محمد دره شورزاده: هر چیزی که ما داریم مثل نفت، یک روزی تمام می شود. تنها چیزی که به عنوان هویت برای ما باقی می ماند زبان پارسی است.

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ امروز صبح به مناسبت روز شعر و ادب پارسی و آیین بزرگداشت استاد شهریار در پارک ملت مشهد، تور نیم روز تندیس های پارک ملت توسط معاونت فرهنگی منطقه ۱۱ با همکاری خردسرای فردوسی برگزار شد.

محمد دره شور زاده از اعضای هیات مدیره خردسرای فردوسی بیان کردند: هر چیزی که ما داریم مثل نفت، یک روزی تمام می شود. تنها چیزی که به عنوان هویت برای ما باقی می ماند زبان پارسی است. ما خودمان در آب هستیم و نمی دانیم آب کجاست. بزرگترین مشکل ما  مردم ایران نخواندن کتاب است. باید هر کسی در هر زمینه ای که می خواهد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و … کتاب بخواند.

وی بیان کرد: خیلی از کلمات و واژه ها هستند که فقط در زبان پارسی معنا دارند و در سایر زبان ها معنایی ندارند و نمی توان آنها را به سایر زبان ها ترجمه کرد. زیرا حاوی فرهنگ و رسوم اصیل ایرانی است مثل آداب تعارف که در هر گوشه ای از ایران یک فرهنگ و آداب رسوم خاصی دارد. این رفتارها قابل تعریف به زبان های دیگر نیستند. برنامه امروز به همت معاونت فرهنگی و کارشناس فرهنگی شهرداری منطقه ۱۱در این پارک تاریخی برگزار شده است. این پارک بسیار ارزشمند است و هنوز هم جا برای ارتقا دارد.

در ادامه مراسم ایشان به زندگی نامه استاد شهریار پرداختند و یکی از اشعار ایشان را برای حضار قرائت کردند. همچنین محمدطاهر پیک شاعر و خیر مشهدی دو تا از اشعار خودشان را در این مراسم قرائت کردند.

مهندس بهزاد چوپان کاره بیان کردند: پارک ملت از سال ۱۳۴۸ شکل گرفته است. ۲۳۰ هزار قطعه ۵۰۰ متری برای مسکن، ۱۵ قطعه برای پارک، ۱۵ قطعه برای مدرسه و ۱۲ قطعه هم برای مسجد در نظر گرفتند. به علاوه ۵ قطعه برای فضای کتابخانه و ۵ قطعه برای فضای نمایش آماده می شودند و طبق قرعه کشی اراضی بین معلمان تقسیم می شود.

مدیر فرهنگ سرای ترافیک بیان کرد: زندگی حاج حسین آقا ملک نوشته خانم مرتضوی که از سرمسئولان موزه ملک تهران هستند و همه اسناد را هم در آن آورده اند. پارک بعد از وقف، تقریبا به شکل پارک های انگلیسی طراحی می شود که به مرور دستکاری هایی در آن صورت می گیرد.

وی بیان کرد: در سال ۱۳۵۰، ۱۳ سردیس توسط استاد محمدحسن ارژنگ زاده ساخته می شود و در آن نصب می شود. اکثر این سردیس ها در دور حوض چشم واقع شده اند. که ابتدایی ترین مجسمه، مجسمه اشک یا ارشک  که در ورودی درب جنوبی واقع شده است.

چوپان کاره افزود: حکیم ابوالقاسم فردوسی، ابوریحان بیرونی. ابوعلی سینا، خواجه نظام الملک طوسی، خواجه نصیرالدین طوسی، عبدالرزاق طوسی، ابومسلم خراسانی، نادرشاه افشار، یعقوب لیث صفاری، رودکی و  نصربن احمد سامانی همه ساخته استاد ارژنگ زاده هستند. تندیس استاد شهرستانی که وی از شهرداران بزرگ مشهد بود. وی تا سن ۹۲ سالگی در سمت خود کار می کرده است. کار بزرگ وی بلوار وکیل آباد مشهد است. وی در زمان انقلاب کلید مشهد را به انقلابیون تحویل داد. تندیس شهید اصغرزاده هم هنرمند بزرگ مشهدی که در هشت سال جنگ تحمیلی به شهادت می رسند هم به این مجموعه اضافه شده است.

  • نویسنده : 9602218