جمعی از علمای بزرگ اتحادیه علمای بلاد شام، ظهر روز گذشته با حضور در شهرستان تایباد، با امام جمعه اهل سنت و جمعی از علمای اهل سنت شهرستان تایباد دیدار و از حوزه علمیه انوارالعلوم خیرآباد و مجموعه تاریخی مزار مولانا زین الدین ابوبکر تایبادی بازدید نمودند.

به گزارش ایران نیوز آنلاین مولانا غلام نبی توکلی، امام جمعه اهل سنت شهرستان تایباد در ابتدای این دیدار، تایباد را پایتخت وحدت نامیده و اظهار کرد:در جمهوری اسلامی ایران، الحمد لله مسلمانان در کنار یکدیگر با وحدت و یکپارچگی زندگی می کنند، هرچند دشمنان اسلام  تلاش های بسیاری کردند تا مشکلاتی برای این کشور ایجاد کنند، اما مردم با فهم ایران اسلامی نقشه های پیاپی دشمنان را نقش بر آب کردند.

استاد حوزه علمیه احناف تایباد با بیان اینکه شخصیت های بزرگی نظیر “شیخ العالم سیف الدین باخرزی”، ادیب توانمند جهان اسلام “علی بن حسن ابی طیب” صاحب کتاب ارزشمند دمیه القصر و عالم و عارف بزرگ قرن هشتم “مولانا زین الدین ابوبکر تایبادی” و بسیاری دیگر از علمای و محدثین بنامی دیگر از این شهر برخواسته اند، افزود: برگزاری جلسات این چنین بین علمای اسلام فرصتی است برای نزدیکی بیشتر و تبادل اطلاعات علمی بین علما که سرانجام آن یکدلی و محبت بیشتر بین علمای جهان است.

مولانا توکلی با معرفی علمای حاضر در جلسه اظهار نمود: در شهرستان تایباد شش حوزه علمیه اهل سنت و یک حوزه علمیه اهل تشیع دایر است که به کار آموزش طلاب علوم اسلامی می پردازند و الحمد لله علما و طلاب علوم دینی همه این مدارس با یکدیگر ارتباط نزدیک و خوبی دارند.

وی با تشکر از نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت خراسان جهت ایجاد فرصتی برای دیدار با علمای اعلام کشور جمهوری اسلامی سوریه، گفت: همه ی ما امیدواریم که کشور دوست و برادر ما سوریه هر چه سریعتر آزاد گردد و امنیت به این کشور و مردم شریف آن برگردد تا دوباره شاهد شکوه این کشور، خصوصا در عرصه علوم دینی آن باشیم.

در ادامه این دیدار، دکتر محمود دیاب، مسئول امور مساجد و عضو اتحادیه علمای بلاد شام، حضور این گروه را در جمهوری اسلامی ایران و شهرستان تایباد باعث افتخار دانست و گفت:  ما از کشور سوریه و اتحادیه علمای بلاد شام آمده ایم از نزدیک با اوضاع و احوال برادران اهل سنت و جماعتمان در جمهوری اسلامی ایران آشنا شویم و از نظام جمهوری اسلامی ایران بابت این فرصت تقدیر می کنیم. ما از مسئولان جمهوری اسلامی ایران تقاضای این دیدار را نمودیم و آنها با شوق پذیرفتند.

وی اظهار داشت: هدف از این سفر، دیدار با علما و طلاب علوم اسلامی است و ببینیم چگونه می توانیم به یکدیگر کمک کنیم. وظیفه ما علمای اسلام این است که چهره اسلام را از لوث تروریسم پاک کنیم، ما آمده ایم حقیقت بلاد شام را برای شما بیان کنیم تا بدانید در آنجا چخبر است، از ما بشنوید نه آنچه که از رسانه ها می گویند.

عضو اتحادیه علمای بلاد با بیان اینکه رفت و آمد بین علمای اسلام، سبب نزدیکی بین آنها و جامعه اسلامی می شود، گفت: از مسئولان جمهوری اسلامی ایران درخواست می کنیم تا اسباب سفر شمارا به سوریه فراهم کنند تا این کشور را از نزدیک ببینید، بیایید و ببینید که چه تحولی در مدارس و دانشگاه های ما اتفاق افتاده است، خصوصا پس از آزادی از چنگ افراط گرایی تغییرات اساسی رخ داده است، مدارس علمی و مراکز قرآنی بیشتر شده اند و مردم آگاه تر شده اند.

وی با تایید مطالب امام جمعه اهل سنت شهرستان تایباد، اظهار نمود: علمای بزرگی از این منطقه  و خراسان بزرگ رشد کرده اند و حدیث و فقه را در جهان نشر دادند، مانند امام بخاری و امام مسلم که سبب نشر دین شریف اسلام شدند، و بخاطر همین باید تبادل اخبار و تجربیات بین ما باشد و فرصتی فراهم گردد تا باعث رشد و پیشرفت دین گردد.

وی با مخاطب قرار دادن علمای حاضر در جلسه، گفت: اجازه دهید اشاره کوچکی به سختی هایی که افراط گراها از هشتاد کشور دنیا برای ما بوجود آوردند و کشور ما را تخریب‌کردند، داشته باشم.

وی گفت: دین اسلام دارای مبانی است که بر این اساس استمرار دارد و قابل تغییر نیست، یکی کتاب الله، و دوم سنت پیامبر اسلام (ص) و سوم علمایی که تلاش کردند تا دین رشد کند.

این جماعتی که به سوریه آمدند، افراط گرا و تحت تعلیم وهابی ها بودند

دکتر بخیت با مخاطب قرار دادند طلاب، بیان کرد: امروز در سوریه چه می‌گذرد؟ در اثر یک سری اشتباهات اداری که مردم به آزار رسانیده بودند، گروهی از مردم اعتراض کردند و جمعی این اعتراضات را به اغتشاش و آشوب کشاندند و اغتشاشات و آشوب ها شد آنچه می بینید. مردم اعتراض کردن تا اصلاحات صورت پذیرد، اما از تمام کشورهای جهان، وارد کشور سوریه شدند و آنچه میبینید شد.

وی افزود: این جماعتی که به سوریه آمدند، افراط گرا و تحت تعلیم وهابی ها بودند. ائمه مساجد و علمای اسلامی شهر رقه، به بدترین شکل به شهادت رساندند، چرا؟ چون ریش آنها بلند نبود و لباس کوتاه نمی پوشیدند، سر های آنان را بریدند.

وی جهاد را از جمله اعتقادات جدی مسلمانان دانست و گفت:ما مسلمانان اعتقاد جدی به جهاد داریم، اما برای کجا؟ آنجایی که کسی تعرض به مسلمانان کند یا اینکه مسجد الاقصی را نجات بدهیم، پیامبر اسلام ص می فرمایند: خون و مال و آبروی مسلمان حرام است.