نشست معرفی و نقد رمان «پاییز پرستوی سفید» با حضور دکتر ابراهیم سلیمی کوچی، عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فرانسه دانشگاه اصفهان و نویسنده اثر در جمع تعدادی از دانشجویان و اساتید دانشکده در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ نشست معرفی و نقد رمان «پاییز پرستوی سفید» با حضور دکتر ابراهیم سلیمی کوچی، عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فرانسه دانشگاه اصفهان و نویسنده اثر در جمع تعدادی از دانشجویان و اساتید دانشکده در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر مریم شیبانیان، عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد ضمن عرض سلام و خیرمقدم حضور دکتر ابراهیم سلیمی کوچی، عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فرانسه دانشگاه اصفهان و نویسنده رمان «پاییز پرستوی سفید» عنوان کرد: از ایشان سپاسگذارم که رنج سفر را بر خود هموار کردند و در این جلسه حضور یافتند.

وی در ادامه متن پشت کتاب را قرائت کرد و گفت: «پاییز پرستوی سفید» داستان یک نوجوان ایلیاتی است که از کوهستان های سرزمین مادری به حاشیه شهری کوچک در جنوب فارس آمده بود و شیفته فوتبال و کتاب بود، او عصر یک روز یکشنبه در یک کتابفروشی دختری را می بیند که با پدرش برای خرید وسایل نقاشی آمده است. دختر موقع سوار شدن به تویوتای پدرش با دست علامت ۲ نشان می دهد، نوجوان ایلیاتی ماه های همه کوچه ها و خیابان های شهر را دنبال خانه ای که تویوتای سفید داشته باشد می گردد؛ پرسه ای دیوانه وار در گوشه و کنار شهر از او آدم دیگری می سازد، شهر دیگر برای او قلعه ای با دیوارهای نامرئی نیست، جایی است برای تاب آوردن یک تجربه حیرت انگیز.

عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فرانسه دانشگاه فردوسی برای معرفی مولف کتاب آقای دکتر ابراهیم سلیمی کوچی عنوان کرد: به غیر از این رمان ایشان یک مجوعه داستان دیگر نیز با نام «به رنگ زندگی» دارند که به زودی به چاپ خواهد رسید و در جشنواره داستان کوتاه نیشابور که اخیرا برگزار شد جایزه اول این جشنواره را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: دکتر ابراهیم سلیم کوچی عضو اسبق و مشاور شبکه برون مرزی صدا و سیما، عضو هیات علمی زبان و ادبیات فرانسه دانشگاه اصفهان، دانش آموخته رشته حقوق و ادبیات و زبان فرانسه و نویسنده مقالات بسیار و همینطور استاد نمونه پژوهشی سال ۱۳۹۴ و فعال محیط زیست نیز می باشند.

دکتر ابراهیم سلیمی کوچی، عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فرانسه دانشگاه اصفهان و نویسنده اثر «پاییز پرستوی سفید» ضمن عرض سلام خدمت حضار و اساتید محترم در ابتدا در پاسخ سوال دکتر محمد جواد مهدوی مبنی بر اینکه آیا اتفاقات کتاب واعی هستند یا خیر عنوان کرد: طبق همان چیزی که در داخل کتاب نیز ذکر شده است، همه اسامی کتاب به جز خانواده بنده خیالی هستند، بنابراین فقط اسم ها خیالی هستند و داستان بر پایه صد روز یک پاییز در شهری در جنوب فارس به اسم فصا اتفاق می افتد.

وی افزود: اینکه چه مقدار از داستان واقعی است شاید بتوان گفت که ادبیات اتفاقا کارش این است که از واقعیت دور کند؛  از ویرجینیا ولف نویسنده انگلیسی پرسیدند که آیا واقعیت را نوشته ای، برآشفته می شد و می گفت از آن کثافت همان یک نسخه کافیست به این معنا که همین چیزی که وجود دارد کافیست و لازم نبوده واقعیت را بنویسم.

  • نویسنده : 9602219