ایت الله سید احمد حسینی خراسانی عضو مجلس خبرگان رهبری در دیدار مدیرکل و کارکنان و کتابداران کتابخانه های عمومی خراسان رضوی کتاب را علامت قوت ملت عنوان کرد.

به گزارش ایران نیوز آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، مدیرکل و کارکنان و کتابداران کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با ایت الله سید احمد حسینی خراسانی نماینده مردم مشهد مقدس در مجلس خبرگان رهبری دیدار کردند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در ابتدای این دیدار با تسلیت ایام سوگواری رحلت حضرت رسول اکرم(ص) و امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) ضمن ارائه گزارش مختصری از کتابخانه های عمومی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر ۲۰۷کتابخانه عمومی در سطح استان خراسان رضوی با بهره گیری از کتابدارانی مجرب و در عین حال جوان و دارای انگیزه و شور و نشاط در حال فعالیت و ارائه خدمات به کتابخوانان و کتابدوستان استان هستند.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان ادامه داد: فعالیتهایی که کتابداران به عنوان افسران جبهه دانایی در بحث ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی انجام می دهند به لحاظ کیفیت در جایگاه خوبی در سطح کشور قرار دارد و در جشنواره کتابخوانی رضوی دو سال استان خراسان رضوی بیشترین مشارکت را داشته است.

وی ادامه داد: دربحث نشستهای کتاب خوان و دیگر برنامه های فرهنگی نیز تلاشهای رو به رشدی داریم و همه تلاش کتابداران و کارکنان ادارات شهرستانها و اداره کل تقویت بحث کتاب و کتابخوانی است.

در ادامه این جلسه آیت الله سید احمد حسینی خراسانی نماینده استان خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری گفت: قرآن بالاترین و مقدس ترین پیام و معجزه الهی کتاب است و در این کتاب در هرموضوعی عالی ترین و مترقی ترین نظر بیان شده و در باب کتاب و کتابخوانی سوره ای به نام قلم دارد و به قلم سوگند یاد شده است.

وی ادامه داد: اجزای تشکیل دهنده کتاب مداد به معنای جوهر و مرکب قلم و کاغذ و سطر تولید شده در قرآن به عنوان عناصری مقدس یاد شده است.ما برای ایجاد تمدن اسلامی، توسعه و تعالی و ترقی درحوزه های مختلف باید از مداد مدد بگیریم. و جامعه ای رو به جلو است که با تولید علم از مداد مدد گرفته باشد.

این عضو مجلس خبرگان ادامه داد: در اهمیت جایگاه کتاب در جامعه و تاثیر مطالعه آن همین بس که خداوند در قرآن آنرا مورد توجه قرار داده و به آن سوگند یاد کرده است.

آیت الله حسینی خراسانی در ادامه به کارکردها ی مختلف کتاب و کتابخوانی اشاره کرد و ادامه داد: ایجاد علاقه بین فرهنگها، نزدیک کردن دلها به همدیگر، توسعه روابط اجتماعی و دوری از جدال و ستیز در جوامع مختلف از جمله اولین کارکردهای کتاب و مطالعه است.

وی ادامه داد: متاسفانه آنگونه به انتظار هست، کتاب و کتابخوانی مورد توجه قرار نگرفته است و رونق فرهنگ کتابخوانی و رغبت عمومی به مطالعه در کشور ما احساس نمی شود علاوه بر این فضای مجازی نیز همه چیز را تحت تاثیر قرار داده است و جامعه اخبار دست اول را از فضای مجازی می گیرد.
وی با اشاره به وظیفه و کارکرد کتابخانه های عمومی در وضعیت اجتماعی موجود گفت: باید عزم جدی و تعیین کننده برای حرکت در جهت بهبود شرایط به وجود بیاید و تدابیر لازم برای جلوگیری از فاصله گرفتن جامعه با کتاب و کتابخوانی صورت بگیرد.

وی بر توسعه و تجهیز زیرساختهای لازم برای ایجاد انگیزه مطالعه و همراهی با یار مهربان مهم برشمرد و ادامه داد: تا زمانیکه یار مهربان در متن زندگی ما حضور داشته باشد و کتاب علامت قوت یک ملت باشد آن جامعه در مسیر پیشرفت قرار دارد.