بیست و پنجمین سالگرد عروج اسطوره دوتار نوازی شمال خراسان زنده‌یاد بخشی حاج محمدحسین یگانه با حضور رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قوچان و جمعی از هنرمندان در محل باغ بهشت شهرستان قوچان برگزار شد.

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ بیست و پنجمین سالگرد عروج اسطوره دوتار نوازی شمال خراسان زنده‌یاد بخشی حاج محمدحسین یگانه با حضور رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قوچان و جمعی از هنرمندان قوچانی در محل باغ بهشت شهرستان قوچان برگزار شد.
استاد محمد یگانه فرزند بخشی بزرگ شمال خراسان استاد حاج محمدحسین یگانه بابیان اینکه بزرگان موسیقی مقامی شهرستان قوچان را همه دنیا می‌شناسند، عنوان کرد: هنرمند وقتی هست باید دستش را بگیریم نه اینکه هنرمند وقتی می‌میرد بیایند و از او صحبت کنند؛ وقتی هستیم به ما توجهی نمی‌شود.
یگانه بابیان اینکه بنده بعد از ۴۵ سال فعالیت در عرصه موسیقی بیمه ندارم و مستأجر هستم، اظهار کرد: اگر به‌جای فعالیت در عرصه موسیقی، بادبادک باد می‌کردم تا امروز کارخانه بادبادک داشتم و این مسئله است.
استاد یگانه در ادامه ابیاتی از گله فردوسی از آسمان را با صدای شیوای خود اجرا کردند و سپس قاسم نعمت پناه معروف به قلندر قوچانی شعر «دلم گرفته خدا را تو دلگشایی کن» اثر هوشنگ ابتهاج را با صدای دل‌نشین خود برای حاضرین خواندند.
در پایان نیز استاد حمید یگانه فرزند دیگر استاد محمدحسین یگانه خاطره‌ای از پدر خود برای حاضرین تعریف کردند.
لازم به ذکر است؛ محمدحسین یگانه (زادهٔ ۱۲۹۷ داغیان، قوچان – درگذشته ۱۳۷۱) نوازندهٔ دوتار اهل ایران بود. از ابتکارات یگانه می‌توان به ترجمهٔ منظوم متون ترکی برخی از منظومه‌ها همچون زهره و طاهر و ابراهیم ادهم به زبان فارسی اشاره کرد.
همچنین گفتنی است با توجه به اینکه مزار حاج محمدحسین یگانه به‌هیچ‌عنوان در شأن و درخور ایشان نمی‌باشد، ساخت مقبره‌ای در شأن استاد یگانه مطالبه‌ای از سوی جامعه هنری و مردم از مسئولان است.

  • نویسنده : 9402134