سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی جدید استانداری خراسان رضوی و سایر اعضاء برگزار شد.

به گزارش ایران نیوز آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی جدید استانداری خراسان رضوی و سایر اعضاء برگزار شد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی گفت: از کتابخانه ها و فضاهای موجود کتابخوانی در استان به درستی استفاده نمی شود.
محمد رحیم نوروزیان در سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی افزود: برای افزایش سرانه مطالعه در مرحله اول باید مردم را با کتاب آشنا کنیم.
وی خاطرنشان کرد: فضاهای استاندارد برای کتابخوانی و مطالعه باید وجود داشته باشد، در خیلی از فضاها و نهادها کتابخانه وجود دارد ولی امکان جذب افراد در آنها کم است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: ارائه آمار از تعداد کتابخانه های عمومی خیلی نمی تواند در خصوص وضعیت کتاب و کتابخوانی ما را به نتیجه برساند و به آمار جامع تری نیاز است، با هماهنگی دستگاه های دیگر نظیر اداره کل اوقاف، شهرداری، آموزش و پرورش، ادارات و سایر نهادها باید آمار دقیقی از سرانه فضاهای کتابخانه ای و کتاب کسب کرد.
نوروزیان ادامه داد: باید شاخص هایی در این خصوص تعیین و متناسب با آن به سمت رفع کاستی ها برویم، خراسان رضوی و مشهد دارای سابقه فرهنگی در کشور هستند و باید در بحث کتاب و کتابخوانی در کشور رتبه قابل قبول داشته باشیم.
وی تاکید کرد: طی یکسال اخیر تکمیل و بهره برداری از کتابخانه مرکزی مشهد به صورت جدی مورد توجه قرار گرفت و این کتابخانه طبق اعلام در ایام دهه فجر به بهره برداری می رسد.
وی خاطرنشان کرد: کتابخانه ها وقتی می توانند جذاب باشند که همه شرایط و الزامات را داشته باشند، تاسف آور است گاهی تحصیلکرده های ما از مطالعه دور هستند و باید برای این مشکل راه حل پیدا کرد.
معاون استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: اقدامات ارزشمندی در کتابخانه های عمومی استان صورت گرفته اما نیازمندی ها و مشکلات بیش از این است و باید بیشتر تلاش شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در ادامه با تاکید بر خلاقیت و پویایی برای جذب جوانان و نوجوانان به کتابخانه ها، افزود: نهادهای مختلف به ویژه آموزش و پرورش باید این خلاقیت و پویایی را ایجاد کنند
نوروزیان بیان کرد: آموزش و پرورش نقش مهمی در جذب دانش آموزان و جامعه به مطالعه و کتابخوانی دارد و اگر بتوان خانواده ها را در درگیر مطالعه کرد، کار ارزشمندی است.
معاون استاندار خراسان رضوی افزود: فضای مجازی و اینترنت همیشه تهدید نیست و می توان از این فضا برای جذب افراد به مطالعه استفاده کرد.
نوروزیان خاطر نشان کرد: اخذ اعتبارات برای کتابخانه سازی کار مشکلی است اما در خراسان رضوی اقدام خوبی در خصوص راه اندازی کتابخانه سیار در نواحی کم برخوردار صورت گرفته که قابل تقدیر است.
حجت الاسلام علی اکبر سبزیان، مدیر کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان گفت: این استان از لحاظ سرانه تعداد کتابخانه های عمومی در بین پنج استان بزرگ کشور شامل اصفهان، تهران، شیراز و خوزستان در جایگاه پنجم قرار دارد و شهر مشهد نیز از لحاظ این سرانه در بین هشت کلانشهر کشور در جایگاه آخر ایستاده است.
وی ادامه داد: ۳۵ روستا با جمعیت سه هزار تا ۵ هزار خانوار و ۱۴ روستای بالای ۵ هزار خانوار نیز در خراسان رضوی فاقد کتابخانه هستند. شهرهای رباط سنگ در تربت حیدریه، مزداوند در سرخس، فرهاد گرد در فریمان، همت آباد در فیروزه، شادمهر در مه ولات، نشتیفان در خواف، قدمگاه و بار در نیشابور و سمیع آباد در تربت جام نیز کتابخانه ندارند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی گفت: ۲۰۷ باب کتابخانه نهادی، مشارکتی و مستقل تحت پوشش این نهاد در سطح استان فعالند و تعداد اعضای این کتابخانه ها در نیمه نخست امسال بیش از ۲۲۶ هزار نفر بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد هشت درصدی را نشان می دهد.
وی افزود: طبق برنامه ششم توسعه سالانه باید رشد ۹٫۳ درصدی در تعداد اعضای کتابخانه ها تحقق یابد و در افق ۱۴۰۰ نیز تعداد اعضای آنها به ۳۲۲ هزار نفر برسد.
در این جلسه مقرر شد، دستگاه هایی که شورای فرهنگ عمومی کشور آنها را موظف به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی نموده است نماینده دستگاه خود را به اداره کل کتابخانه های عمومی استان برای پیگیری این موضوع اعلام کنند.