رضا افضلی گفت: مولانا شاعر بزرگی است، از او می توان به عنوان شاعر درجه یک عرفان نام برد.

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ یکی دیگر از جلسات انجمن ادبی وهنری دوستداران کافه داش آقا در کافی شاپ کوهسنگی برگزار شد. در ابتدای جلسه رضا افضلی بیان کرد: به مناسبت  هشتم مهرماه که روز بزرگداشت مولانا است، امروز قرار است در رابطه با ایشان صحبت کنیم.

وی در ادامه افزود: از هفته آینده هم ساعت انجمن به ساعت ۱۷ تغییر خواهد کرد و جلسات آن ساعت شروع خواهد شد. درباره مولانا حرف های خیلی زیادی گفته شده است. اکثر کتاب هایی که مربوط به مولانا نوشته شده است توسط آقای حسن لاهوتی ترجمه شده است. مثل کتاب شکوه شمس؛ سیری در آثار و افکار مولانا جلال‌الدین رومی، مولانا؛ دیروز تا امروز، شرق تا غرب، شرح مثنوی معنوی مولوی (۶ جلد). همه حرف ها گفته شده است ولی ما هم در حد و اندازه خودمان راجع به مولانا صحبت می کنیم.

رضا افضلی گفت: زندگی مولانا شامل سه بخش ست. بخش اول: از کودکی تا پایان نوجوانی و زنده بودند پدر، بخش دوم:  بعد از مرگ پدر که ایشان جایگاه در را برعهده گرفتند و بخش سوم: رو به رو شدن با شمس تبریزی و دگرگون شدن مولانا و ترک شمس و عاشق شدن مولانا. در رابطه با میزان عشق مولانا به شمس باید بیان کنم که وقتی ما شعر می گوییم، حاضر نیستیم که یک بیت از اشعارمان را کسی بردارد و به نام خود ثبت کند، ولی مولانا یک دیوان شعر به نام شمس سروده است که اکثریت فکر می کنند که شمس شاعر آن اشعار است. این میزان عشق مولانا به شمس را بیان می کند.

وی افزود: همه افراد خانواده مولانا به وجود شمس حسادت می کردند. حتی یک سری بیان کردند که افراد خانواده شمس را خفه کردند اما درستش این است که شمس گم شد ومولانا در فراغش سوزناک ترین شعر ها را سرود. همه موافقند که مولوی شاعر محبوب دوران ها بوده است. در حقیقت مولانا در قرن ۲۱ دوباره آمد و در وسط خیابان ها رقصید و آن رقص صوفیانه را اجرا کرد. مولانا شاعر بسیار بزرگی است، از او می توان به عنوان شاعر درجه یک عرفان نام برد.

  • نویسنده : 9602218