احسان اشرف: بیژن الهی با مطالعه ی فلسفه و عرفان شرق مفاهیم زیادی را در شعر خود گنجانده است. فرم شعری او حجم است. سخت ترین فرم شعری! در یک جمله مفاهیم ظاهری کاملا نامرتبط را کنار هم می چیند و از نظر معنایی حجم عمیقی را رو به مخاطب باز می کند.

به گزارش ایران نیوز آنلاین سه شنبه مورخ سی خردادماه ، جلسه ی شعرخوانی آزاد در نگارخانه ی رادین مشهد برگزار شد.

در این جلسه پس از خوانش شعر بلندی از بیژن الهی، اعضا به گفت و گو درباره ی اشعار وی پرداختند. احسان اشرف شاعر و برگزار کننده ی جلسات گفت: بیژن الهی با مطالعه ی فلسفه و عرفان شرق مفاهیم زیادی را در شعر خود گنجانده و فرم شعری او حجم است. سخت ترین فرم شعری! در یک جمله مفاهیم ظاهری کاملا نامرتبط را کنار هم می چیند و از نظر معنایی حجم عمیقی را رو به مخاطب باز می کند. اشعار او  ارجاعات برون متنی زیادی دارد و اگر فلسفه نخوانده باشیم آن را نمی فهمیم. معروف ترین اثر او بازگردان اشعار منصورحلاج از عربی به فارسی است.

اشرف در رابطه با شعر حجم ، پس از خواند شعری از یدالله رویایی گفت: یدالله رویایی کامل کننده ی شعر حجم است.شعرهای او بسیار سخت است و ارتباط گرفتن با آن سخت تر. او با گروهی ادبی  بود که اعضای آن در فضای شعری و روشنفکر سرآمد و چند بعدی بودند. ولی فضای آن ها بسیار ایزوله و بسته بود. اجتماعی نبودند و نمی خواستند شعرهایشان برای مردم و ارتباط گرفتن با مردم باشد.

در پایان برگزارکننده با توجه به رویکرد این جلسات ، یعنی معرفی شاعران کمتر شناخته شده­، شعری از حمید تقی آبادی خواند و به معرفی وی پرداخت: او هشت سال قبل سردبیر یک مجله ی ادبی بود. دو کتاب دارد و اسم کتاب های خود را شعر نمی گذارد چون حتی عنصر خیال را هم ندارند.

 

  • نویسنده : 9601121