان اضافه‌شده تا افراد از خدمات الکترونیکی نیز استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه اولین کتابخانه کودکان آستان قدس رضوی در این مجتمع ایجادشده است، تصریح کرد: این کتابخانه با ۱۰۸ متر فضا و ۹ هزار جلد کتاب ویژه کودکان تا به امروز دارای ۴ هزار عضو و ۵۰۱ گروه نیز از این کتابخانه بازدید داشته‌اند.
وی ادامه داد: در کتابخانه کودکان ضمن آشنایی بافرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی، انواع لوح های فشرده، نقشه ها، مجلات تخصصی و بازی ها را استفاده می کنند؛ از این طریق می‌توان برای عضویتشان در سال‌های بعد در قسمت بزرگ‌سالان نیز ‌سرمایه‌گذاری ‌کنیم.
وی افزود: همچنین از ابتدای سال جاری برنامه داستان‌نویسی توسط کودکان هر دو هفته یک‌بار اجرا می‌شود که این موضوع علاوه برافزایش خلاقیت در کودکان، اعتماد به نفس و نگارششان را نیز قوی‌تر می‌کند.
هراتی بابیان اینکه از سال ۹۳ با همکاری مدیریت اسناد تا به امروز بالغ‌بر ۶۸۰ جلسه با موضوع تاریخ شفاهی قوچان در این مجتمع برگزارشده، عنوان کرد: بیش از یک هزار و ۱۰۰ برگ سند جمع‌آوری و اسکن آن در اختیار سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی قرارگرفته است.
وی ادامه داد: بسیاری از افرادی که به این مکان مراجعه می‌کنند اسناد بسیار خوبی از گذشته قوچان دارند که اصل نسخه اسنادشان بعد از اسکن و به خود افراد بازگردانده و یکی از نسخه اسکن شده را در اختیار مدیریت اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی قرار می‌دهیم.
مسئول مجتمع فرهنگی و کتابخانه آستان قدس رضوی قوچان در پایان یکی از برنامه‌های ویژه این کتابخانه به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی را ایجاد اتاق مثبت کتاب دانست و تصریح کرد: طرح اتاق مثبت کتاب در قالب جلسات هم‌اندیشی در بخش بزرگ‌سالان به‌زودی اجرا می‌شود به این صورت که به‌طور مرتب یک کتاب با مشورت اعضا انتخاب می‌شود و در جلسات حضوری توسط دیدگاه‌های مختلف به‌صورت کاربردی (نه نقد تخصصی) بحث و بررسی می‌شود تا به‌صورت کامل، کتاب تفهیم شود.
کد خبرنگار: ۹۴۰۲۱۳۴

  • نویسنده : 9402134