کواکبیان: بزرگترین ضربه به اصلاحات، یاس و ناامیدی از آینده اصلاحات است.

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ به نقل از مردم سالاری آنلاین دکتر مصطفی کواکبیان در همایش آینده اصلاحات در ایران که توسط حزب مردم‌سالاری شعبه استان خراسان رضوی در هتل آبان برگزار شد با اشاره به  آیات قرآن کریم و روایات اهل بیت گفت: اصلاح‌طلبی ریشه در آموزه‌های دینی و حرکت امام حسین(ع) و تاریخ معاصر ایران دارد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اصلاحات بیش از ۱۲۰ سال در ایران سابقه دارد، گفت: برخی فکر می‌کنند اصلاحات از سال ۷۶ شروع شده است اما در واقع چنین نیست و اصلاح‌طلبی در تاریخ معاصر ایران از سیدجمال الدین اسدآبادی شروع شده است.
وی تصریح کرد: در حکومت‌های گذشته عده‌ای اپوزیسیون بودند اما می‌خواستند از طریق اصلاحات عمل کنند اما اکنون برخی اصلاح‌طلبند اما می‌خواهند اپوزیسیون‌گری کنند و این تفاوت اصلاحات گذشته و اکنون است.
کواکبیان با اشاره به اینکه سه ویژگی، تعریف مشترک اصلاحات مطلوب را می‌سازد، گفت: اصلاحاتِ ما «اصلاحاتِ» در است نه اصلاحات بر! یعنی نمی‌خواهیم کل سیستم نظام جمهوری اسلامی را از بین ببریم و می‌خواهیم با حفظ این سیستم اصلاحات کنیم.

اصلاحات از بالا به پایین نیست بلکه از پایین به بالاست
عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دومین ویژگی اصلاحات از نظر ما این است که اصلاحات از بالا به پایین نیست بلکه از پایین به بالاست؛ یعنی مطالبات توده‌ها و تشکل‌های مردمی باید مطمح نظر باشد نه خواسته‌های صاحبان قدرت.
وی تصریح کرد: سومین ویژگی این است که اصلاحات حقیقتا به دنبال از بین بردن فسادهای اجتماعی، اخلاقی، سیاسی و فساد مالی است و افراد فاسد نمی‌توانند مدعی اصلاحات باشند.
کواکبیان با بیان اینکه اگر این سه ویژگی را قبول نداشته باشیم، به تعریف مشترکی از اصلاحات نمی‌رسیم، گفت: راهبردهای دراز مدت و میان مدت و کوتاه مدت را در زمینه اصلاحات می‌توانیم ترسیم کنیم. به نظرم اگر بخواهیم به آینده میان مدت اصلاحات توجه کنیم باید در چارچوب سند ۱۴۰۴ و افق چشم‌انداز آن حرکت کنیم و باید بدانیم که فقط ۷ سال فرصت داریم.
این فعال اصلاح‌طلب ادامه داد: در حالیکه بسیاری از کشورهای منطقه در پیشرفت‌های علمی، اقتصادی و اجتماعی جلوتر از ما هستند اما ما باید طبق این سند رتبه اول اقتصاد در منطقه و کشور دهم جهان شویم و این رسالت سنگینی بر دوش اصلاح طلب‌ها است.
وی با بیان اینکه ما از دولت روحانی برای تسهیل‌گری اصلاحات حمایت کردیم، گفت: متاسفانه ما در بسیاری از مواقع برای این دولت نردبان شدیم با وجود اینکه با عشق به اصلاحات تلاش کردیم و شهر به شهر برای تبلیغ رفتیم.

بزرگترین ضربه به اصلاح‌طلب‌ها ناامیدی و یأس است
کواکبیان تصریح کرد: البته ما نباید مایوس شویم چرا که بزرگترین ضربه به اصلاح‌طلب‌ها ناامیدی و یأس است و معتقدیم روحیه امید و اعتقاد به پیشرفت در آینده باید باشد.
نماینده مردم شریف تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما معتقدیم که حتما در آینده اصلاحات باید این نکته را مدنظر قرار دهد که لزوما داشتن قدرت رسمی، مبنای اصلاح‌طلبی نیست بلکه ممکن است یک حزبی وجود داشته باشد که هیچ نماینده‌ای ندارد؛ اما قوی‌ترین تشکل و حزب در ایران باشد چرا که اصلاحات قرار نیست از طریق دولت صورت گیرد بلکه باید از طریق ملت و پایین انجام شود.
وی ادامه داد: این فکر غلط است که باید برای اصلاحات در قدرت حضور داشت چرا که خارج از قدرت هم می‌شود اصلاحات کرد و آن هم با پیگیری مطالبات مردم انجام می‌شود.
کواکبیان با تاکید بر اینکه اصلاحات باید امور مشترک همه آحاد مردم ایران و مطالبات ملت را جدی بگیرد، گفت: مردم مطالباتی دارند و باید به آن توجه کرد چه در قدرت باشیم چه نباشیم؛ باید برای پیشرفت در آینده؛ به ایران و ایرانی توجه کنیم و در قدرت بودن معنا ندارد بلکه باید سلایق و جناح‌ها برای مطالبات مردم دست به دست هم دهیم به ویژه در این شرایط جنگ اقتصادی باید به دولت کمک کنیم.