حیدر کاسبی: دلیل گرایش برخی افراد به سمت شعر سپید، اعتماد به نفس کاذب آنان است.کتاب چاپ کردن نیز کار سختی نبوده و برای مجوز دادن تنها چیزی که مدنظر قرار می گیرد، عدم مغایرت آن با مسائل اخلاقی و سیاسی نبودن آن است.

به گزارش ایران نیوز آنلاین، حیدر کاسبی، در سلسله جلسات شب شعر و گفت وگوی ادبی بنیاد امید ایرانیان که روز یکشنبه سوم تیرماه با حضور جمعی از شاعران و دوستداران ادبیات و شعر برگزار شد گفت: دلیل گرایش برخی افراد به سمت شعر سپید، اعتماد به نفس کاذب آنان است.کتاب چاپ کردن نیز کار سختی نبوده و برای مجوز دادن تنها چیزی که مدنظر قرار می گیرد، عدم مغایرت آن با مسائل اخلاقی و سیاسی نبودن آن است.
وی با تأکید بر بهره گیری از کلمات جدید در شعر افزود: مخاطب امروز از کلمات تکراری خسته است. زمانی حافظ و سعدی از شمع، گل و می و … سخن می گفتند ولیکن شاعر امروزه باید از کلمات جدید و امروزی استفاده کند.
این شاعر مشهدی با انتقاد از فقدان شاعر حرفه ای در کشور ایران تصریح کرد: در ایران شاعر حرفه ای نداریم و نمی توانیم از این راه ارتزاق کنیم بنابراین نمی توان به آن به عنوان یک حرفه نگریست.
حیدر کاسبی به نقش شعر کلاسیک در ادبیات پرداخت و یادآور شد: عروض و قافیه به نوعی الفبای شعر است و اگر عروض و قافیه را نیاموزید، سخت است که شعر سپید خوب بگویید. کسانی که شاعران و سپیدسرایان خوبی هستند، حتماً عروض و قافیه کار کرده و یا آن را آموخته اند. باید ابتدا بتوان غزل و رباعی گفت که بیشترین کشش به سمت غزل است که بتوان بعد از آن شعر نیمایی و سپید گفت. البته استثناء نیز وجود دارد که برخی شاعران سپید، کلاسیک کار نکرده اند.

ضرورت رعایت ایجاز در شعر سپید
کاسبی با بیان ضرورت رعایت ایجاز در شعر سپید گفت: به ایجاز در شعر سپید اعتقاد دارم. توصیه می کنم که در شعر سپید برای هر کلمه برنامه ای داشته باشید و چنانچه یک کلمه هیچ نقشی نداشت، حتماً آن را حذف کنید.
این شاعر مشهدی به مضمون و محتوای شعر بلند نیز اشاره کرد و افزود: در تعریف شعر بلند می توان گفت که به شعری که سطرها و کلمات بلندی داشته باشد، اطلاق نمی گردد بلکه باید از معانی بلندی برخوردار باشد.
لازم به ذکر است در این شب شعر، هریک از شاعران و حضار از خود و دیگر شاعران، شعری خواندند و در پایان مراسم نیز عکس یادگاری گرفتند.

 

  • نویسنده : فرناز سبحانی