مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران عنوان کرد: به طور کلی بزرگترین شبکه‌ ها و تشکل ‌های بخش کشاورزی و شبکه عظیم تعاون روستایی در خراسان ‌رضوی بوده و در واقع می توان گفت این استان یکی از بزرگترین پایگاه‌ های تشکل‌ های صنفی و نظام صنفی می باشد.

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ نشست خبری با موضوع عملکرد سازمان مرکزی تعاون روستایی با حضور حسین شیرزاد مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در سالن اجتماعات تعاونی روستایی خراسان رضوی برگزار شد.

خراسان رکورد دار در شرکت تعاونی روستایی
حسین شیرزاد عنوان کرد: ما در استان خراسان حدود ۲۰۵ شرکت تعاونی روستایی فعال داریم و از این رو یکی از استان ‌های رکوردار هستیم و همینطور حدود ۱۳ تعاون روستایی زنان نیز در این استان فعالیت دارد.
شیرزاد در خصوص تعاونی های فعال استان اضافه کرد: همچنین در این استان حدود ۱۲۲ شرکت تعاونی کشاورزی فعال داریم که در کنار آن ۵ اتحادیه تعاونی کشاورزی نیز فعالیت می ‌کنند و در همین راستا نیز یکی از بالاترین رکورد ها را در تعاونی‌ های فعال تولید روستایی داریم.
وی اضافه کرد گفت: در حال حاضر ۵۴۰ تشکل فعال در بخش‌های کشاورزی و روستایی در استان خراسان وجود دارد که حدود ۶۴۰ هزار نفر نیز تحت پوشش آن ها می باشند.
شیرزاد اضافه کرد: طی ماه‌ های گذشته شبکه تعاون روستایی خراسان ‌رضوی توانست ۶۷ هزار تن گندم را خریداری کند و همچنین در این مدت نیز ۷۰۰۰ تن کلزا و ۴۰۰۰ تن شیر این استان نیز خریداری شده است.

زعفران دارای یک بازار ساختاری و هدفمند است
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران افزود: ما در یک مداخله هدفمند بازاری در سال گذشته توانستیم ۶۸ تن زعفران را در سه استان خراسان بزرگ با محوریت خراسان‌ رضوی خریداری کنیم و از این تعداد هم ‌اکنون موفق شدیم حدود ۴۱ تن آن را به بهترین شکل و با مکانیزم کشف قیمت در بورس کالا و همکاری تجار به فروش برسانیم.
وی گفت: همچنین حدود ۷.۵ تن زعفران نیز در هفته آینده آماده فروش خواهد بود و به نظر می ‌رسد ما در یک ماه و نیم آینده بتوانیم تمام این ۶۸ تن زعفران را به فروش برسانیم.
وی اضافه کرد: زعفران دارای یک بازار ساختاری و هدفمند است و ما در تولید زعفران حدود ۲۱۰ سال سابقه فروش داریم.
شیرزاد در خصوص قیمت زعفران نیز عنوان کرد: قیمت زعفران تابع مکانیزم عرضه و تقاضا خواهد بود و هم‌اکنون زعفران نگین حدود ۸ میلیون تومان و ۶۱۰ یورو در بازار قیمت دارد.
شیرزاد، کمک به خرده پایان مرزی و مناطق محروم و حمایت از زعفران کاران را هدف جدی دولت در این مسیر دانست و گفت: شیب تند قیمت زعفران در بازار مهم نیست بلکه جلوگیری از نوسانات قیمت این محصول است که مهم و تعیین کننده است.

تولید حدود ۴۰۰ تن زعفران در سال جاری
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص خرید زعفران امسال ادامه داد: امسال پیش‌بینی تولید زعفران ما حدود ۴۰۰ تن است، به‌ علت تغییرات ساختارهای اقلیمی محصول زعفران نمی‌تواند از این فضا مستثنی باشد، در ۹ استان به جز خراسان ‌رضوی ما تولید زعفران داریم و بخشی از زراعی ما در کشور به سمت تولید آن حرکت می‌کند.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص توزیع کود نیز گفت: شبکه ‌های ما در ۵ ماهه ابتدایی امسال حدود ۴۰ هزار و ۱۲۷ تن توزیع کود شیمیایی داشته‌اند، از این مقدار حدود ۲۰ تن کودهای ریز مغذی و ۱۵۰۰ تن کود آلی و زیستی هستند.
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: حدود ۱۰ هزار تن تولید و فناوری انواع بذر گندم و ۲۵۰۰‌ تن نیز انواع بذور اصلاح شده را در شبکه تعاون روستایی خراسان رضوی انجام داده ایم، همچنین حدود ۱۱۵ هزار تن توزیع سموم شیمیایی را در مدت مذکور داشته ‌ایم و این عوامل جنبه حمایتی داشته و شبکه خدمات عرضه‌ ای سعی دارد حمایت را اولویت قرار دهد.
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در خصوص وضعیت گندم گفت: هم ‌اکنون وضعیت گندم خوب بوده و نقش دولت در خرید آن همچنان ادامه دارد و دولت متعهد است که این خریدها را ادامه دهد و به زارعین کمک کند.

  • نویسنده : 9602219