عصر امروز، فرهنگسرای غدیر میزبان شهروندان مشهدی برای اکران فیلم سینمایی"به وقت شام" به‌صورت سیار بود.

به گزارش ایران نیوزآنلاین به نقل از خبر گزاری فارس از مشهد؛ فرهنگسرای غدیر به عنوان نخستین ایستگاه سینمای سیار مشهد، همزمان با شهرستان‌هایی از جمله نیشابور، سبزوار و تربت‌حیدریه با اکران فیلم سینمایی “به وقت شام” میزبان شهروندان خیابان ۲۲ بهمن مشهد شد.

افتتاح طرح “سینما سلام” با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، شهردار مشهد، معاون هنری و سینمایی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، معاون فرهنگی شهرداری، رئیس اداره سینمایی، سمعی و بصری فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و رئیس انجمن سینمایی جوانان خراسان رضوی برگزار شد.

اکران مستقل سیمرغ خراسان رضوی

در ابتدای این مراسم رئیس انجمن سینمایی جوانان خراسان رضوی ضمن تشکر از تلاش‌های دست‌اندرکاران این طرح گفت: با توجه به‌نقش خراسان رضوی در گسترش هنر در کشور، انجمن سینمایی جوانان ایران با کمک اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد تلاش دارد تا طرح “سینما سلام” را در شهرهایی نظیر مشهد، نیشابور و رشخوار فراهم کند.

سیده نسرین شاه‌محمدی افزود: این کار در سایه همدلی مدیران فرهنگی هرروز شکوفاتر می‌شود، در سال گذشته سیمرغ خراسان رضوی را در جشنواره فجر داشتیم و به توانمندی‌های هنرمندان خراسان پرداختیم، خواستار این هستیم که امسال فعالیت بیشتری داشته‌ باشیم و جشنواره سیمرغ خراسان مستقل‌تر باشد.

وی اظهار کرد: در واقع دو تا سه روز پیش از آغاز جشنواره فجر را اختصاص بدهیم به سیمرغ خراسان زیرا همزمانی این اکران‌ها با جشنواره فجر موجب دیده نشدن آثار بومی می‌شود.

رئیس انجمن سینمایی جوانان خراسان رضوی با اشاره به یکی از افتخارات این نهاد، بیان کرد:  امسال ما فیلم کوتاهی در خصوص حمایت از کالای ایرانی تولید کردیم که  آماده اکران است.

مسؤولان و شهروندان با هم در سینما

در ادامه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: چه چیزی بهتر از اینکه مسؤولان و متولیان فرهنگی در کنار مردم به تماشای فیلم بنشینند؛ از صدسال پیش که مظفرالدین شاه، سینمای آن روز را به‌عنوان هدیه ویژه برای کاخ تهیه کرد و سپس خودش نخستین کارگردان ایران می‌شود، سینما کاملا اشرافی بود برخلاف غرب، اکنون کاملا مردمی است و در اختیار نسل جوان و وسیله ارتباطی آن‌ها شده، یک پدیده بومی است.

جعفر مروارید طرح سینما سلام را از ریشه “سلم و صلح” دانست و افزود: اسلام هم از همین ریشه است و سینما رو به صلح، گفت‌وگو و اسلام دارد، پیام صلح برای مردم است.

رفع نقص‌ها با سینمای سیار

وی بیان کرد: با این طرح در فضاهایی از شهر که امکانات سینمایی وجود ندارد، نقص موجود را برطرف می‌کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: افتتاح سینمای سیار امروز همزمان با شهرستان‌های نیشابور، سبزوار، تربت‌حیدریه و تربت‌جام است، سینمای سیار با  نام غدیر و امام علی(ع) افتتاح می‌شود؛ در شهرستان‌هایی که انجمن سینمایی جوانان وجود دارد، این طرح ادامه پیدا می‌کند.

مروارید با بیان مضمون فیلم سینمایی به وقت شام، گفت: به وقت شام، فیلمی در خصوص تلاش‌هایی است که برای حفظ تمامیت کشور ما با از جان گذشتگی سربازان کشورمان می‌شود.

وی از طرح‌های مناسبتی “گذر فرهنگ و هنر”، در روز ملی خراسان که به مناسبت ورود امام رضا(ع)به این استان است و دهه کرامت اشاره کرد و اضافه کرد: امیدوار هستیم با برنامه‌های گسترده در این مناسبت‌های تاریخی، فضای مشهد را فرهنگی کنیم.

ترویج همبستگی شهروندی با سینما سلام

شهردار مشهد در ادامه این مراسم گفت: خوشحالم که انجمن سینمایی جوانان به یک خانم سپرده‌ شده، همیشه خانم‌ها بیشتر در صحنه هستند.

تقی‌زاده‌خامسی به تاثیر سینمای سیار اشاره کرد و افزود: در این برنامه‌های فرهنگی مردم کنار هم و به گفت‌وگو با هم و ترویج آداب شهروندی تشویق می‌شوند. ‌